tetanoz.org https://www.tetanoz.org Tetanoz, Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, tetanoz.org Fri, 20 Jan 2017 00:00:00 +0000 Mon, 14 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Tetanoz Aşı Kartı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asi-karti.html Mon, 05 Nov 2018 00:10:08 +0000 Tetanoz aşı kartı; herkesin alması gereken ve özellikle hamilelik süreci yaşayan kadınların mutlaka alıp takip etmesi gereken bir karttır. Tetanoz aşısı oldukça önemli olan özellikle vücut bağışıklı düşük olan bireyl Tetanoz aşı kartı; herkesin alması gereken ve özellikle hamilelik süreci yaşayan kadınların mutlaka alıp takip etmesi gereken bir karttır. Tetanoz aşısı oldukça önemli olan özellikle vücut bağışıklı düşük olan bireylerin mutlaka yaptırması gereken bir aşıdır. Tetanoz sizleri herhangi bir şekilde elinize paslı bir eşyanın batması sonucunda sizleri koruyacaktır. Aynı zamanda bu tetanoz aşısının bir diğer önemi ise hamilelik süreci yaşayan kadınların bağışıklık sisteminin düşük olmasından kaynaklı olarak bu hastalığa yakalanmaları ve bebeklerinin de bundan doğrudan etkileniyor olmasıdır. Bu oldukça önem arz eden bir aşıdır. Ancak tetanoz aşısının bir sayısı vardır. Takip edilmesi gerekmektedir. 

Tetanoz Aşı Kartı ;

Tetanoz aşısını takip edebilmek amacı ile sizlere tetanoz kartı verilecektir .Bu tetanoz aşı kartı sizleri hangi tarihlerde aşı olduğunuzu hangi tarihlerde olmanız gerektiği belgeleyen bir takip çizelgesidir diyebiliriz. Tetanoz aşı kartı için hamile olan bireyler hamilelik süreçleri boyunca bu kartta bulunan bölgeleri tamamlayabilmek adına altı kere bu konu için hekimlerine başvurmalıdır. Özellikle riskli hamilelik grubunda sayılacak olan kişiler mutlaka tetanoz aşı kartında bulunan tarihlerde doktorlarına gitmeli ve bu aşı kartlarını doldurmalıdır. Herhangi bir hastaneye gidebileceğiniz gibi bağlı bulunduğunuz mahallenizdeki aile hekiminize de gidebilir ve oradan da bu aşı kartını temin edebilirsiniz. Dilerseniz tetanoz aşı kartını internetten de online olarak sipariş edebilirsiniz. Ancak tetanoz aşı kartınızı aile hekiminizden almak her zaman daha sağlıklı olacaktır. Tetanoz aşı kartı için gitmiş olduğunuz aile sağlığı merkezinde doktorunuz veya hemşireler sizlere tetanoz aşısı yapacaklar ve hangi dozda ve hangi tarihte yaptıklarını da yanınızda götürdüğünüz tetanoz aşı kartı çizelgenizi dolduracaklardır.
]]>
Tetanoz Aşısı Kaç https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-kac.html Mon, 05 Nov 2018 09:15:45 +0000 Tetanoz Aşısı Kaç, Tetanoz hastalığına sebep olan bakteriler sadece paslı çiviler de, metallerde bulunmaz. İnsan ve havan bağırsaklarında, toprakta bulunarak yaşarlar ve çoğalır. Trafik kazası sonucu yaralanma veya herh Tetanoz Aşısı Kaç, Tetanoz hastalığına sebep olan bakteriler sadece paslı çiviler de, metallerde bulunmaz. İnsan ve havan bağırsaklarında, toprakta bulunarak yaşarlar ve çoğalır. Trafik kazası sonucu yaralanma veya herhangi bir yaranın toprakla temas etmesi sonucu tetanoz hastalığı insanlara bulaşır. Tetanoz toksik ve öldürücü enfeksiyon hastalığıdır. Yaralanma vakası gerçekleştikten sonra ilk 24 saat içinde mutlaka tetanoz aşısı yapılmalı. Bakterilerin vücuda girdikten sonra kuluçka süresi 8-16 gündür. Kuluçka döneminden sonra hastalık belirtileri başlar. Çene kasılması ile başlayan hastalık, kasılmaların bütün vücuda yayılması ile hastalık ilerlemeye devam eder. Ağrılı, ateşli ve enfeksiyonlu çok tehlikeli bir hastalıktır. 

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur

Tetanoz aşısı kaç doz yapıldığı ve en son hangi tarihte yapıldığı kayıt altına alınması gerekir. Yaralanma sonucu aşı süresinin bilinmesi gerekiyor, bilinmiyorsa zaman geçirmeden tetanoz aşısı yaptırmalı. Çünkü aşının koruyucu etkisi zaman geçtikçe azalmaktadır. Tetanoz aşısı kaç yıl koruduğu sağlık bakanlığı tarafından belirtilmiştir. Koruma süresi yetişkinlerde, kişiye göre 5-10 yıl arasında değişiyor. Herhangi bir yaralanma durumu yoksa, aşının her 10 yılında bir yapılması gerekir. Tetanoz hastalığına yakalanma riski taşıyan iş yerinde metallerle uğraşan kişiler, en ufak bir yaralanma da dahi hastahaneye başvurması gerekmektedir. Bu nedenle her yıl aşı olmalıdır.              

Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılmalı

Tetanoz bakterileri vücuda girdikten sonra, başarılı bir tedavi olması için tetanoz aşısı toplam 5 doz olmak belirtilmiştir. Yaralanma vakası gerçekleştikten sonra ilk doz aşı vurulur, ikinci doz 6 ay sonra, üçüncü doz 1 yıl sonra, dördüncü doz 2 yıl sonra yapılmak üzere 5 doz olarak tamamlanır. Hastalıktan korunmak için tetanoz aşısı kaç doz yapıldığı hayatı önem taşır.  Hamilelik döneminde bebeği, hastalıktan korumak amacıyla başlar. Yetişkin olana kadar yapılan bu aşı üç hastalığa karşı çok etkilidir. Bunlar tetanoz, ölü difteri ve boğmaca hastalığıdır. 

Hamilelikte tetanoz aşısı, aşamalı olarak iki doz olarak uygulanır. İlk doz hamileliğin 4. ayda ikinci doz 7. ayda olmak üzere uygulanmalıdır. Yeni doğan bebeğin tetanoz bakterileri ne karşı korur. Bebeklerde tetanoz aşısı 3 doz olarak uygulanır. İlk doz  2. ayda, ikincisi doz 3. ayda, üçüncü doz 4. ayda tetanoz aşısı yapılmalıdır. Çocuklarda dönemi tetanoz aşısı iki doz olarak uygulanır. Birincisi ilkokulu birinci sınıfta yani 5-6  yaşlarında ve ikincisi lise döneminde yani 15-16  yaşında uygulanır. Yetişkinlerde ise 25 yaş civarında tetanoz aşısı yaptırmalıTetanoz aşısı yapıldıktan sonra alerji belirtiler  görülebilir. Alerji varsa ve ateşli hastalık geçiren çocuklara yapılmaz. 
]]>
Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/yetiskinlerde-tetanoz-asisi.html Tue, 06 Nov 2018 04:06:28 +0000 Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı: Tetanos, diğer adıyla kazıklı humma olarak bilinen Clostridium tetani bakterisinden oluşan ve çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla kendini gösteren bir enfeksiyon hastalığıdır. Hü Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı: Tetanos, diğer adıyla kazıklı humma olarak bilinen Clostridium tetani bakterisinden oluşan ve çizgili kaslarda uzun süreli sertleşme ve kasılmayla kendini gösteren bir enfeksiyon hastalığıdır. Hücrelere ve yaşayan dokuya çok zarar verir tedavisi yapılmazsa ölümle sonuçlanması kaçınılmazdır. Tetanoz bakterisi toprakta bulunur, derideki bir yara veya cizikten vücuda girmesinden sonra 2-12 gün süren kuluçka döneminin ardından, önce çenede başlayan kas ağrıları, çene kitlenmesi, kas kasılması ile tüm vücuda yayılır. Tedavi edilmezse ağrılı kasılma nöbetleri artarak hastayı ölüme kadar götürür.

Yetişkinlerde Tetanoz Aşısının Önemi

Tetanoz aşısı en az çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de çok hayatidir, önemi çok büyüktür. Çocuk yaşta yapılan bazı aşıların, ömür boyu insanın bağışıklık sistemini korumadığı için, ileri yaşlarda bu aşıları tekrarlamak gereklidir. Genellikle çocuk yaşlarda yaptırılır ve daha da yaptırmayan yaygın olarak çok insan mevcuttur. Halbuki bu aşı her 5 ile 10  yılda bir tekrarlanması gerekir. Binlerce yetişkin bu ve bunun gibi hastalıkları bir aşıyla önleyecekleri halde, dikkatsizlikleri nedeniyle hayatlarını kaybetmekteler. Özellikle sağlık çalışanları, görevleri nedeniyle bu hastalığa yakalanma riskleri büyüktür. Yakalandıkları hastalıkları ailelerine, yakınlarına, arkadaşlarına, diğer hastalara bulaştırma riski son derece büyüktür.  Bu açıdan yetişkinlerin aşı olması oldukça önemlidir. Yetişkinlerde tetanoz aşısı kas içine yapılan bir enjeksiyon türüdür. Fakat, tetanoz aşısı Kalça yerine sağ veya sol koldan yapılır. 
]]>
Tetanoz Aşısının Yan Etkileri https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisinin-yan-etkileri.html Tue, 06 Nov 2018 10:22:50 +0000 Tetanoz aşısının yan etkileri, tetanoz aşısı tetanoz hastalığından korunmak için uygulanan yöntemler arasında yer alır. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulanan tetanoz aşısının faydası olduğu kadar zara Tetanoz aşısının yan etkileri, tetanoz aşısı tetanoz hastalığından korunmak için uygulanan yöntemler arasında yer alır. Sağlık Bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulanan tetanoz aşısının faydası olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Tetanoz bakterisinden kaynaklanan zehrin herhangi bir sebeple bedene girmesi sonrasında öldürücü durumlara kadar varan problemler ortaya çıkarılması ile bilinen bir hastalıktır. Tetanoz hastalığı vücuda girdiği zaman nöbetler halinde kasılmalar meydana gelirken; kas ve beyin hasarına sebebiyet verir. Tetanoz aşısının içerisinde canlı organizma bulunduğu için büyük etkiler göstermese de bazı insanlarda bazı sorunlar oluşmasına neden olabilir. Yaralanma sonucu vücuda girebilen tetanoz hastalığı kesik, çivi batması, paslı metallere maruz kalma, diken batması, hijyenik olmayan iğnelerin vücuda temas etmesi, çeşitli durumlarda meydana gelen açık yaralı kanamalarda bulaşabilen hastalıklar içerisinde yer alır. Tedavisi mümkün olan tetanoz hastalığının bebeklere, çocuklara, yetişkinlere uygulanarak tetanoz hastalığından korunma sağlanmaktadır. Faydasının yanında zarar da bulunan tetanoz aşısının şimdi yan etkilerinden bahsedelim.  

Tetanoz aşısının yan etkileri
 • Tetanoz aşısının faydası kadar zararı bulunduğu belirtilmektedir. Tetanoz aşısına karşı vücudu alerjik reaksiyon gösteren kişiler olabilir. 
 • Kişiden kişiye değişik belirtiler gösterebilir. Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra yapılan kolda aşırı şekilde acı, şiddetli yanma, ağrı gibi problemler meydana gelebilir.
 • Aşı uygulandıktan sonra şırınga edilen virüslerin insan bedeninde yok edilerek bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaya yardım etmektedir. Bu işlem esnasında vücutta yüksek şekilde ateş görülebilir. 
 • Aşı bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için uygulanırken; farklı etkiler meydana getirebilir. Tetanoz aşısının yan etkilerinden kurtulmak için ağrı kesici kullanılması tavsiye edilir. Çünkü cildi hassas olan kişilerde aşırı kızarıklık, yorgunluk, halsizlik, deri döküntüsü, kol bölümünde hassasiyet gibi durumlar meydana gelebilir. Beklenmeyen etkiler görüldüğü vakit zaman kaybedilmeden doktora başvurulması tavsiye edilir.
 • Bazı kişilerde aşı uygulaması sonrasında vücutta kasılma ve şiddetli kramplar meydana gelmektedir.
 • Hamilelere de uygulanan Tetanoz aşısından uygulama sonrasında acı, ağrı, kasılma, titreme gibi durumlar meydana gelir. Böyle bir durumda vakit kaybedilmeden doktor kontrolü gerekir.
 • Tetanoz aşısı uygulaması yan etki yaratacağı için boğmaca hastalığı geçiren kişilere uygulanmaz. Uygulanması halinde ölümcül etkilere sebebiyet verebilir.  
 • Tetanoz aşısının yan etkilerinden biride uygulanmasının sonrasında yapılan kol bölümünde şiddetli ağrı gözlenirken; üç gün sonunda geçmeyen ağrılarda doktor kontrolü gerekir. Uygulandığı kolda topaklanma oluşturabileceği için doktora gidilmesi gerekir.
]]>
Tetanoz Aşısının Faydaları https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisinin-faydalari.html Wed, 07 Nov 2018 08:07:05 +0000 Tetanoz aşısının faydaları: Tetanoz aşısı oldukça önemli bir aşıdır. Diğer aşılara göre yan etkileri daha fazladır. Ayrıca tetanoz aşısının uygulandığı bölgede bir kaç gün şiddetli ağrı veya sancı görülebilir Tetanoz aşısının faydaları: Tetanoz aşısı oldukça önemli bir aşıdır. Diğer aşılara göre yan etkileri daha fazladır. Ayrıca tetanoz aşısının uygulandığı bölgede bir kaç gün şiddetli ağrı veya sancı görülebilir. Ağrı eşliğinde vücutta ateş yükselmesi, aşı bölgesinde kızarıklık ve şişlik gözlemlenir. Genellikle bir kaç gün içerisinde ağrı hafifler ve görülen tüm belirtiler yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Aşının içeriğinde hafifletilmiş mikroplar bulunduğu için bağışıklık sisteminin savunma mekanizmasını çalıştırmaktadır. Vücut içinde yaşanan savaş bölgede ağrı ve acı yaşanmasına neden olur. Ağrılar kesildikten sonra ise aşı bölgesinde sertleşme ve düğüm gibi misket büyüklüğünde bir sertlik oluşabilir. Bu durumda ise  kolonyalı bir pamukla ovularak ve hafif masaj yapılarak şişlik oluşan bölge dağıtılır. Tetanoz aşısı çocukluk döneminden başlayarak hayat boyunca 10 yıl arayla uygulanabilen bir aşıdır. Tetanoz aşısının içeriği bağışıklık sisteminin parçası olarak adlandırılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı vücudu koruyan tetanoz aşısı vücuda direnç ve dayanıklılık sağlar.

Tetanoz aşısının faydaları:
 • Hamilelik döneminde 2 doz tetanoz aşısının uygulanması bebeğin ilk doğduğu günlerde tetanoz olmasını engeller.
 • Bebek doğduğu andan itibaren ilk okula başlama yaşına kadar belirli aralıklarla tetanoz aşıları uygulanmaktadır. Bu dönemde yapılan tetanoz aşısı bebeğin doğduğu andan itibaren hastalığa direnç ve dayanıklılık göstermesini sağlamaktadır.
 • Her 10 yılda bir uygulanması gereken tetanoz aşısı ölümcül bir hastalık olan ve toprakta bulunabilen, kişiye çeşitli yollardan geçiş yapabilme özellikleri taşıyan tetanoz virüsünü engeller.
 • Kişinin geçirdiği hafif veya derin paslı metal kesikleri veya paslı çivi batması sorunlarında yaşanacak olan komplikasyonları tetanoz aşısı engeller.
Tetanoz aşısı en önemli aşılardan biridir. Hamilelik döneminde uygulanan tek aşıdır. Diğer aşılar hamilelik döneminde tehlikeli olarak görülürken tetanoz aşısı hem bebek için hemde anne için fayda sağlayan bir aşıdır. Hayatın her döneminde uygulanan bu aşı vücudu toprakta, hayvan dışkılarında veya paslı metallerden geçen ve açık yara üzerinde yaralı bölgede yuvalanabilen mikroplardan korumaktadır.
]]>
Tetanoz Aşısı Sonrası https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-sonrasi.html Wed, 07 Nov 2018 19:06:34 +0000 Tetanoz Aşısı Sonrası, Tetanoz aşısı tetanoz hastalıklarından korunmak için sağlık bakanlığınca onaylanmış aşıdır. Bireyleri 5-10 yılda bir düzenli uygulanması gerekmektedir. Bebeklerde doğumun ardından 3 doz olarak y Tetanoz Aşısı Sonrası, Tetanoz aşısı tetanoz hastalıklarından korunmak için sağlık bakanlığınca onaylanmış aşıdır. Bireyleri 5-10 yılda bir düzenli uygulanması gerekmektedir. Bebeklerde doğumun ardından 3 doz olarak yapılmaktadır. Daha sonra 2. 3. 4. Aylarda yapılmaktadır. Hamilelere de birer doz iki defa yapılan tetanoz aşısı sonrasında kişinin koldan yapılan tetanoz aşı yerinde ağrı olabilmektedir. Kişiden kişiye reaksiyonlar farklı olabilir.

Tetanoz Aşısı Sonrası; Boğmaca, difteri ve tetanoz gibi ölümcül hastalıklardan korunmak için yapılan tetsnoz aşısı sonrası kol tamamen şişebilmektedir. 
 • Şişlik
 • Baş ağrısı
 • Ateş
 • Kas ağrısı
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
Tetanoz Aşısı Sonrası Yapılması Gerekenler

Bu reaksiyonlar herkeste aynı olmayabilir. Tetanoz aşısı olan kişinin aynı gün içerisinde banyo yapmaması gerekmektedir. Ayrıca aşılı kolunu mümkün olduğu kadar oynatmaması iyi gelecektir. Kişiye yapılan tetanoz aşısı, bakteri toksinler içerdiği için vücut dirençsiz kalacaktır. Bunun için kişi aşı sonrasında vitamin içeren besinler almalı ve dinlenmelidir. Tetanoz aşısı sonrasında antibiyotik gibi ilaçlar almasına gerek yoktur. Fakat baş ağrısı ve kol ağrısı için hafif ağrı kesici alabilmektedir. Tetanoz aşısından kaynaklanan ağrılar ve şişlik durumu 2 veya 3 gün sonra iz kalmadan geçecektir. 
]]>
Tetanoz Aşı Takvimi https://www.tetanoz.org/tetanoz-asi-takvimi.html Wed, 07 Nov 2018 21:02:47 +0000 Tetanoz Aşı Takvimi, Bebeğin tetanoz rahatsızlığına yakalanmaması için doğumundan itibaren uygulanmaya başlanan bir aşı çizelgesidir. Bu çizelgede, bebek doğduğunda 2.,3. ve 4. aylarda ilk üç dozu uygulanır, 16. ve 24.ayla Tetanoz Aşı Takvimi, Bebeğin tetanoz rahatsızlığına yakalanmaması için doğumundan itibaren uygulanmaya başlanan bir aşı çizelgesidir. Bu çizelgede, bebek doğduğunda 2.,3. ve 4. aylarda ilk üç dozu uygulanır, 16. ve 24.aylarda 4. doz uygulanır, ilköğretim birinci sınıfta ise son doz olan 5. doz uygulanarak bebeğin yetişkin bir birey olana kadar tam koruması hedef alınır. 

Tetanoz hastalığı kişinin paslı, kirli veya küflü bir malzemeyle yaralanması sonucu, yaranın bu kirli malzemeden dolayı enfeksiyon kaparak bünyede oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Hayatında bir defa bu tarz bir yaralanma yaşayan kişilerin eğer son tetanoz aşılarının üstünden 5 yıl geçmişse bu aşıyı tekrarlamaları gerekir ve kontrol altında tutulurlar. Hastalığı daha önceden geçirmiş olmak bünyede bağışıklık oluşturmaz ve tekrar aşılama yapılmalıdır. Bu aşılama yapılmayıp, tam bir koruma sağlanmadığında tetanoz tüm vücudu sarar ve vücut kasılmalarıyla başlayıp solunumun durması ile devam ederek kişi hayatını kaybeder. Bu nedenle tetanoz aşısının yapılması ve tamamlanması önemlidir. 

Tetanoz Aşısı Sonrası 

Aşının uygulanmasının ardından bazı yan etkiler gelişebilir, bu etkiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kimselerde kızarıklık, ağrı ve şişlik görülürken bazılarında ise ateş, iştahsızlık ve yorgunluk görülebilir. Bu etkiler en fazla 4-5 güne kadar görülen ve sonrasında kendiliğinden geçen etkilerdir. Yüksek ateş veya ağrı yaşandığında ateş düşürücü, ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Bazen aşı uygulanan çocuklarda bu bahsettiğimiz yan etkiler yüksek seviyelerde yaşanır. Örneğin, ateşin 41 dereceye kadar çıkması, kısa süreli şokların yaşanması, alerjik enfeksiyonların oluşması. Bu gibi durumlar yaşandığında, aşı yarıda kesilir, diğer dozlara devam edilmez. Çünkü bu etkiler çocuklarda uzun süreli veya kalıcı hasarlara yol açabilir.
]]>
Tetanoz Yan Etkileri https://www.tetanoz.org/tetanoz-yan-etkileri.html Thu, 08 Nov 2018 11:02:50 +0000 Tetanoz Yan Etkileri, tetanoz yaraya bulaşan bakterinin vücuda girmesiyle ortaya çıkar. Ölüm riski yüksek olan hastalıktır. En çok çocukta hastalık görülür. Zehrin etkisiyle kişi hastalanır. Temiz olmayan iğne, ayağa çivi b Tetanoz Yan Etkileri, tetanoz yaraya bulaşan bakterinin vücuda girmesiyle ortaya çıkar. Ölüm riski yüksek olan hastalıktır. En çok çocukta hastalık görülür. Zehrin etkisiyle kişi hastalanır. Temiz olmayan iğne, ayağa çivi batması, bıçak yarası ve metal cismin vücuda batması hastalığı oluşturur. Tetanoz iğnesi 10 yıl arayla yapılır. Hastalığa karşı koruyuculuğu 10 yıl devam eder. Sağlık ocağında ücretsiz tetanoz aşısı yapılır. İğne yapıldıktan sonra kolda ağrı, sızı, acı ve iğne yerinde morluk oluşabilir. Kol tamamen şişebilir. Yüksek baş ağrısı ve karın ağrısı olur. Ateş düşürücü, ağrı kesici kullanılabilir. Tetanoz yan etkileri arasında en önemlisi deride kızarıklık, alerji oluşabilir. Cilt üzerinde kızarıklık oluşması ciddi sorun olabilir. Doktora gidilmelidir. Vücudun karın ve kasık bölgesinde kramp, kasılma, eklem ağrısı oluşabilir. Vücut ateşi yükselir ve kişi boğulacak gibi kendisini hissedebilir. Aşı olan kol 2 gün ağrı, sızı sürebilir. Bağışıklık sistemi zayıflar ve sindirim sorunu yaşanabilir. Kusma, mide bulantısı, ishal oluşabilir. Vücut, cilt alerji olabilir.

Tetanoz yan etkileri önlemenin yolu

Kişi tetanoz iğnesi yaptıktan sonra mutlaka dinlenmelidir. Tetanoz iğnesinin dozu ağır olduğu için kişiye yan etki yapma riski yüksektir. İğneden sonra evinde istirahate çekilmelidir. Aşı olan kolu yormadan yatakta dinlenmelidir. Kola ağırlık vermeden diğer el ile işini yapmalıdır. Ağır eşya kaldırılmamalıdır. Bol su ve sıvı besin tüketilmelidir. Aşı olan yere buz ile ovalayarak masaj yapılabilir. Tetanoz iğnesi yapıldıktan 6 saat sonra banyo yapılabilir. Baş ağrısı ve kasık ağrısı varsa ağrı kesici kullanılabilir. Tetanoz aşısı kişiye yan etki yapıyorsa doktora gitmelidir. 
]]>
Tetanoz Aşısı Nasıl Uygulanır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-nasil-uygulanir.html Thu, 08 Nov 2018 15:30:41 +0000 Tetanoz aşısı nasıl uygulanır, Tetanoz paslanmış bir maddenin batması ya da kirli bir eşyanın bulaşması sonucunda vücuda giren bakteri ve mikroplara karşı savaşan bir aşıdır. Sadece batmadan da kaynaklanmayan bu durum kirli Tetanoz aşısı nasıl uygulanır, Tetanoz paslanmış bir maddenin batması ya da kirli bir eşyanın bulaşması sonucunda vücuda giren bakteri ve mikroplara karşı savaşan bir aşıdır. Sadece batmadan da kaynaklanmayan bu durum kirli ve pis ortamlarda bulunma sonucunda da vücudunuz enfeksiyon kapabilir. Bu yüzden düzenli olarak tetanoz aşısı yaptırmanız gerekmektedir. Bir defalığına yapılmayan tetanoz aşısının düzenli olarak her beş ile on yıl arasında yapılması gerekmektedir. İlk uygulandığı andan ilk beş yıl kadar daha etkili olan bu aşının zaman geçtikçe etkisini yitirdiği ve hastalıklara karşı daha az direnç gösterdiği bir gerçektir. 

Mikroplara karşı bağışıklık kazanmanıza yardımcı olan tetanoz aşısı her iki kolun kas bölgesine yapılır. İçerinde farklı bir bakteri bulunmadığı için gebelik döneminde de tetanoz aşısı yaptırılmalıdır. Hem bebek hem de anne sağlığı için gerekli olan bir aşıdır. Fakat alerjiniz varsa eğer bu durumu söylemelisiniz. Aksi takdirde kişide istenmeyen  reaksiyonların oluşmasına neden olur.

Tetanoz aşısı uygulama yöntemleri

Bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde her iki kolun kas bölgesine yapılır. Kimi insanlar daha narin olduğu için belki aşının etkisi ile şişlik ya da morarma meydana gelebilir. Aşı vurulacak kolunuzu içe doğru katlayın. Kolunuzun dış kısmında oluşan kasın üzerine doksan derece açı olacak şekilde enjeksiyon uygulayın. Yavaş yavaş iğnedeki aşıyı enjekte edin. Küçük bebeklerde tetanoz aşısının vurulması ile kızarıklık ve şişlik olabilir. Bu çok normaldir. Aşının etkisi ile olan bu kızarıklık eğer artar ve anormal derece bir morarma ya da başka bir şey olursa o zaman bebeği uzman bir doktora götürerek göstermelisiniz. 

Kişinin daha sağlıklı ve güçlü bir bedene sahip olmasını sağlayarak hastalıklara karşı direnç kazanmaya yardımcı olur. Tetanoz aşısı vurulduktan beş yıl sonraya kadar etkisini gösterir. Vücudun daha dinç kalmasını sağlar. Tetanoz aşısı vurulduktan sonra kişi istirahat etmelidir. Aşı yapılan kolun hareket etmemesi gerekir. Bir kaç güne kadar aşı yapılan kolda iyileşme görülür.
]]>
Hamilelikte Tetanoz https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz.html Thu, 08 Nov 2018 20:29:34 +0000 Hamilelikte Tetanoz, Klostridium tetani adı verilen  virüsün vücuda girmesi sonucunda vücutta kasılmalar meydana gelir ve bu durum oldukça tehlikelidir Bazı kişilerde ölümle de sonuçlanabilir. Tetanoz, özellikleri paslı cisimle Hamilelikte Tetanoz, Klostridium tetani adı verilen  virüsün vücuda girmesi sonucunda vücutta kasılmalar meydana gelir ve bu durum oldukça tehlikelidir Bazı kişilerde ölümle de sonuçlanabilir. Tetanoz, özellikleri paslı cisimlerin neden olduğu yaralar yüzünden vücuda giren zararlı virüslerden biridir. Tetanoz oldukça kolay bulaşan bir hastalıktır. Bu hastalık karşısında vücudun dirençli olması için anne adayının gerekli bütün tedbirleri alması gerekir. Bu hastalık için mutlaka aşı yapılması gerekir bu aşı vücuda zarar veren virüsün girmesini engeller. Bu aşı genelde hamilelikten önce yapılması y aşılar içinde gelir. Birçok anne adayı vücut için oldukça önemli olan bu aşı türünü hamilelik başladıktan sonra yaptırır. 

Tetanoz aşısı haricinde hamilelikte su çiçeği, kızamıkçık, kızamık ve boğmaca aşı türleri vücut için zararlı aşı çeşitleridir. Gebelerde tetanoz aşısı en uygun aşı türüdür. Bebek ile anne adayının hastalıklar karşısında direnç göstermesini sağlar. Tetanoz aşısı bebek dünyaya gelmeden önce mutlaka yaptırılması gereken aşı türüdür. Doğumdan önce bu aşının yapılmasının sebebi bebek doğduktan sonra hastalığa yakalanma riskini azaltmasıdır. Hamilelikte tetanoz riskli bir durumdur bu yüzden dolayı mutlaka yapılması gerekir. Tetanoz aşısı vücuda giren zararlı virüslerden anne ile bebeği korur.
 
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ne Zaman  Yapılmalıdır

Bu aşının net bir tarihi yoktur. Gebe kaldığınız günden itibaren doğum gününüze kadar geçen süre zarfında tetanoz aşısı yapılması gerekir. Doğum uzmanlarına göre tetanoz aşısını daha erken yaptırılması gerekir. Hamileliğin 3.ayından sonra tetanoz aşısının zamanı uygundur. Gebe kaldığınızı öğrendikten sonra doktorunuza başvurduğunuzda sizin için en doğru bilgiyi verecektir. Hamilelikte tetanoz aşısı tam iki doz kadar verilir ve fazlası zararlıdır. Verilen ilk dozu gebe kaldığınızı öğrendikten sonra yaptırmamız ikincisini de en geç doğum yaptıktan 2-3 hafta önce yaptırmanız gerekmektedir. Tam iki dozdan meydana gelen hamilelikte tetanoz aşısı bebek ile anne adayının bağışıklık sistemini güçlendirir. Tetanoz aşısı 3 sene kadar etkili olur ve bu sürede anne ile bebeği koruma altına alır. Gebe kalmadan önce tetanoz aşısı yaptırdıysak ve üzerinden 10 sene geçmemişse tekrardan tetanoz aşısı yaptırmanıza gerek yoktur.
]]>
Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-ates-yaparmi.html Fri, 09 Nov 2018 11:41:21 +0000 Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı, Tetanos önlem alınmaması halinde çok ciddi hastalıklara neden olabilecek bir rahatsızlık türüdür. Halk arasında tetanos olarak bilinen bu hastalık türü aslında tetanos olarak söylenilmekt Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı, Tetanos önlem alınmaması halinde çok ciddi hastalıklara neden olabilecek bir rahatsızlık türüdür. Halk arasında tetanos olarak bilinen bu hastalık türü aslında tetanos olarak söylenilmektedir. Tetanoz rahatsızlığı çoğunlukla geri kalmış olan ülkelerde görülmekte olup, bu ülkelerde ciddi can kayıplarına neden olmaktadır. Tetanos gelişmekte olan ülkelerde çok az bir oranda görülen bir rahatsızlık türüdür. Şayet bir kimsenin eline çivi batması veya paslı teneke kesmesi sonrasında tetanos rahatsızlığına yakalanıp yakalanmadığı korkusu sarar. Böylesi bir durumla karşılaşan kişi doktora başvuruda bulunarak tetanos aşısı yapmaktadır. Tetanos aşısının yan etkilerinden biri olan ateşlenme sonrasında, rahatsızlanan kişi kendisine tetanos aşısı ateş yaparmı diye sormaktadır. Uzmanların yapmış olduğu araştırmalarda şayet kişinin bünyesi zayıfsa aşıdan kaynaklı alerji ve ateşlenme olduğu görülmüştür. Böylesi bir durumla karşılaşılması halinde bu uzman hekime bildirilmelidir. Çünkü tetanos aşısından kaynaklı bir alerjik etken kişinin ciddi sağlık problemleriyle karşı karşıya kalmasına neden olabilir

Tetanoz Aşısının Ateşlenme Üzerindeki Etkileri

Zararlı mikrop ve bakterilerin vücutta çoğalmasından sonra tetanos hastalığı baş gösterir. Böylesi bir durumda kişide ateşlenme, bulantı, kusma ve mide ağrısı gibi rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Yapılan tahlil ve tetkikler sonrasında uzman doktor tarafından teşhis konulur. Teşhisin ardından ilaç tedavisi uygulanarak kişinin kısa süre içerisinde tedavisi sağlanır. Kısa süre içerisinde yapılan aşı ve ilaç tedavisi sonrasında kişinin normal sağlığına döndüğü görülmüştür. Ancak tedavi aşamasında rahatsızlanan kimse tetanoz aşısı ateş yaparmı Sorusunu kendisine sorar. Bunun temelinde ise aşının içerisinde bulunan enzimlerin, bakteri ve virüsler ile savaşmasından dolayı kişinin vücut direncinin düşmesidir. Böylesi bir durumla karşılaşılması halinde konu uzman doktora bildirilmeli ve hasta gözetim halinde tutulmalıdır. Şayet beklenmeyen bir durum gözlemlenmesi halinde konu uzman hekime acilen bildirilmelidir.

]]>
Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır https://www.tetanoz.org/gebelikte-tetanoz-asisi-kac-doz-yapilir.html Fri, 09 Nov 2018 19:31:05 +0000 Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır, Gebelikte yapılacak aşılardan birisi de tetanoz aşısıdır. Kızamık, kızamıkçık, su çiçeği gibi hastalıkların aşısı canlı aşı olduğundan dolayı gebelikte yapılması sakı Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır, Gebelikte yapılacak aşılardan birisi de tetanoz aşısıdır. Kızamık, kızamıkçık, su çiçeği gibi hastalıkların aşısı canlı aşı olduğundan dolayı gebelikte yapılması sakıncalıdır. Ama tetanoz aşısı canlı bir mikroorganizma olmadığı için gebelikte güvenle yapılabildiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. Tetanoz aşılarından; Difteri tetanoz aşısı, inaktif tetanoz ve difteri toksinlerinden pürifiye edilip hazırlanmış bir toksoid aşı çeşitidir. Daha önce tetanoz aşılarından biri hiç yapılmamış olan biri veya aşının yapıldığı süreden on yıldan fazla bir süre geçmiş olan gebelerde tetanoz aşısı yapılması önerilir. 

Tetanoz aşısı yapılan anne adaylarında oluşturulan antikorlar bebeğe de geçerek bebeğin yeni doğduğu süre içerisinde yeni doğan tetanozdan korur. Yeni doğan bebeğin doğum sırasında kordonunun (genelde evde yapılan doğumlarda) steril olmamış bir alet ile yani bıçak ve benzeri aletlerle kesilmesi sonucunda bebekte tetanoz olma riski gerçekleşebilir. Yeni doğan döneminde gerçekleşebilecek bir tetanoz yüksek oranda ölümcül olur. Bunun önlenmesi için bu aşı çok önemlidir. Doğumdan sonra bebeğe difteri, tetanoz, boğmaca gibi aşıların üçlüsü bir aşı halinde uygulanır ve tetanoza karşı bağışıklık sağlanmış olur. Daha sonrasında ise tetanoz aşısının on yılda bir olmak üzere tekrar yapılarak vücudunun bağışıklık kazanması sağlanır.

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır

Tetanoz aşısı gebeliğin her döneminde yapılabilir. Ama genellikle üçüncü ayın bitmesinden sonra yapılması tercih edilir. Daha önce tetanoz aşısı tam olarak yapılmış ve son aşılama üzerinden on yılın altında bir zaman geçmişse gebelikte bu aşının tekrar yapılmasına gerek yoktur. Eğer daha önce yapılan aşılamalar tam yapılmamış yada son aşının üstünden on yıldan fazla süre geçmişse gebeliğin beşinci ve altıncı aylarında bir ay arayla toplam iki defa aşı yapılır. İkinci aşıdan altı ay sonra bir doz daha anneye aşı yapılır. Bazı uygulamalarda ise bu aşıdan bir yıl sonra bir doz daha, ve bir yıl sonra tekrar bir doz daha yapılarak toplamda beş doza tamamlanır. Hamilelik döneminde kirli bir metal (bıçak, çivi gibi) ile kesilme veya batmalarda tetanoz açısından riskli bir durum ile karşı karşıya kalınması halinde aşı ile birlikte tetanoz immunglobulinde yapılabilir. 

Hiç aşı yapılmamış gebelerin en az olarak iki doz tetanoz aşıları yapılmaları sağlanmalıdır. İkinci doz ise doğumdan en az iki hafta önce tamamlanmalıdır. Eğer yeterli süre sağlanamadı ise tek doz tetanoz aşısı almış gebenin ve bebeğin tetanoz açısından risk içinde olduğu dikkate alınmalıdır. Temiz doğum şartları halinde ve bebeğin göbek bakımının temiz yapılması daha da önem kazanmaktadır. 
Hamilelik döneminde difteri tetanoz boğmaca aşısı içinde bulunan boğmaca aşısı da aynen tetanoz ve difteri gibi toksoid olarak üretilmiş olup canlı bakteri içermez. Bu toksinin adı ise pertussis toksinidir. Bu sebeple hamilelerde uygulamasında bir sakınca olmamasına rağmen rutinde uygulandığı görülmemiştir. Ama sadece boğmaca enfeksiyonu riski arttığı zaman önerilir.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Neden Yapılır https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-asisi-neden-yapilir.html Sat, 10 Nov 2018 12:37:25 +0000 Hamilelikte tetanoz aşısı neden yapılır, hamilelik süresince anneye kızamık, su çiçeği, kabakulak gibi hastalık aşıların yapılması anneye ve bebeğe zarar verebilir. Tetanoz aşısı içinde bu hastalıkların dozu oldu Hamilelikte tetanoz aşısı neden yapılır, hamilelik süresince anneye kızamık, su çiçeği, kabakulak gibi hastalık aşıların yapılması anneye ve bebeğe zarar verebilir. Tetanoz aşısı içinde bu hastalıkların dozu olduğu için aşı anneye yapılır. Aşıda mikroorganizma olmadığı için anne sağlığına zarar vermez. Anneye yapılan aşı anne karnından bebeğe geçer. Bebeği ve anneyi tetanoz hastalığına karşı korur. Bir çok hastalığa karşı koruma oluşturur. Tetanoz aşısı annenin gebelik süresince yapılır. En sağlık olan 3. aydan sonra tetanoz aşısının yapılmasıdır. Anne hamile kalmadan önce tetanoz aşısını 10 yıl önce yapmışsa ve süresi dolmamıssa gebelikte aşı yapılmaması sorun olmaz. Aşı etkisini hamilelik süresince devam ettirir. Kişi hamile kalınca 10 yıl süresi dolmussa aşı yapılır. Süresi dolmadan bile aşı yapılabilir. Hamilelikte tetanoz aşısı neden yapılır. Hamile bayan için tetanoz aşısı hamile kaldığı her sene yapabilir. Anneye gebeliğin 3. ayı aşı yapılır. 5. ve 6. ay yine aşısı yapılır. Aşı her seferinde dozu artarak anneye yapılır. Bebek doğduktan sonra kordonu dikkatli kesilmelidir. Annenin doğum yapacağı yer temiz olmalıdır. Doğum hastanede sağlık çalışanı tarafından yapılmalıdır. Kullanılan iğne, makas, bıçak paslı olmamalıdır. Anne doğumunu hastanede yapması daha hijyenik olur. Evde hijyen kurallarına dikkat edilmeden gerçekleşen doğum anne ve bebeğin hastalık kapmasına neden olur. Bebeğin kordonu evde kesilirken makasın temiz olmaması bebeğin mikrop, bakteri kapmasına neden olabilir. 

Hamilelikte tetanoz aşısının faydaları

Anne ve bebek sağlığı için tetanoz aşısı çok önemlidir. Anneyi ve bebeği tetanoz hastalığına karşı ve enfeksiyona karş koruma sağlar. Doğum anında bebeğin mikrop, bakteri kapmasını önler. Bebek doğduktan sonra bulaşıcı hastalığa karşı koruma sağlar. Tetanoz hastalığı ciddi hastalık olduğu için yapılmayan aşı annenin ve bebeğin bağışıklık sistemini zayıflatır. Doğumdan sonra bebeğe difteri, boğmaca, tetanoz aşısı yapılır. Anneye yapılan tetanoz aşısı bebeğin sağlıklı büyümesini sağlar. Bebeğe doğumdan sonra ve büyüme aşamasında metal cisim değmemesine dikkat edilmelidir.
]]>
Gebelikte Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/gebelikte-tetanoz-asisi.html Sat, 10 Nov 2018 22:31:48 +0000 Gebelikte Tetanoz Aşısı, Hamile kadınların kendi sağlıklarını ve karınlarında taşıdıkları bebeklerin sağlıklarını korumaları için gebelikte yapılması gereken pek çok aşı yaptırmaları gerekir. Bunlardan bir ta Gebelikte Tetanoz Aşısı, Hamile kadınların kendi sağlıklarını ve karınlarında taşıdıkları bebeklerin sağlıklarını korumaları için gebelikte yapılması gereken pek çok aşı yaptırmaları gerekir. Bunlardan bir tanesi de tetanoz aşısıdır. Bazı aşılar ise gebelikte çok sakıncalı ve kesinlikle yapılmaması gereken aşılar vardır. Bunlar;

 • Kabakulak
 • Kızamık
 • Suçiçeği
 • Kızamıkçık gibi hastalıklar canlı mikroorganizma oluştuğu için hamilelikte bu aşıları yaptırmak çok sakıncalıdır

Tetanoz aşısı ise ölü mikroorganizmalardan oluştuğu için yaptırmakta hiçbir sakınca yoktur. Ayrıca inaktif tetanoz difteri tetanoz difteri toksinlerden temizlenmiş ve arıtılmış olan toksoid bir aşıdır. Gebelerde tetanoz aşısı yaptırılması önemle tavsiye edilmiştir. Tetanoz aşısını daha önce hiç yaptırmamış ya da yaptırmış fakat üstünden 10 yıl kadar süre geçmiş ise bu aşıyı tekrar yaptırmak gerekmektedir. Gebelere tetanoz aşısının yapılması anne adaylarında oluşacak olan antikorlar yeni doğacak olan bebeğe geçerek doğum esnasında veya doğumdan sonra oluşabilecek olan tetanoz enfeksiyonlarından korur.

Tetanoz Enfeksiyonunun Sebepleri

Yeni doğan veya doğum esnasında bilhassa steril olmayan ortamlarda veya evde doğan çocukların göbek bağının herhangi bir aletle, bıçak, jilet gibi kesici şeylerle kesilmesi sebebiyle tetanoz enfeksiyonlar meydana gelebilir. Bu da yeni doğan bebek için hayati tehlike arz edebilir. Bu sorunun önüne geçmek için yeni doğmuş bebeklerin aşılarını ihmal etmemek gerekir. Bebekler doğduktan hemen sonra difteri, tetanoz ve boğmaca DTB diye bilinen üçlü aşı yapılarak bebeğin bağışıklık sistemi güçlendirmiş olur. Her on yılda bir de bu aşıların tekrar edilerek etkisinin geçmesi önlenebilir.

Gebelikte Tetanoz Aşısı kaç kere yapılır

Gebelere tetanoz aşısını hamileliğin her ayında rahatlıkla yapılabilir. Ama özellikle hamileliğin 3. ayında sıklıkla tetanoz aşısı yapılması tercih edilmektedir. Eğer on yıldan az bir dönemde bu aşı yapılmışsa gebelere tetanoz aşısını tekrar yaptırmaya gerek yoktur. Fakat bu aşıların üzerinden on yıldan daha uzun bir süre geçmişse gebeliğin 5-6. aylarında birer ay arayla iki kere tetanoz aşısı yapılır. Altı ay sonra bir doz daha tetanoz aşısı yapılır. Bazı durumlarda birer yıl arayla beş doz olarak tamamlanır.

]]>
Tetanoz Aşısı Zararları https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-zararlari.html Sun, 11 Nov 2018 08:22:19 +0000 Tetenoz aşısı zararları, Ölümcül bir hastalık olan tetenoz vücuda paslı demir, metal ve benzeri şeylerin vücuda girmesi veya açık yaraya temas etmesi ile meydana gelir. Paslı metalden vücuda geçen clostridium Tetenoz aşısı zararları, Ölümcül bir hastalık olan tetenoz vücuda paslı demir, metal ve benzeri şeylerin vücuda girmesi veya açık yaraya temas etmesi ile meydana gelir. Paslı metalden vücuda geçen clostridium tetani adı verilen bakteri eğer tedbir alınmazsa ölüme neden olabilir. Eğer bakteri vücuda girmiş ise hemen beyinde bazı hücrelere yerleşir ve tetenozlu kas spazmlarina neden olur.  Eğer solunumu sağlayan kaslara yani diyaframa kadar ilerlerse, hastanın ölümüne neden olur. Bir kaza veya yaralanma neticesinde vücut metal ile temas ettiğinde tetenoz aşısını zorunlu hale getirir. Ayrıca çocuk iken de koruma amaçlı tetenoz aşısı yapılır. Tercihe göre hamilelerde de uygulanmaktadır. Kısacası tetenoz aşısı hayatımızda çok önemli bir role sahiptir. Her ilaç ve aşıda olduğu gibi tetenoz aşısınında insan sağlığına zararlı olabilecek bazı yan etkileri olabilmektedir. Hastalığında ne kadar tehlikeli olduğu düşünülürse bu etkiler ne derece önemlidir oda insanların kendi tercihine kalmıştır.

Tetenoz aşısı zararları nelerdir
 • Her aşı uygulamasında olduğu gibi, aşı bölgesinde ağrı şişkinlik ve sertlik görülür. Klinik veriler aşı bölgesinde birkaç günlük şişlik görüldüğünü ortaya koymaktadır.
 • Bazı bireylerde haftalar yada aylar süren ağrı ve kas astrofobisi görülebilmektedir. Hissedilen ağrı çok şiddetli olmadığı için kişinin  günlük aktivitelerine zarar vermez. 
 • Bazı aşılar gibi tetenoz aşısı da mide bulantısı, kusma ve ishal gibi geçici sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu belirtiler her hangi bir müdahale etmeksizin kendiliğinden geçecektir. 
]]>
Neonatal Tetanoz https://www.tetanoz.org/neonatal-tetanoz.html Sun, 11 Nov 2018 23:53:24 +0000 Neonatal Tetanoz: bir tür bakteri cinsi olan Clostridium tetani’nin (çomak gibi sporlu bakteri) toksini ile ortaya çıkan hastalığa Tetanoz denir. Neonatal tetanoz ise, genellikle yenidoğanlarda görülen bir tetanoz türüdür ve Neonatal Tetanoz: bir tür bakteri cinsi olan Clostridium tetani’nin (çomak gibi sporlu bakteri) toksini ile ortaya çıkan hastalığa Tetanoz denir. Neonatal tetanoz ise, genellikle yenidoğanlarda görülen bir tetanoz türüdür ve daha çok tetanoz aşıları tam olmayan annenin yapmış olduğu doğumda göbek kordonunun steril olmayan bir metalle kesilmesi ile meydana gelir. Annenin tetanoz aşısı eksik olması nedeniyle bebeğe koruyucu antikor geçmemiştir. Neonatal tetanozunun yaşamın en başında normal seyreden emme ve ağlama 3 ile 28. Günlerde, emiş ve beslenmede sorun oluşması, katılık, kasların istemsiz kasılması ya da havale görülmesi durumudur. Bu  Tetanoz basili iki şekilde toksin üretir;  

 • Tetanospazmin; baskın bir nörotoksindir. 160.000 molekül ağırlığı olan tek bir polipeptid zincirden meydana gelir. 
 • Tetanolizin; yapay koşullarda kırmızı küre hücresinde hemolize sebep olur, ancak insanlar üzerinde bu etki görülememiştir.

Neonatal Tetanozun Dünyadaki Yeri: Neonatal tetanoz hastalığı, çok ihmal edilmiş bir hastalıktır. Tetanoz hastalığının çok sık olarak ölümcül olarak seyreden ve dünyada yeni gelişen olan ülkelerde daha çok görülen bir türdür Bu hastalık dünyanın genelinde tetanozdan meydana gelen ölümlerin yaklaşık yarısını oluşturur. Fakat bu hastalık çocukluk döneminde aşı yapılmasıyla önlenebilir bir hastalıktır. Önlenebilen ölümcül hastalıkların içerisinde ölüm nedeni olarak ikinci sırada yer alır.

Dünyada genelinde belli bir yöreye bağlı olarak görülen neonatal tetanozun belli biz zaman dilimi içerisinde her 1000 canlı doğumda 6’dır.  Global olarak neonatal tetanoz görülen olgu sayısı 1990 yılı için 510.000 iken, 1997 yılında bu sayı 355.000’e gerilemiştir. Neonatal tetanozun sebep olduğu ölüm sayısı 1990 yılında tahminen 408.000 iken, bu sayı yine 1997 yılında %38’ lik bir düşüşle 248.000’e gerilemiştir.

Türkiye’de Neonatal Tetanoz: 1997 senesinde Sağlık Bakanlığı tarafından 20 adedi Doğu ve Güneydoğudan olmak üzere, toplam olarak 33 Neonatal tetanoz vakası bildirilmiş, ancak bu olguların 20'si ölüm ile sonuçlanmıştır. 

]]>
1 Doz Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur https://www.tetanoz.org/1-doz-tetanoz-asisi-kac-yil-korur.html Mon, 12 Nov 2018 03:47:52 +0000 1 doz tetanoz aşısı kaç yıl korur: Bağışıklık sisteminin güçlenip daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılan tetanoz aşısı vücut için gerekli olan bir aşıdır. İçerisinde canlı bakteri bulunamadığı i 1 doz tetanoz aşısı kaç yıl korur: Bağışıklık sisteminin güçlenip daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılan tetanoz aşısı vücut için gerekli olan bir aşıdır. İçerisinde canlı bakteri bulunamadığı için hamilelik dönemlerinde de yapılabilir bir aşıdır. Diğer aşılardan biraz farklı olarak bebek çocuk ve yetişkinlerde tetanoz aşısı uygulanır. Bebeklerde toplamda altı doz almak üzere uygulanır. Bebeğin ikinci ayında, dördüncü ayında ve altıncı ayında birer doz şeklinde uygulanır. Daha sonra bebeğin on sekizinci ayında bir doz yapılır. Çocukluk döneminde yapılan tetanoz aşısı ise birinci ve sekizinci sınıftaki öğrencilere yapılmaktadır. Tetanoz aşısı bir kereliğe mahsus yapılan bir aşı değildir.

Tetanoz aşısının ömrü: Her on yılda bir yapılması gereken bir aşıdır. Tetanoz aşısının yapılmasının amacı vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasıdır. Bu sayede vücutta oluşan hastalıkların sayısı azalmış olur. Paslı, kirli ya da zararlı olan başka yabancı maddeler yüzünden vücuda bakteri ya da mikrop girişi gözlemlenir. Bu mikrop ve bakteriler kişinin vücudunda farklı tabloların meydana gelmesine neden olur. Bu durum kişiyi olumsuz etkilemektedir. Bakteri ve mikropların vücuda girmesi sonucunda bazı sorunlar meydana gelmişti. Oluşan bu sorunların meydana getirmiş olduğu bazı belirtiler vardır. Kişi kendini iyi hissetmesi, bulantı, kusma, soğuk terleme, ateş, gözlerde bulanıklık ya da kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir. Bu durumun sonucunda kişi mutlaka bir hastaneye gitmelidir. Hasta olan kişiye yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda tetanoz aşısı yapılmasına karar verilir. Yapılan tetanoz aşısı kişiyi beş ile on yıl arasında muhafaza eder. Yabancı maddelere karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur.

1 doz tetanoz aşısı kaç yıl korur: Aşının en etkili olduğu dönem ilk beş yıldır. Bu süre zarfında aşının hastalıklara karşı daha fazla dirençli olduğu beş yıldan sonra ise bu oranın azaldığı görülmektedir. Bu yüzden özellikle de sağlığınız için yetişkinler her beş yılda bir düzenli olarak tetanoz aşısı vurdurmalıdır. Herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek tetanoz aşısı yaptırabilirsiniz. Genel olarak her iki kolun deltoid bölgeye yani kas bölümüne yapılan tetanoz aşısının bağışıklık için gerekli olan bir aşı olduğu unutulmamalıdır. Unutmayın sağlık her şeyden önce gelir. Her şey ihmale gelebilir fakat sağlık ihmalkarlığa gelmez. En ufak bir ihmalkarlık hayatınıza mal olabilir. Bu yüzden size tavsiyemiz her beş ile on yıl arasında düzenli olarak tetanoz aşısı yaptırmanızdır. 
]]>
Tetanoz Aşısı Hangi Kasa Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-hangi-kasa-yapilir.html Mon, 12 Nov 2018 07:38:54 +0000 Tetanoz Aşısı Hangi Kasa Yapılır, Tetanoz aşısı omuzdaki delta kasımıza yapılır. Tetanoz aşısı vücudumuzun ileride karşılaşabileceği tetanoz  hastalığına karşı bağışıklık kazandırır. Tetanoz aşısı
Tetanoz Aşısı Hangi Kasa Yapılır, Tetanoz aşısı omuzdaki delta kasımıza yapılır. Tetanoz aşısı vücudumuzun ileride karşılaşabileceği tetanoz  hastalığına karşı bağışıklık kazandırır. Tetanoz aşısı içinde ölü mikroplar vardır. Ülkemizde sağlık bakanlığı tarafından zorunlu yapılması gereken aşılar arasındadır. Hiç zararı olmayan ölü mikropları vücudumuz önceden tanıyarak tetanoz hastalığı ile karşılaşınca savaş verir.

Tetanoz aşısı vurulma şekli ve vurulma yeri olarak diğer aşılardan farklıdır. Aslında her türlü aşının vurulma şekli farklılık gösterir. bu durum t
etanoz aşısı hangi kasa yapılır sorusuna cevap niteliğindedir. Tetanoz aşısının içeriğinin farklı olmasından vurulma yeri sağ ve sol omzumuzda yer alan delta kasımıza yapılır. Omuzlarımızda olan kas sisteminin farklılığından başka bölgelere tetanoz aşısı yapılmaz. 

Delta kası yapısından dolayı aşıyı doğrudan vücuda dağıtır ve bağışıklık sistemi aşıyı daha iyi tanır. Tetanoz aşısı beş yada on yıl ara ile yapılmalıdır. Bu nedenle her yaş grubunda aşı aralıkları farklıdır. 

Tetanoz aşısının yan etkileri

Genellikle aşı vurulan kolda en fazla altı gün ağrı oluşabilir. Ağrı ile birlikte hafif şişlik oluşabilr. Şişliğin  iki gün içinde geçmesi beklenir. Daha uzun süren şişlik görüldüğünde doktorunuza başvurmalısınız.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-asisi-yan-etkileri.html Mon, 12 Nov 2018 14:19:37 +0000 Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri, genellikle herkeste oluşan şikayetler ve yan etkiler ile aynıdır. Tetanoz aşırı hamile olan bir kadına yapıldığında, bir çok etki ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu yan etkiler Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri, genellikle herkeste oluşan şikayetler ve yan etkiler ile aynıdır. Tetanoz aşırı hamile olan bir kadına yapıldığında, bir çok etki ile karşı karşıya kalmak mümkündür. Bu yan etkilerinden biri hamile olan kadının ateşlenmesidir. Tetanoz aşısı hamile olan kadına vurulduğu andan itibaren tetanoz aşısının görevi vücutta oluşan virüslere karşı bir direnç ve savunma mekanizması oluşturarak anne adayının bağışıklık sistemini güçlendirmektir. Bunu sağlarken diğer bir yandan da tetanoz aşısı vücutta antikor üretmeye başlar. Bu nedenle tetanoz aşısı sonrasında hamile olan kadın da ateşlenme görülebilir. Bu durum daha sıklıkla bağışıklık sistemi ve vücut direnci düşük olan anne adaylarında görülmektedir. Hamile olan kadın bebeğe zarar vermemek ve daha büyük bir yan etki ile karşı karşıya kalmak için bilinçsizce ilaç tüketmemeli ve mutlaka uzman bir kadın doğumdan yardım almalıdır. 

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir

İğnenin Vurulduğu Yerin Enfeksiyon Kapması: En sıklıkla karşılaşılan hamilelikte tetanoz aşısı yan etkisi olarak iğne yapılan yerin kızarması, ateşlenmesi, enfeksiyon kapması, ağrı oluşması ve uyuşma hissedilmesidir. Ancak bu durum korkulacak bir sevide değildir. Bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer. 

Ciltte Kızarıklık Oluşması: Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkilerinden biri de ciltte kızarıklık oluşmasıdır. Bu durum daha çoğunlukla cilddi hassas ve alerjiye eğilimli olan anne adaylarında görülmektedir. Tetanoz aşısının ciltte kızarıklığa neden olmasının sebebi, tetanoz aşısı hamile olan kadını yapıldığı zaman bu bölgede bir enfeksiyonun meydana gelmiş olmasıdır. Bu kızarıklıklar bir kaç gün içinde kendiliğinden geçer. Ancak geçmediği durumlarda zaman kaybedilmeden mutlaka bir doktora başvurmak da fayda vardır. 

Kasılma ve Kramp Ağrıları: Gebelikte çok fazla karşılaşılmayan kasılma ve kramplar, nadiren de olsa tetanoz aşısının gebe olan kadına yapıldığı ilk günlerde görülebilir. Bu durum özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan hamile kadınlarda daha sıklıkla görülmektedir. Bu nedenle uzman kadın doğum doktorlarına başvurularak mutlaka destek alınmalıdır. 
]]>
Bebeklerde Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/bebeklerde-tetanoz-asisi.html Mon, 12 Nov 2018 23:57:36 +0000 Bebeklerde tetanoz aşısı, bebekler doğdukları günden itibaren belirli aralıklarla sağlıkları açısından aşılar yapılmaktadır. Bu aşılar bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olmaktadır. Tetanoz a Bebeklerde tetanoz aşısı, bebekler doğdukları günden itibaren belirli aralıklarla sağlıkları açısından aşılar yapılmaktadır. Bu aşılar bebeklerin sağlıklı bir şekilde büyümelerine yardımcı olmaktadır. Tetanoz aşısı bebeklerin bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve oluşabilecek hastalıklara karşı dirençlerin yükseltmek için yapılmaktadır. Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra bebeklerde ateş görülebileceğinden ya aşıdan bir saat önce ya da aşıdan iki saat sonra ağrı kesici verilebilinir. Bebeğin aşısı olma olasılığına karşı bebeğe 3-4 saatte bir ağrı kesici verilebilinir. Her çocuk için geçerli değildir. Her aşı yapılan bebeğin ateşi kesin çıkar diye bir şey yoktur. Fakat olması durumunda önlem almak gerekmektedir. Bazı bebeklerde yan etkisi olabileceğinden aşırı ateşlenmede görülebilinir. Bu durumda hemen bir doktora götürülmesi gerekmektedir. Bazı farklı yan etkilere de neden olabilmektedir. Bebekte iştahsızlık ya da ishal görülebilinir. Panik yapmanın faydası yoktur. Bu durum normal bir durumdur. 

Bebeklerde tetanoz aşısı, tetanoz aşısı bebek doğduktan sonra 2. ve 3. aylarında ilk iki dozu yapılmaktadır. 3. dozu 4. ayda karma olarak yapılmaktadır. Bebeğin son tetanoz aşısı ise, 16. ve 24. aylarında iken yapılmaktadır. Bebeğe yapılan bu aşılar bebeği ilk okulla başlayacağı zamana kadar koruyacaktır. Bebeklerin banyoları ise tetanoz aşısı yapılmadan bir gün önce yapılmalıdır. Aksi takdirde aşıdan sonra 2- 3 gün banyo yapılması bebeğin kolunun ağrımasına ve daha çok şişmesine neden olacaktır. Aşıların yapılmaması bebeğin hastalıklara karşı dirençsiz olmasına ve sık sık rahatsızlanmasına neden olacaktır.

Bebeklerde tetanoz aşısı, tek doz, üçlü karma doz ve beşli karma doz olarak üç farklı şekilde yapılmaktadır. Bakterilerin neden olduğu enfeksiyon hastalıklarından birisidir tetanoz. Tetanoz enfeksiyonu önlem alınmadığı takdirde ölümcül bir hastalık olabilir. Bebeklerin ve çocukların daha fazla etkilendikleri bir hastalık olduğundan tetanoz aşısı onlara daha faydalı olmaktadır.

]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ağrı Yaparmı https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-asisi-agri-yaparmi.html Tue, 13 Nov 2018 23:28:33 +0000 Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ağrı Yaparmı, Hamilelikte bağışıklık sistemi genellikle zayıf olduğundan dolayı, vücut direnci de bir o kadar düşer. Bu nedenle hamile olan kadınlarda, diğer normal insanlara göre daha çok ağrı Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ağrı Yaparmı, Hamilelikte bağışıklık sistemi genellikle zayıf olduğundan dolayı, vücut direnci de bir o kadar düşer. Bu nedenle hamile olan kadınlarda, diğer normal insanlara göre daha çok ağrı yapar. Ancak bağışıklı güçlü ve vücut direnci yüksek olan anne adaylarında neredeyse hiç ağrı hissedilmez. Tetanoz aşısı vücuda nüfuz ettiği andan itibaren virüsler ile savaşarak antikor salgılamaya başlar. Bu nedenle de hamile olan kadınlarda tetanoz aşısı sonrasında ağrı görülebilir. Bu durumun etkisi bir yada iki gündür. Daha sonra kendiliğinden geçer. Ağrılar genellikle aşının vurulduğu yerin çevresinde meydana gelmektedir. Tetanoz aşısının vurulduğu yerde, kızarklık, kabarma, yanma, ağrı ve sızlama gibi şikayetler oluşmaktadır. Ancak bu şikayetler tetanoz aşısında görülebilen ve normal kabul edilen ağrılardır. Ancak bu şikayetlerin uzaması durumunda mutlaka bir kadın doğum uzmanına görülmekte fayda vardır. 

Hamilelikte tetanoz aşısı ağrı yaparmı, bir çok kişinin özellikle de hamile olan kadınların en çok merak ettiği sorular arasındadır. Ancak bu ağrılar normal insanlarda olduğu gibi hamile olan kadınlarda da aynı belirtileri verir. Bu nedenle hamile olan kadınlarda güvenle tetanoz aşısı yaptırabilir. Tetanoz aşısının ağrısı bir veya iki gün içinde kendiliğinden geçer. Bu nedenle hamile olan kadınların bu ağrı şikayetlerinde panik yapmamaları gerekir. Ancak nadirde olsa hamile olan kadın tetanoz aşısını yaptırdığı andan itibaren kasılma ağrıları ve kramplara neden olabilir, bu durumda ihmal etmeden hemen uzman bir doktora başvurması gerekir. Bu kasılmalar bebeğin sağlığını tehlike altında bırakabilir. 

Tetanoz aşısı özellikle cildi hassas olan ve bağışıklı zayıf olan hamile kadınlarda daha çok ağrı oluşmasına neden olmaktadır. Bu nedenle tetanoz aşısı yaptırmadan önce bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve vücut direncinin artmasını sağlamak gerekir. Böylelikle hamilelikte tetanoz aşısı sonrasında ağrı oluşumunu engellemiş olursunuz. 
]]>
Tetanoz Aşısının Ağrısı Nasıl Geçer https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisinin-agrisi-nasil-gecer.html Wed, 14 Nov 2018 22:14:30 +0000 Tetanoz Aşısının Ağrısı Nasıl Geçer, Tetanoz aşısı karın içine yapılan enjeksiyon ile uygulanır. Bu uygulama esnasında kişinin biraz canı yanabilir. Tetanoz aşısı içeriğinde bakteri ve toksin barındırır. Vücuttaki b Tetanoz Aşısının Ağrısı Nasıl Geçer, Tetanoz aşısı karın içine yapılan enjeksiyon ile uygulanır. Bu uygulama esnasında kişinin biraz canı yanabilir. Tetanoz aşısı içeriğinde bakteri ve toksin barındırır. Vücuttaki bakteri ve toksinlere karşı savaşabilmek için bir tür savunma mekanizmasıdır. Enjeksiyonun karın içine kapılmasından dolayı özellikle çocukların korkulu rüyası haline gelmiştir. Ancak tetanoz aşısı yapılması çocuklar için oldukça faydalıdır. 

Tetanoz aşısı bazı durumlarda ağrı yapabilir. Ancak bu ağrı şiddeti kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Yapılan araştırmalar sonucunda bağışıklığı güçlü ve vücut direnci giderek artan gençlerde bağışıklığı zayıf ve vücut direnci düşük olan gençlere göre ağrı daha hafif geçmektedir. Ağrının şiddetini en aza indirmek tetanoz aşısının yapıldığı gün dinlenmeli ve tetanoz aşısının yeri enfeksiyon kapmaması için iki gün boyunca banyo yapılmamalı veya aşının yapıldığı bölgeye su değdirilmemelidir. Tetanoz aşısı vurulduğu bölgede kızarıklık, kabarma ve ağrıya sebep olur. Bu nedenle mümkün olduğundan dinlenmek bu bölgenin enfeksiyon kapmamasına yardımcı olur. Bu nedenle ağrı kendiliğinden bir gün içinde geçer. 

Tetanoz Aşısının Ağrsı Nasıl Geçer

Tetanoz aşısı vücuda nüfuz ettiği anda vücutta yavaş yavaş ilerler. Bu nedenle ağrıyı şiddetli olarak hissetmezsiniz. Ancak enfeksiyona sebep olan bir durum ile karşı karşıya kalındığı zaman ağrının şiddeti artar. Tetanoz aşısı vücuttaki bakteri ve mikroplar ile mücadele ederken, tenatoz aşısı yapan kişinin ağrı çekmesine neden olabilir. Ancak bu durum bol bol dinlenme ile bir gün içinde kendiliğinden geçer. 

En çok yapılan hatalardan biri de tetanoz aşısının ağrısı nasıl geçer diye merak edip, aşının çevresine yapılan müdahalelerdir. Oysa ki bu müdahaleler kişinin daha çok enfeksiyon kapmasına ve bu bölgede ağrılar ve kabarmalar meydana gelmesine neden olur. Tetanoz aşısı sonrasında kasıkta ağrılar meydana geliyor ise, sırt üstü uzanarak ayakların altına bir yastık koyarak, ayakları yükseltip dinlenmek, kan akışını hızlandırdığından, bu ağrıların oluşmasını da engeller. Ancak geçmeyen ağrı şikayetleri bir günden fazla ise, mutlaka uzman bir kadın doğum doktoruna başvurunuz. 
]]>
Gebelikte Tetanoz Kaçıncı Haftada Yapılır https://www.tetanoz.org/gebelikte-tetanoz-kacinci-haftada-yapilir.html Thu, 15 Nov 2018 05:27:54 +0000 Gebelikte tetanoz kaçıncı haftada yapılır, Gebelikte tetanoz çok sıkça sorulan sorular arasındadır. Özelikle bebek bekleyen anneler söz konusu olduğu zaman durumun hassasiyeti artmaktadır. Öncelikle tetanoz aşısı neden Gebelikte tetanoz kaçıncı haftada yapılır, Gebelikte tetanoz çok sıkça sorulan sorular arasındadır. Özelikle bebek bekleyen anneler söz konusu olduğu zaman durumun hassasiyeti artmaktadır. Öncelikle tetanoz aşısı neden yapılır Tetanoz aşısı, gebelik ve sonrası oluşabilecek koplikasyonları önlemek amaçlı yapılan koruyucu bir aşıdır. Doğum sırasında oluşan kesiler, her hangi bir düşme olayında kanayan yaraya toprak gibi maddelerin değmesi sonucu oluşacak bakterileri önlemek içindir. Gebelikte mutlaka olunması gereken ve görevli ebeler tarafından takibi yürütülen bir aşı türüdür.

Gebelikte tetanoz kaçıncı haftada yapılır sorusuna gelince. Daha önceden on dokuzuncu hafta ve yirmi dördüncü haftalar olmak üzere iki doz yapılmaktaydı. Şimdilerde ise sağlık bakanlığınında aldığı bir kararla gebelikte tetanoz aşısı yirminci ve yirmi beşinci haftaya kaydırılmıştır. Anne ve bebekleri doğum ve doğum sonrası oluşacak küf ve pas gibi bakterilerin bulaşmasına karşı koruyucu olan bu aşının sağlık bakanlığının resmi olarak yürüttüğü tarihler bunlardır fakat. Tetanoz aşısı olan bir anne adayının on yıl öncesine kadar aşı olmuşsa, hamileliğinin ilk haftaları olmuşsa yada ilk gebelik değil ve daha önceki gebeliğinde düzenli bir şekilde olmuşsa bu tarihler değişmektedir. Değişen bu tarihleri ancak kendiniz bildiğiniz için doktorunuzla görüşüp aşı sayısı ve tarihlerini aktarı ona göre bilgi alıp gebelikte tetanoz aşınızı da ona göre yaptırmanızda fayda vardır.

Gebelikte tetanoz kaçıncı haftada yapılır sorusunun oldukça farklı ve duruma göre değişiklik gösteren bir değil bir çok cevabı vardır. Bunun nedeni ise tetanozun oldukça önemli bir hastalık olması ve eğer önlem alınmazsa sonucun ölümle noktalanmasına kadar varmasıdır. Bu nedenle gebelik gibi son derece hassas bir durum için tetanoz aşısı hayati önem taşımaktadır. Gebelikte tetanoz aşısı mutlaka yaptırılmalı ve doz sayısı ve haftası olarak içinde bulunulan duruma göre mutlaka bir hekime danışılıp fikir alınmalıdır.
]]>
Çocuklarda Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/cocuklarda-tetanoz-asisi.html Thu, 15 Nov 2018 14:37:59 +0000 Çocuklarda Tetonoz Aşısı, Tetonoz aşısı tetonoz hastalığından korunmak için yapılan bir aşıdır. Bakteri ve enfeksiyon hastalığı olduğu için, çocuklar  bu mikropları toprak, hayvanlar dan kirli ve nemli havadan bulaşar Çocuklarda Tetonoz Aşısı, Tetonoz aşısı tetonoz hastalığından korunmak için yapılan bir aşıdır. Bakteri ve enfeksiyon hastalığı olduğu için, çocuklar  bu mikropları toprak, hayvanlar dan kirli ve nemli havadan bulaşarak tetonoz hastalığına yol açmaktadır. Bu mikroplar genellikle; iğne, bıçak, çivi gibi kesici yada paslı aletlerin yaraladığı yaralar içinde çoğalırlar. Bu mikroplar çoğalarak çocuklarımızda hayati risk oluşturabilecek durumlara kadar ilerleyebiliyor. Bu nedenle ki tetonoz aşısı çocuklarımızın büyümesi ve bağışıklık sistemlerinin korunması için çocuklarımız için çok büyük önem taşımaktadır. Çocuklar büyüme evrelerinde oldukları ve zayıf düşmemeleri için; Tetonoz aşısı çocuklarda 16.ayından itibaren yapılır. Daha sonra 7.yaşında ve 14.yaşında olmak üzere düzenli aralıklarla yapılmalıdır. Tetonoz aşısı halk arasında difteri, boğmaca aşısı olarak ta bilinir. Tetonoz yaptıran çocuklarda aşının etkisi uzun zaman sürebiliyor.

Çocuklarda tetonoz aşısının faydaları;
 • Vücudu mikroplara karşı koruması,
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi,
 • Hastalıklara karşı uzun süre koruması,
 • Kaliteli yaşam sürmesi,
 • Ölümcül riskini azaltılması, 
Unutmayalım ki çocuklarımız bizim geleceğimizdir bu nedenle her çocuğun tetonoz aşılarını düzenli şekilde yaptıralım ki sağlıklı nesil mutlu bir toplum olalım çocuklarımız bizim her şeyimiz,geleceğimizdir.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-asisi.html Thu, 15 Nov 2018 21:43:54 +0000 Hamilelikte tetanoz aşısı, Anne ile çocuğun yaygın görülen tetanoz hastalığına karşı bağışıklık geliştirmesini sağladığı için kadın doğum ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından önerilen bir aşıdır. Te Hamilelikte tetanoz aşısı, Anne ile çocuğun yaygın görülen tetanoz hastalığına karşı bağışıklık geliştirmesini sağladığı için kadın doğum ve enfeksiyon hastalıkları uzmanları tarafından önerilen bir aşıdır. Tetanoza sebep olan bakteri başta toprak olmak üzere hemen hemen her ortamda oldukça yaygın bulunan bir bakteridir. 

Hamilelikte tetanoz aşısı neden yapılır

Doğum sırasında her ne kadar sterilizasyona dikkat edilse de ani gelişecek bir doğum sırasında hazırlıksız yakalanılması, doğum sonrası bebekte ve annede bulunan açık yaralar gibi etkenlerden dolayı anne ve yeni doğan bebek tetanoz hastalığına yol açan bakteriye karşı savunmasız bir durumda bulunurlar. Bu yüzden basit ancak hayat kurtaran bir önlem olarak annenin hamilelikte tetanoz aşısı vurulması önemlidir.

Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılır

Tetanoz aşısı inaktif (ölü) aşı olduğundan hamilelikte her an yapılabilir. Ancak hekimler genellikle bebek açısından değişik risklerin mevcut olduğu ilk üç ay içerisinde anneye herhangi bir müdahalede bulunmayı uygun görmediğinden hamileliğin üçüncü ayından itibaren tetanoz aşısına başlarlar. Tam bir tetanoz aşılaması toplam beş dozdan oluşur. Hamileye hamileliğinin 3. ayın bitiminde 1 doz, 4. ayın bitiminde 1 doz, ikinci aşıdan 6 ay sonra üçüncü doz, üçüncü aşıdan bir sene sonra dördüncü doz, dördüncü dozdan bir sene sonra beşinci doz aşı yapılır. Bu şekilde yapılan aşı anneyi 10 sene boyunca tetanoz hastalığından koruyacaktır.

Hamilelikte tetanoz aşısı yapılmayabilir mi

Hamilelikte tetanoz aşısı mutlaka yaptırılmalıdır. Ancak anne son on yıl içerisinde tam beş doz aşı ile aşılandıysa vücudunda koruyucu antikorlar var kabul edilir ve tekrar aşılamaya gerek olmaz. Hamile kalmayı planlayan anne adayları önceden aşı dozlarını tamamlayarak 4 doğuma kadar hiç aşı olmadan tetanoz mikrobundan korunarak da çocuk dünyaya getirebilirler.

Hamilelikte tetanoz aşısı bebeği de korur mu

Kesinlikle evet. Hamilelikte tetanoz aşısının vurulmasının en önemli nedenlerinden birisi de anne vücudunda oluşan antikorların bebeğe geçerek bebeğin kendi bağışıklığını sağlayıncaya kadar altı ay süreyle bebeğin tetanoz hastalığından korunmasının sağlanmasıdır.

Hamilelikte tetanoz aşısının yan etkileri nelerdir
Tetanoz aşısı ölü bir aşı olduğundan istenmeyen yan etkileri oldukça azdır. En sık görülen yan etki aşı yapılan kolda bir iki gün süren ağrı durumudur. Bunun yanında çok ender olarak ateş düşürücü kullandırmayı gerektirmeyecek kadar hafif ateş görülebilir. Her ilaç ve aşıda olduğu gibi anaflaktik şok riski bulunsa da ihtimali oldukça düşüktür. Annenin okul hayatında ve çocukluk çağında tetanoz aşısı vurulmuş olması anaflaktik şok riskini ortadan kaldırır. Anne karnındaki bebek için ise herhangi bir yan etkisi yoktur.
]]>
Hamilelerde Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/hamilelerde-tetanoz-asisi.html Thu, 15 Nov 2018 22:49:38 +0000 Hamilelikte tetanoz aşısı, yaptırmak önemlidir. Tetanoz hatalığı bakteriden kaynaklanan bir hatalık türüdür. Aslında halk arasında kazıklı humma adıyla da anılan tetanoz paslı metallerin vücutla teması sonucu ortaya Hamilelikte tetanoz aşısı, yaptırmak önemlidir. Tetanoz hatalığı bakteriden kaynaklanan bir hatalık türüdür. Aslında halk arasında kazıklı humma adıyla da anılan tetanoz paslı metallerin vücutla teması sonucu ortaya çıkar. Özellikle bu tarz maddelerin vücuda batması halinde kişinin korunmasını sağlayan tetanoz aşısı yoksa tetanoz yaşanma riskiyle karşı karşıya kalınabilir. Tetanozun insanların geçen yıllar içerisinde daha fazla bilgi sahibi olması ve çevresel koşulların daha korunaklı olmasına bağlı olarak daha az karşılaşılan bir hastalık olduğunu söylemek mümkündür. Yine de gebelik dönemi hem anne hemde bebek sağlığı açısından hassas bir süreçtir. Bu nedenle çoğu kadın doğum uzmanı tarafından hamilelerin tetanoz aşısı yaptırması konusunda bilgilendirme yapılmaktadır. Gebelikte pek çok aşının yapılmaı sakıncalı olduğu halde tetanoz aşıı özellikle tavsiye edilmektedir. 

Hamilelikte tetanoz aşının önemi ve uygulanması:

Hamilelik süresinde anne adayının ve bebeğin sağlık durumunun düzenli olarak takibi çok önemlidir. Sağlık kontrollerinin yapıldığı ortamın yeterince hijyenik olmaması hastalığın oluşumu için risk taşır. Özellikle yarıntılı muayene esnasında kullanılan tıbbi cihazların paslı olması tetanoz hastalığına neden olabilir. Bu nedenle hem sağlık kuruluşlarının hem de anne adaylarının üzerine büyük görev düşer. Hijyen şartlarının yeterli olup olmadığı konusunda hassas davranılması gerekir. Aynı risk doğum haneler için de söz konusu olabilir. Normal doğum olsa bile kullanılan en basit metal gereçlerde bir miktar pas bulunması tehlikelidir. İşte hamilelikte annenin ve bebeğin korunması için tetanoz aşısı önemlidir.

Hamilelikte tetanoz aşısı daha çok gebeliğin. 3. ayı bittikten sonra yapılır. Eğer anne adayı daha önce tetanoz aşısı olmamışsa aşının iki doz halinde uygulanması önemlidir. 2. doz ilk dozdan itibaren 1 ay içinde yapılır. Fakat süre kaçırılsa bile doğumdan önceki haftalarda tamamlanması sağlanabilir. 
]]>
Tetanoz Aşısı Hamilelikte Şart Mı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-hamilelikte-sart-mi.html Fri, 16 Nov 2018 05:39:17 +0000 Tetanoz aşısı hamilelikte şart mı, gebelerin sıklıkla karşılaştığı problemler içerisinde yer alan tetanoz aşısı için belirli uygulamalar bulunmaktadır. Tetanoz aşısı doğum yapacak olan hem annenin hem bebeğin sağlığ Tetanoz aşısı hamilelikte şart mı, gebelerin sıklıkla karşılaştığı problemler içerisinde yer alan tetanoz aşısı için belirli uygulamalar bulunmaktadır. Tetanoz aşısı doğum yapacak olan hem annenin hem bebeğin sağlığının korunması için uygulanan yöntemler arasında yer alır. Tetanoz aşısı içerisinde canlı mikroorganizma bulunmadığı için anneye ve bebeğe hiçbir zararı bulunmaz. Bu sebepten dolayı güvenle uygulanabilecek aşılar arasında yer alır. Tetanoz difteri tetanoz aşısı difteri toksinlerinden hazırlanmış toksoid aşısıdır. Anneye daha önce hayatında hiç uygulanmamışsa hamilelikte kesinlikle uygulanması gerekir. Ancak hamileliğe yakın süre içerisinde tetanoz aşısı uygulaması yapılmış ise aile hekimi ile görüşülerek tetanoz aşısı uygulanıp uygulanmayacağına karar verilmesi gerekir. 

Korunmak için hamilelikte tetanoz aşısı yaptırmak;

Düzenli olarak her kişinin 10 yılda bir uygulayacağı tetanoz aşısı uygulaması, gebelerde son derece önemlidir. Bebeğin sağlığı ve annenin sağlığı düşünülerek doğum esnasında veya gebelik esnasında oluşabilecek her türlü kesik steril olmayan metallerin vücuda değmesi veya doğum esnasında kullanılacak olan aletlerin temiz olması sebebiyle çocuğa bulaşacak tetanoz aşısından korunması için annenin bu aşıyı yaptırması gereklidir. Böylece bebek doğduğu zaman tetanoza karşı bağışıklığı kazanmış olacağı için oldukça önemlidir. Bu süreç içerisinde annenin sağlığı da dikkate alınarak herhangi bir kesik yaralanmaya bağlı oluşacak tetanoz hastalığından korunma sağlanmış olur. Bu sebepten dolayı anne adayının yaptırması tavsiye edilmektedir.

Tetanoz aşısı yaptırılması şart mı sorusu için en uygun verilecek cevap anne ve bebeğin sağlığı için yaptırılması gereklidir cevabıdır. Tetanoz aşısı gebelik döneminde iki kez uygulanırken; gebelik sonrasında 3 kez daha uygulama yapılarak 5 doza tamamlanır. Bu süreç içerisinde ilk uygulama dördüncü ayda yapılmaktadır. İkinci doz ise doğum olmadan üç hafta önce yepılması gerkirken; genellikle altıncı ayda uygulanır. Bu süreci takip etmek için Sağlık ocaklarında gebelik kaydı yapılarak bilgilendirme yapılır. Doğum sonrasında bir yıl arayla diğer üç doz tetanoz uygulaması gerçekleştirilir. Gebelik dönemi öncesinde yakın zamanda uygulanan 4 doz tetanoz aşısı bulunuyor ise gebeliğin süreci içerisinde bir kere tetanoz aşısı yapılması yeterli olacaktır. Yapılan araştırmalara göre tetanoz aşısının yapılması anne ve bebek sağlığı için son derece önemlidir. Tetanoz aşısı hamilelikte şart mı sorusunun kafa karıştırmaması için bu dönemde aile hekimi ile görüşülerek kesin karar verilmesi tavsiye edilir.
]]>
Gebelikte Tetanoz Aşısı Gereklimi https://www.tetanoz.org/gebelikte-tetanoz-asisi-gereklimi.html Sat, 17 Nov 2018 00:49:41 +0000 Gebelikte tetanoz aşısı gereklimi, diye düşünen pek çok anne adayı bulunmaktadır. Tetanoz bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Hastalığın oluşum sebebi olarak kirlenmiş metal maddelerin yara ya da vücuda teması gösterilm Gebelikte tetanoz aşısı gereklimi, diye düşünen pek çok anne adayı bulunmaktadır. Tetanoz bakteri kaynaklı bir hastalıktır. Hastalığın oluşum sebebi olarak kirlenmiş metal maddelerin yara ya da vücuda teması gösterilmektedir. Tetanoz hastalığının ihmal edilmesi ölüm vakıalarının yaşanmasına neden olabilir. Aslında günlük hayat içerisinde her birey tetanoz hastalığıyla karşı karşıya kalma riski taşımaktadır. Fakat bu risk gebeler açısından daha ciddi sonuçların yaşanmasına neden olabilir. Hamilelik boyunca rutin kontrollerin yapılması gereklidir. Bu kontroller ve doğum esnasında kullanılan tıbbi araç gereçlerin kirli olması anne adayı ve bebeğin sağlık durumunu tehlikeye sokabilir. İşte bu durumun oluşmasını önlemek için tetanoz aşısı gibi basit bir önlemin alınması bazı uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilir. 

Gebelikte tetanoz aşısının önemi:  

Ülkemizde her geçen gün sağlık kuruluşlarının koşullarını Dünya standartlarına ulaştırmak için daha da fazla çaba sarf edilmektedir. Eskiden ebeler tarafından daha zor koşullarda doğumlar gerçekleştirilmekte idi. Bu dönemlerde tetanoz riski daha fazla iken günümüzde bu hastalığın oluşma ihtimali ciddi oranda azalmıştır. Ancak yine de her türlü ihtimal göz önüne alınarak bait bir uygulama olan tetanoz aşısı 2 doz halinde yaptırılmalıdır. Tetanoz aşısını sağlık ocağı olarak bilinen kuruluşlarda yaptırabilirsiniz. İlk dozdan sonra ikinci dozunda 1 ay içinde yaptırılması önerilir. Eğer aşı yaptırılmamış ise bebekte ya da anne de doğumdan sonra tetanoz belirtisi görülürse hemen tetanoz tedavisine başlanılması önemlidir.  

Gebelikte tetanoz aşısı gereklimi sorusuyla ilgili kısa bir açıklama yapıldıktan sonra aşı hakkında da ufak bir bilgilendirme yapılması gerekir. Aşının çok ciddi yan etkileri bulunmaz. Aşının 2 doz olarak uygulanması kişiyi sadece 10 yıl boyunca koruma garantisi verir. Bu nedenle korunmaya devam etmek için yeniden aşı olmak gerekir.
]]>
Gebelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri https://www.tetanoz.org/gebelikte-tetanoz-asisi-yan-etkileri.html Sat, 17 Nov 2018 03:18:02 +0000 Gebelikte Tetanoz  Aşısının Yan Etkileri; Tetanoz aşısı, çocukluk dönemlerinde yapılan bir aşı olup herkese uygulanması gereken bir aşıdır. Özellikle bu aşı kişilerin bazı hastalıklardan korunması için yapılmaktadır. Gebelikte Tetanoz  Aşısının Yan Etkileri; Tetanoz aşısı, çocukluk dönemlerinde yapılan bir aşı olup herkese uygulanması gereken bir aşıdır. Özellikle bu aşı kişilerin bazı hastalıklardan korunması için yapılmaktadır. Bu hastalıkların başında da boğmaca ve difteri gelmektedir. Aşı içerisinde kullanılan etkin madde aslında difteri, boğmaca gibi hastalıkların ölü hücrelerinden elde edilmektedir. Enjekte edilerek uygulanan Tetanoz aşısı içerisinde olan bu hücreler sayesinde kişinin bağışıklık sisteminin bu mikroplara bağışıklık kazanmasına neden olarak hastalıkların oluşmasını engellemektedir.

Gebelikte Tetanoz  Aşısı Sebepleri

Gebelikte olası kesik işlemleri ile alakalı olarak gebeliğin son dönemlerinde yapılan bir aşıdır. Daha çok kesi işlemlerinde kullanılan aletlerin metallerden yapılıyor olması olası hastalıkların engellenmesi için yapılmaktadır. Bu sayede gebeliğin doğum aşamasında yaşanacak tüm olası risklerin önüne geçilmiş olur. Yani Tetanoz aşısının kullanılmasının birincil nedeni anne ve bebeğin olası hastalıklardan korunabilmesi için yapılmaktadır. Keza uygulanması ve sonrasında işlem gören kişilerde farklı yan etkiler meydana getirebilmektedir. Özellikle hamilelerde bu durum biraz daha belirgin bir şekilde yaşanabilmektedir. Bu tür olumsuzlukların yani yan etkilerin başında enjeksiyonun yapıldığı bölgede yanma ağrı kızarıklık gibi belirtiler görülür. 

Gebelikte Tetanoz  Aşısının Yan Etkileri Şunlardır
 • Uygulanan bölgede şiddetli ağrı,
 • Yüksek ateş,
 • Cilt yüzeyinde kızarıklık,
 • Uygulanan bölgede kasılma ve kramplar, gibi yan etkileri vardır.
Gebelikte tetanoz aşısının yan etkileri, her insanda görülebileceği gibi hassasiyeti yüksek kişilerde olma olasılığı daha yüksektir. O nedenle aşının uygulanması esnasında gebe olan anne adaylarının gözlemlenmesinde ve takip edilmesinde fayda vardır. Sağlıkla kalın.
]]>
Gebelikte Tetanoz Aşısı Takvimi https://www.tetanoz.org/gebelikte-tetanoz-asisi-takvimi.html Sat, 17 Nov 2018 05:42:06 +0000 Gebelikte tetanoz aşısı takvimi, aşı takvimine göre uygulanmaktadır. Tetanoz aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından belirli dozlarda uygulanan aşılar olarak tanımlanır. Bebeklere, yetişkinlere, çocuklara ve gebelere belirli ta Gebelikte tetanoz aşısı takvimi, aşı takvimine göre uygulanmaktadır. Tetanoz aşısı Sağlık Bakanlığı tarafından belirli dozlarda uygulanan aşılar olarak tanımlanır. Bebeklere, yetişkinlere, çocuklara ve gebelere belirli takvimler içerisinde uygulaması yapılır. Hamile olan kişilere belirli duyduğu dozda uygulaması bulunmaktadır aşağı kol kaslarını yapılarak uygulanır. Sağlık Bakanlığı tarafından bu uygulamanın her hamileye yapılması tavsiye edilmektedir. Gebelerde tetanoz aşısı takvimi dikkate alınarak uygulanması gereken bir aşıdır. Hamilelik döneminde iki kez uygulanır. 

Gebelikte tetanoz aşısı tekrarlanması;

Gebelik öncesinde tetanoz aşısı uygulaması yapılmış olsa bile aile hekiminin vereceği karar ile birlikte istenilir ise aşının tekrar uygulaması yapılabilir. Hiçbir yan etkisi bulunmayan tetanoz aşısının anne sağlığını ve bebeğin sağlığını korumak için yapılması gerekir. 2 doz tetanoz uygulaması hamilelik içerisinde uygulanırken; ilk uygulama gebeliğin dördüncü ayında gerçekleştirilir. İkinci uygulama ise doğum sürecine bir ay kala tamamlanmalıdır. Genellikle ikinci doz uygulanması yedinci ayın başlarında yapılması tavsiye edilmektedir.
Bu süreç içerisinde erken doğum gibi problemlerle karşılaşıldığı zaman annenin ve bebeğin hayatını korumak için doğum öncesinde tetanoz uygulamasının tamamlanması gerekir. 

Gebelikte tetanoz aşısı takvimi uygulaması ile birlikte doğum esnasında oluşabilecek herhangi bir komplikasyon, steril olmayan alet kullanımı veya gebelik içerisinde kesik, çivi batması gibi metal teması halinde oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı annenin ve bebeğin hayatını korumak için uygulamanın yapılması hayatı önem taşır. Bu uygulama ile birlikte bebek doğduğu zaman bağışıklık sistemi tetanoza karşı güçlü olduğu için hastalığa yakalanma riski bulunmaz. Bebek doğduğu süreçten sonra tekrar tetanoz takvimine göre bebeği de aşı uygulanır. Doğum sonrasında anneye 3 doz aşı daha uygulaması yapılarak tetanoz aşısının uygulaması sağlanır. Doğum itibariyle altıncı aydan sonra anneye bir doz yapılarak üçüncü aşıu yapılır. 1 yıl takibinde bir aşı daha ve bir yıl sonrasında üçüncü aşı uygulaması yapılarak 5 doz tetanoz uygulaması gerçekleştirilir.
]]>
Tetanoz https://www.tetanoz.org/tetanoz.html Sat, 17 Nov 2018 19:30:22 +0000 Tetanoz, halk arasında kazıklı humma diye de bilinen Clostridium Tetani denilen sporlu bakteriden salgılanan toksinle gelişen, geçmişi Hipokrat'a kadar dayanan enfeksiyon hastalığı türüdür. Tetanoz etkeni küflü teneke, paslanmı Tetanoz, halk arasında kazıklı humma diye de bilinen Clostridium Tetani denilen sporlu bakteriden salgılanan toksinle gelişen, geçmişi Hipokrat'a kadar dayanan enfeksiyon hastalığı türüdür. Tetanoz etkeni küflü teneke, paslanmış çivi gibi materyallerde ve en önemlileri toprağın üst kısımlarında, insan ve hayvan bağırsağında olur. Buralardan çevreye yayılım gösterir. Tetanoz mikrobu bu yüzden her yerde bulunabilir. Dünya üzerinde tetanoz oldukça yaygındır. Ancak gelişmiş ülkelerde daha az görülür. Endüstrisi gelişmiş ülkelerde ortaya çıkan tetanoz nedeni genellikle cilt yaralanması, yanık, cerrahi girişim gibi sebeplerdir. Eroin bağımlısı olanlarda ise, aletlerin steril olmamasından ve eroine konulan maddelerden dolayı ortaya çıkabilir. Tetanozun gelişmemiş ülkelerde ya da gelişmekte olan ülkelerde en fazla göbek bağı uygun koşullarda kesilmemiş olması yüzünden yeni doğanlarda görülür. Tetanoz yüzünden yenidoğan ölüm oranı % 10 kadardır. Bebeklerin yeni doğan tetanozundan korunması için, gebelikte tetanoz aşısı yapılmalıdır. Bu sayede bebek olduğu kadar annede tetanoz hastalığından korunabilir. Anne plasenta yardımıyla antikorları bebeğe geçirerek, yeni doğan tetanozundan korunma sağlanır.

Tetanoz belirtileri

Tetanoz hastalarının % 70 kadarı 50 yaş üzeri kişilerden oluşur. Ameliyat yaraları, kulak delinmesi, damardan ilaç alınması, yanıklar, açık yaraya bulaşma, cilt yaraları, doğum yapma gibi etkenler tetanoz açısından risktir. Tetanoz etkeninin neden olduğu iltihap yerel alanda sınırlı olur. Sadece oksijensiz koşullar olursa tetanoz etkeni yüksek etkili toksin üretebilir. Tetanoz etkeni vücuda girdiği zaman ortalama 2-14 gün kuluçka süresi olur. Doku harabiyeti fazla olursa, içeride yabancı cisim olan doku harabiyeti olursa, içinde ölü doku parçaları, kan pıhtıları olan doku harabiyeti olursa, etkenin kuluçka süresi 24 saat olabilir. Bundan sonra tetanoz belirtileri görülmeye başlar. Hastanın soluk borusunda ve diğer solunum kaslarında etkili olan ağrılı kas spazmları, merkezi sinir sistemindeki ağır harabiyet ölüme neden olur. Ölüm oranı yaşlılarda ve çocuklarda yüksektir. Bu hastaların % 60-80 kadarında ölüm olur.

Tetanozdan aşılamayla korunun

Dünyada yaygın bir şekilde görülen tetanoz etkeni bakteriyle karşılaşma riski oldukça yüksektir. Ayrıca hastalığın teşhisi ve tedavisi de zordur. Ölüm oranı da yüksek olan bu hastalıktan korunma yolu ise aşılanmadır. Aşılanma konusunda  özellikle çocuklarda, yeni doğan bebeklerde, yaşı 50 nin üzerinde olan kişilerde, bedensel işlerde çalışarak travmalara maruz kalma riski yüksek olanlarda, bahçe işleriyle uğraşanlarda risk daha fazla olduğu için aşılamaya daha fazla özen gösterilmelidir. Yara bakımının steril koşullarda yapılması, kirli yaralarda cerrahi tedavi uygulanması da korunmaya yardımcı olur.

Tetanoz aşısı 4-6 hafta aralıklarla yapılan 3 aşılamadan meydana gelir. Bundan sonra kişiye 5-10 yılda tekrarlayan rapel aşılama bağışıklığın devam etmesini sağlar. Ülkemizde doğumdan sonra  bebeklere 2-3-4 aylardaki aşılamada birer doz, 16-18 ayda bir defa, ilkokula başladığında 1. sınıfta, 8. sınıfta tekrarlayan rapel dozlarla, hamile kadınlarda da birer ay arayla 2 aşılama yapılarak bu hastalıktan korunma sağlanır. Ancak korunmanın devam etmesi için aşılamanın 5-10 yılda bir defa tek doz rapel aşının yapılması gerekir.

Tetanoz aşısı genellikle koldan kas içine, nadiren cilt altına yapılır. Aşıdan sonra genellikle aşı yerinde bölgesel şişlik, ateş, lenf bezinde büyüme oluşabilir. Ancak tetanoz aşısı hastalıktan % 95 oranında korunmanızı sağlar ve bu hastalıktan en iyi korunma aşılama sayesinde sağlanabilir. Tedavisi çok zor olan bu hastalıktan korunma için sizlerde tetanoz aşısı olmalısınız.
]]>
Tetanoz Aşısı Alerji Yaparmı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-alerji-yaparmi.html Sat, 17 Nov 2018 19:52:59 +0000 Tetanoz aşısı alerji yaparmı, Sağlık bakanlığı tarafından her yaşa uygulanan aşılar içerisinde yer alır. Tetanoz hastalığına karşı vücudun bağışıklık kazanılmasını sağlayan bir aşı yöntemidir. Tetanoz hastalı Tetanoz aşısı alerji yaparmı, Sağlık bakanlığı tarafından her yaşa uygulanan aşılar içerisinde yer alır. Tetanoz hastalığına karşı vücudun bağışıklık kazanılmasını sağlayan bir aşı yöntemidir. Tetanoz hastalığı ölümcül hastalık olması sebebiyle ölüm oranının düşürülmesi için aşı uygulaması yapılır. Tetanoz hastalığına yakalandığı zaman beyinde bazı sinirlere ulaşan virüs ile kaslar hasar görür. Bu hastalık ilerlediği zaman ölüme sebebiyet verir. Tetanoz aşısı alerji yaparmı noktasında özellikle çivi batması, metal yaralanması gibi durumlarda tetanoz hastalığı vücuda bulaşırken; aşı olunması halinde hastalıktan korunma sağlanır. İçerisinde canlı organizma bulundurmayan tetanoz aşısı Bağışıklık sisteminin korunmasını sağlarken; yetişkinlerde En az 10 yıl arayla uygulamasının gerekli olduğu belirtilmektedir. Bu aşının oldukça etkili olduğu belirtilirken bazı yan etkilerinin bulunduğu da belirtilmektedir. şimdi tetanoz aşısı alerji etkilerinden bahsedelim.

Tetanoz aşısı alerji yaparmı

Şişkinlik ve hassasiyet, Tetanoz aşısı kas içerisine yapılan aşılar olduğu için bu bölgede şişlik veya kızarıklık gibi durumlar oluşturabilir. Bu bölümde sertlik hissi uyandırırken; bu sertliğinin bir kaç gün devam ettiği belirtilmektedir. Aylar boyunca devam ettiği zaman bu bölgede kas astrofobisi meydana getirir. Bu bölgede hassasiyet oluşmasına sebebiyet verirken; uyuşukluk, yanma gibi problemler yaratabilir. Ayrıca kas bölümünün etrafında tahrişe sebebiyet verebilir. Şişkinliğin giderilmesi için Antiinflamatuar ilaçlar Kullanılması tavsiye edilir.

Sindirim sistemi problemleri, tetanoz aşısı uygulaması sonrasında sindirim sistemi içerisinde bazı problemler meydana gelebilir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren alerjiler içerisinde tetanoz aşısı sonrasında kusma, ishal, bulantı, yüksek ateş gibi problemler meydana geldiği belirtilmektedir. Oluşan bu problemler hafif şekilde seyrettiği için müdahale olmadan kendi kendine geçer. Bazı kişilerde ise yüksek ateş gibi problemlere sebebiyet verirken; bu süreç içerisinde ani yükselen belirtilerde doktora gidilmesi tavsiye edilir. Genellikle uygulanan 100 kişiden 3'ünde mide problemleri yaşanmasına sebebiyet verirse de geçici olarak gözlenen problemlerdir. Bu problemler içerisinde kişide halsizlik, hassasiyet, iştahsızlık, yorgunluk gibi yan etkiler görülür. Bu etkiler kendiliğinden geçer. Düşünülmeyen ateş gibi problemler bulunduğu zaman vakit kaybedilmeden doktora gidilmesi gerekir.
]]>
Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-ne-zaman-yapilir.html Sun, 18 Nov 2018 12:06:41 +0000 Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır, tetanoz gram-pozitif şeklinde anaerobik basil "Clostridium" tetanoz bakterisinden kaynaklı olarak meydana gelen özellikle çizgili kasların üzerinde etkili olarak kasılma ve sertleşme gibi belirginle Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır, tetanoz gram-pozitif şeklinde anaerobik basil "Clostridium" tetanoz bakterisinden kaynaklı olarak meydana gelen özellikle çizgili kasların üzerinde etkili olarak kasılma ve sertleşme gibi belirginleşen toksik bir hastalıktır. Tetanoz hastalığı insan sağlığını tehdit eden çok ciddi ve ölümcül enfeksiyona neden olan bir hastalık çeşididir. Toprakta yaşamını devam ettiren Clostridium bakterisi insan vücudundaki herhangi bir çizik ya da derideki mevcut olan yara aracılığı ile organizmalara kolaylıkla ulaşarak ortaya çıkan hastalıktır. Bu bakterinin vücuda girdikten sonra kuluçka dönemi yaklaşık olarak 8 ile 16 gün arasında olmaktadır. Kuluçka döneminden sonra tetanoz hastalığı kişinin çene kasılması ile bütün vücuduna hızlı bir şekilde yayılır. Eğer tetanoz aşısı bu kişiye yapılmaz ise, kişi tetanoz hastalığına yakalanarak hayatını kaybedebilir. 

Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yapılır, En Uygun Zaman Hayat Kurtarır, tetanoz aşısını mutlaka bu basil mikrobu vücuda bulaştıktan sonra yaklaşık olarak ilk 24 saat içerisinde ihmal edilmeden hemen yaptırılmalıdır. Yaşanan bu tetanoz vakasının dışında her birey mutlaka 10 yılda bir tetanoz aşısını yaptırması kendi sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Eğer çok paslanmış bir metal ile yaralanma söz konusu olmuşsa, hemen hastaneye giderek tetanoz aşısı yapılmalıdır. Tetanoz aşısı hemen kişiye uygulanmazsa, vücuda basil mikrobu iki hafta içinde yayılarak hastalanmasına, hatta hayatını kaybetmesine neden olan çok önemli bir durumdur. Bunun için paslı bir metal ile yaralandığınızda en kısa sürede tetanoz aşısını yaptırmak hayatınızı kurtarır.
]]>
Yetişkinlerde Tetanoz Aşısının Yan Etkileri https://www.tetanoz.org/yetiskinlerde-tetanoz-asisinin-yan-etkileri.html Mon, 19 Nov 2018 12:05:50 +0000 Yetişkinlerde tetanoz aşısının yan etkileri, Tetenoz aşısı vücudu çoğu zaman clostidium tetani virüsünden korumak için yapılan bir aşıdır. Bu virüs insan vücudunda genellikle paslı metallerin vücuda zarar vermesinden vey Yetişkinlerde tetanoz aşısının yan etkileri, Tetenoz aşısı vücudu çoğu zaman clostidium tetani virüsünden korumak için yapılan bir aşıdır. Bu virüs insan vücudunda genellikle paslı metallerin vücuda zarar vermesinden veya paslı çivi batma vakalarında vücutta oluşmaktadır. Böyle bir durumda tetanoz aşısı yapılmadığında ölümle sonuçlanabilecek ciddi bir problem olan vücuda paslı maddelerin zarar vermesi ihmal edilecekbir konu değildir. clostridium tetani bakterisi paslı maddelerden vücuda giriş yaptığında beyinde bazı sinirlere yerleşip orada tutunarak çoğalır. Bu durum kas spazmına neden olan tehlikeli bir durumdur. Bu bakterinin solunum yollarına ulaşarak solunum bölgesine tutunması hayati tehlikeye neden olmaktadır. Bu nedenle paslı çivi veya metal yaralanmalarında mutlaka doktora giderek bilgi vermek gereklidir. Tetanoz aşısı zaman geçilmeden kişiye uygulanmalıdır. Yetişkinlerde tetanoz aşısı bir kaç gün küçük problemler yaşanmasına neden olabilmektedir. Tetanoz aşısı içeriğinde tetanoz toksoidleri bulunmaktadır. Bu madde bağışıklık sisteminin bir parçası olarak bilinmektedir. Genelde çocukluk döneminde olunan tetanoz aşısının 10 senede bir tekrarlanması vücudun sağlığına faydalı olacaktır.

Yetişkinlerde tetanoz aşısının yan etkileri:
 • Aşı bölgesinde acı ve ağrı oluşur. Bazen 1-2 günde geçen bu ağrı bazende 1 haftaya kadar sürebilir. Bu ağrı ve acının geçmesi için aşı olunan kolun üzerinde yatmamak gerekir. Kolonyalı pamukla bir süre ovmak da ağrıların azalmasını sağlayacaktır.
 • Aşı bölgesinde sertleşme görülebilir. Bu gibi durumda sertlik oluşan bölge hafifçe ara ara ovularak toplanan düğümler dağıtılmalıdır.
 • Aşının olduğu bölgede 2-3 cm çapında şişkinlik ve kızarıklık oluşur. Yaygın olarak adlandırabileceğimiz şişlik ve kızartı hemen hemen herkeste oluşmaktadır.
 • Aşı olduktan sonra sindirim problemleri yaşanması görülebilmektedir. Bazı kişilerde tetanoz aşısı mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir. Bunun yanı sıra ishal problemi de sıkça karşılaşılan bir durumdur.
 • Aşı sonrasında yaşanan ateş yükselmesi belirgin tetanoz aşısının yan etkilerinden biridir.
 • Nadiren yaşanan tetanoz aşısı sonrasında alerji olması
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ateş Yaparmı https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-asisi-ates-yaparmi.html Mon, 19 Nov 2018 14:39:01 +0000 Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ateş Yapar mı,  Hamilelikte yapılası tehlikeli olan aşılar özellikle, canlı organizma ihtiva eden aşılardır. Bundan dolayı, canlı organizma içeriğine sahip olmayan Tetanoz aşısı hamilelere Hamilelikte Tetanoz Aşısı Ateş Yapar mı,  Hamilelikte yapılası tehlikeli olan aşılar özellikle, canlı organizma ihtiva eden aşılardır. Bundan dolayı, canlı organizma içeriğine sahip olmayan Tetanoz aşısı hamilelere yapılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Tabi bu aşı yapılırken yan etkisi olmayacak diye bir şey söz konusu değildir. Bu yan etkiler normal herkeste rastlanılabilecek olan yan etkilerdir. Gebelikten önce Tetanoz aşısı yapılan kadınlar bu etkiyi 10 yıl süreyle koruma olacağından, hamilelikte tekrardan olmalarına gerek yoktur. Ancak Tetanoz aşısı yaptırmayan ve ya aşı süresi dolanlar gebelikte Tetanoz aşısını yaptırabilirler. Bu konuyla ilgili sağlıkçıların önerisi bu şekildedir. Tetanoz aşısını yaptıran hamile kadınlarda olan antikorlar, anne karnında olan bebeğe direk olarak etki eder, Bu şekilde bebek doğduğunda, Tetanoza karşı bağışıklık sistemi koruma altında olacaktır. Tetanoz aşısı yapılması kesinlikle ilk üç ay zaman diliminde yapılmamalıdır. Tetanoz aşısının yapılması için uygun olan dönemler altı aylık dönem içerisinde olması doğrusudur. Bu aşı iki doz da yapılır. Bunun sebebi aşının tam koruma sağlayacak olması için gereklidir. Bu nedenle hamile bayanlarda aşı iki defa yapılırsa,1 ile üç yıla kadar tam koruma sağladığı tespit edilmiş üçüncü doz uygulaması 6 aydan sonra uygulanmalı, bu uygulamadan bir yıl sonrada dördüncü doz uygulaması yapılırsa tam olarak on yıl Tetanoz korumasını sağlamış olacaktır.

Hamilelikte Tetanoz Aşısının Yan Etkileri: 

Hamilelikte aşının normal zamanlarda verdiği etkilerden başka olmaz. Bu etkiler enjeksiyon yapılan bölgede oluşan kısmi olan ağrılar,kızarıklıklar ,hafif şişlikler seklinde görülebilir.Bu sıkıntılar  bir gün sonunda geçer.

Tetanoz aşısında Ateşlenme Olurmu:  

Tetanoz aşısının vücuda enjekte yoluyla verilen, zayıflatılan Tetanoz virüslerinin vücut tarafından yok edilerek bağışıklık sitemini kuvvetlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu sayede vücutta antikor oluşumu sağlanmaktadır. Tetanoz aşısından sonra vücutta ateşlenme görülür. Bu gibi sıkıntılarda hamile bayanların bir doktora giderek önerilen ateş düşürücü ve ağrı kesici kullanmak en doğrusu olacaktır. Kesinlikle bu durumda olan hamile bayanlar gelişi güzel ateş düşürücü kullanmamalıdır.Geçmiş olsun.

]]>
Tetanoz Aşısı Yan Etkileri https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-yan-etkileri.html Tue, 20 Nov 2018 03:27:47 +0000 Tetanoz aşısı yan etkileri: Tetanoz aşısı kirli, paslı ya da vücutta farklı problemler oluşturabilecek şeylere karşı yapılan bir aşıdır. Eğer paslı birşey elinize battı ise ya da bir kuduz köpek saldırdı ise mutlak teta Tetanoz aşısı yan etkileri: Tetanoz aşısı kirli, paslı ya da vücutta farklı problemler oluşturabilecek şeylere karşı yapılan bir aşıdır. Eğer paslı birşey elinize battı ise ya da bir kuduz köpek saldırdı ise mutlak tetanoz aşısı yaptırmalısınız. Çünkü meydana gelen bu olaylar kişinin vücudunda çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Tetanoz aşısı kişinin vücudunun bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Tabi eğer tetanoz aşısına karşı bir alerjiniz varsa mutlaka bunu öğrenmeli ve başka aşıları tercih etmelisiniz. Yoksa vücudunuzda farklı yan etkiler oluşturabilir. Öncelikle yan etki ne demek bunu konuşalım. Yan etki yapılan bir müdahale ya da işlem sonrasında kişide istenmeyen komplikasyonların ortaya çıkmasıdır. Bu durum de kişi de bazı olumsuz tabloların oluşmasına neden olur. Eğer her hangi bir ilaç veya iğne ile ilgili daha önce bir sorun yaşadıysanız mutlaka bunu söylemelisiniz. Çünkü vücudunuza alerji yapmış birşey varsa o zaman bu durum kişide alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olur. Bu alerjik reaksiyonlar ise kişiyi anafilaktik şoka hatta ölüme kadar götürebilir. Bu yüzden tetanoz aşısına karşı bir alerjiniz varsa eğer herhangi bir yan etki ile karşılaşmamak için test yaptırabilirsiniz. Yaptırdığınız test sonucu sizin tetanoz aşısına karşı bir durumun olup olmadığını söyleyecektir. Ve hiçbir yan etki ile karşılaşma durumunuz kalmaz. 

Tetanoz aşısının oluşturmuş olduğu en belirgin yan etkiler; 
 • Tetanoz aşısı yapılan bölgede; ağrı, kızarıklık, şişkinlik ve sertleşme meydana gelebilir. Kas içerisine yapılan enjeksiyon bazen küçük bir şişkinlik meydana getirebilir. Ağrınız hafiif ve biraz sancılı olabilir. Bu çok normaldir. Fakat hareket etmenizi engelleyecek şekilde bir ağrınız varsa mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulmalısınız.
 • Aşının yapmış olduğu bölgede kızarma ya da hafif bir morarma görülebilir. Bu o bölgede ki iltihaplanmadan dolayıdır. Doktorunuzun vermis olduğu iltihap giderici ilacınızı kullanabilirsiniz.
 • Aşının vermiş olduğu bir diğer yan etki ise bulantı ve  kusmasıdır. Her bünyede aynı belirtiyi göstermeyebilir. Bunun için ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Güzel bir istirahat çok iyi gelecektir.
 • Tetanoz aşısının vurulması ile birlikte kişinin vücudunu bir kabarıklık kapsayabilir. Vücudun alerjiye karşı vermiş olduğu bir tepkidir. Hemen bir sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz.
 • Baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, yorgunluk, halsizlik, solukluk, hafif morarma ve kalp atışında anormal bir tablo görülür.
 • Çocuklarda tetanos aşısı başka yan etkilere neden olabilir. Kesinlikle doktora danışılarak ve doktor kontrolünde uygulamalıdır. Yoksa çocuklarda felç ya da ölümcül reaksiyonlara sebebiyet verebilir.
]]>
Tetanoz Aşısı Ağrısı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-agrisi.html Tue, 20 Nov 2018 09:19:03 +0000 Tetanoz aşısı ağrısı, Tetanoz aşısı bir çok aşıdan çok daha ağır bir aşıdır. Bu nedenle belli bir yaş altı küçüklerde tetanoz aşısının uygulanmadığı bilinmektedir. Tetanoz aşısı uygulandığı bölgede ağrı Tetanoz aşısı ağrısı, Tetanoz aşısı bir çok aşıdan çok daha ağır bir aşıdır. Bu nedenle belli bir yaş altı küçüklerde tetanoz aşısının uygulanmadığı bilinmektedir. Tetanoz aşısı uygulandığı bölgede ağrı ve sancıya neden olmaktadır. Bu ağrı en fazla 3-4 gün devam etmektedir. Sonrasında ağrı hafifler ve kişi normal hayatına döner. ağrı yaşanmasının sebebi ise aşı içerisinde bulunan hafifletilmiş mikroplarla bağışıklık sisteminin bir nevi savaşmasıdır. 

Bağışıklık sisteminin bu mikropları yok edene kadarki dönemde aşı bölgesinde ağrılar hissedilir şekilde devam etmektedir. Bu ağrılar ilk günlerde çok daha belirgindir. Öyle ki bazen tetanoz aşısı olan kişi kolunu hareket ettiremez. Yaşanan bu ağrı tetanoz aşısı olan kişinin zor anlar yaşamasına neden olabilir. Fakat 2. günün sonunda artık ağrılar yavaş yavaş hafiflemeye başlar. Ağrı eşliğinde görülen aşı bölgesindeki sertleşme, kızarıklık ve ateş belirtilerinin de 2 veya 3 gün içerisinde iyileştiği görülmektedir. Tetanoz aşısı olan kişinin yaşadığı ağrıları hafifletmek için bir kaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerin yanı sıra tetanoz aşısı ağrısı yaşanmaması için hastanın hareketlerini dikkatli ayarlaması ve 1-2 gün dinlenmesi gereklidir.

Tetanoz aşısı ağrısının hafiflemesi için yapılması gerekenler:
 • Tetanoz aşısı olan kişinin kolunu olması gerekenden fazla hareket ettirmemesi gereklidir. Gün içerisinde spor yapmamak ve çok fazla kol hareketinde bulunmamak ağrının hafiflemesine fayda sağlayacaktır.
 • Aşı olan kolu zorlamamak gerekir. Tetanoz aşısı olunan kol üzerine baskı yapılmaması gereklidir. Ayrıca gece uyurken de tetanoz aşısı olan kol üzerine uyumamak ağrının azalmasına yardımcı olacaktır.
 • Tetanoz aşısının yarını aşı bölgesini ara ara incitmeden ovmak gereklidir. 
 • Ayrıca kişi 2 gün boyunca duş almamalıdır. Duş almak koldaki ağrının çoğalmasına neden olmaktadır.
 • Tetanoz aşının 2 gün sonrasında ağrı hala devam ediyorsa kolonya dökülerek bir pamuk üzerine o bölge ovulmalıdır. Yine bu işlem aşı bölgesini hırpalamadan yavaşça yapılmalıdır.
 • Tetanoz aşısından sonra yaşanan belirtilerin çok ağır bir şekilde seyretmesi ve 4-5 gün sonunda ağrının ilk günkü gibi devam etmesi durumunda mutlaka doktora gitmek gereklidir.
]]>
Tetanoz Aşısının Koruma Süresi https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisinin-koruma-suresi.html Wed, 21 Nov 2018 08:50:15 +0000 Tetanoz aşısının koruma süresi, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan aşılar içerisinde yer alır. Tetanoz aşısının içerisinde canlı mikroorganizma bulunmadığı için hiçbir zararı bulunmaz. Bu sebepten dolayı bebeklik Tetanoz aşısının koruma süresi, Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan aşılar içerisinde yer alır. Tetanoz aşısının içerisinde canlı mikroorganizma bulunmadığı için hiçbir zararı bulunmaz. Bu sebepten dolayı bebeklikten ergenliğe belirli dönemler içerisinde uygulanması gereken aşılar içerisinde yer alır. Tetanos hastalığı bakteri sebepli bulaşan hastalık olması sebebiyle vücuda yerleştiği zaman beyin ve kas sistemini etkilediği zaman ölüme sebebiyet verir. Hastalık vücuda girdiği zaman belirli nöbetler geçirilmesine sebep olurken; bebekler ve yaşlılar tetanos hastalığına karşı daha savunmasızdır. Bu gruba aşının uygulanması son derece önemlidir. Uygulanmaması halinde herhangi sebeple tetanoz hastalığına yakalanıldığı zaman ölüme sebebiyet verebilir.

Tetanoz aşısı olunma nedenleri,

 Tetanoz aşısı çivi batması, vücudun metale maruz kalması, kesik, kaza sonucu oluşan yaralanmalar gibi problemler sebebiyle uygulanması gereken aşılar içerisinde yer alır.
Bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmesi içine uygulanırken; çocukluk döneminde de belirli periyotlarda uygulaması yapılmaktadır. 
Gebelik dönemlerinde ise gebelik sürecinde iki kez gebelik sonrasında üç kez daha uygulama yapılarak toplamda 5 doz uygulamasının yapıldığı belirtilmektedir. Yetişkinlerde ise 

Tetanoz aşısı olunma süresi,

Tetanoz aşısının koruma süresi 10 yıl olarak belirtilmektedir. 10 yıl içerisinde oluşabilecek herhangi bir problem dolayısı ile tetanos hastalığına yakalanılmaması için bu uygulama yapılır. 10 yılın sonunda tekrar tetanoz uygulaması yapılarak vücudun bağışıklık sisteminin korunması sağlanır. Bu süreç içerisinde herhangi bir sebeple çivi batması ve kesik gibi duruma maruz kalınması halinde doktorun tekrar tetanoz aşısı uygulaması yaptırması gerekebilir. Kapanmayan açık yaraları bulunan kişilerde ise bu süre 5 yıl olarak belirtilmektedir. Bu süre içerisinde geçirilen hastalıklar dikkate alınarak 5 yılda bir tetanoz aşısının uygulaması yapılabilir. Tetanoz aşısı korunma sebebiyle vuruluyor ise 10 yılda bir uygulanırken; kesik yara halinde veya ameliyat gibi durumlarda steril olmayan aletlerden bulaşabilecek hastalığa karşı tekrar uygulama yapılması sağlanır. Güçlendirici aşı olarak boğmaca, difteri ve tetanoz aşısı üçlü şekilde uygulanabilir. Bu sebepten dolayı aile hekiminin vereceği karar ile kişide bulunan probleme göre değişiklik gösterir. Ama bu aşının on yıl koruyucu etkisi bulunmaktadır.
]]>
Tetanoz Aşısı Gebelikte Kaçıncı Haftada Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-gebelikte-kacinci-haftada-yapilir.html Thu, 22 Nov 2018 01:31:13 +0000 Tetanoz aşısı hamilelikte kaçıncı haftada yapılır, tetanoz aşısı içerisinde bulunan maddeler sebebiyle zarar teşkil etmez. Tetanoz virüsünün vücuda girmesi sonucunda oluşabilecek komplikasyonların ortadan kaldırılması iç Tetanoz aşısı hamilelikte kaçıncı haftada yapılır, tetanoz aşısı içerisinde bulunan maddeler sebebiyle zarar teşkil etmez. Tetanoz virüsünün vücuda girmesi sonucunda oluşabilecek komplikasyonların ortadan kaldırılması için oldukça önemli bir aşıdır. Sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz olarak uygulaması yapılmaktadır. Tetanoz aşısı uygulaması hamilelik döneminde yapılmaz ise vücuda giren virüs hamileliğin sonlandırılmasına sebebiyet verirken; annenin ölümüne kadar gidebilecek sorunlara yol açabilir. Özellikle hamilelik dönemlerinde çivi batması, açık yara, kesik, paslı aletlere karşı vücudun maruz kalınması, vücutta oluşan delik sebebiyle tetanoz virüsünün kolayca vücuda yerleşmesi sebebiyle önlem alınması gereken şikayetler içerisinde yer alır. Tetanoz virüsü bulaşıcı olması sebebiyle hamilelik dönemlerinde dikkatli olunması gerekirken aşının yaptırılması son derece gereklidir. 

Tetanoz aşısı hamilelikte kaçıncı haftada yapılır, hamilelik sürecinde iki doz halinde uygulanır. Bu uygulama ile birlikte tetanoz hastalığına karşı vücudun bağışıklık kazanması sağlanır. Hamilelik süreci içerisinde bazı aşıların sakıncalı olduğu belirtilmektedir. Bu aşılar içerisinde kızamık, Suçiçeği aşıları bulunmaktadır. Tetanoz aşısında ise hiçbir sakınca bulunmamaktadır.
Doğum süreci öncesinde mutlaka 2 doz tetanoz aşısının uygulaması yapılmalıdır. İki doz aşı uygulanmasının ardından doğum sonrasında 3 doz daha uygulama yapılarak toplamda 5 doz gebelik sürecinde tetanoz aşısının yapılması gerekir. Doğum sürecinde oluşabilecek herhangi bir komplikasyon veya steril olmayan aletlere karşı vücudun korunması için ve bebeğin hayati tehlikeye maruz kalmaması için uygulanan tetanoz aşısı ile anne ve bebeğin hayatı güvence altına alınmış olur. Tetanoz aşısı hamilelikte kaçıncı haftada yapılır, hamilelik sürecinde üçüncü ayın sonunda uygulama gerçekleştirilir. Tetanoz aşısının uzmanlara göre erken zamanda yaptırılması önemlidir. 

Sağlık Bakanlığı tarafından sağlık ocaklarında gebeliğin takibi içerisinde tetanoz aşısı uygulaması için hamilelerin belirli dönemlerde çağrılarak bu aşının uygulanması gerçekleştirilmektedir. İlk doz uygulama yirminci haftada gerçekleştirilir. İlk doz uygulandığı zaman ikinci dozu uygulama ise doğumdan 4 hafta öncesi gerçekleştirilmesi gerekir. Bu uygulama ile birlikte annenin bağışıklık sistemi güçlendirilerek korunma sağlanmış olur. İkinci doz uygulama otuzuncu haftalarda gerçekleştirilirken; doğum sonrasında diğer 3 uygulama ise yıl arayla uygulanır. Hamilelik dönemi öncesinde tetanoz aşısı uygulaması yapılmış ise aile hekiminin vereceği karar ile istenilirse yeniden uygulama yapılabilir. Ancak isteğe bağlı olarak yakın zamanda tetanoz aşısı uygulaması yapılmış ise tetanoz aşısı uygulaması yapılmayabilir. Bu uygulama ile birlikte bebeğin kordon bağının kesilmesi esnasında tetanoz virüsünden korunması için yapılırken; bu kesme esnasında anneye de bulaşabilecek virüs sebebiyle yapılması son derece önemlidir. Bulaşması halinde ölüme sebebiyet vereceği için annenin ve bebeğinin ölümle sonuçlanan durumlara maruz kalmaması için yaptırılmasın da fayda bulunmaktadır. Hamilelik döneminde annenin kafasında tetanoz aşısı ile ilgili sorular bulunuyor ise aile hekiminin vereceği bilgilerle anne adayının aydınlatılması sonra da tetanoz aşısı uygulama yapılması gerekir.
]]>
Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-ne-kadar-korur.html Thu, 22 Nov 2018 06:57:54 +0000 Tetanoz aşısı ne kadar korur, Tetanoz aşısı paslı, kirli, zehirli maddelere karşı insanı koruyarak bağışıklık sistemini güçlendiren bir aşıdır. Bir köpek saldırısına uğradıysanız eğer mutlaka bir hastaneye gitmelis Tetanoz aşısı ne kadar korur, Tetanoz aşısı paslı, kirli, zehirli maddelere karşı insanı koruyarak bağışıklık sistemini güçlendiren bir aşıdır. Bir köpek saldırısına uğradıysanız eğer mutlaka bir hastaneye gitmelisiniz. Çünkü köpeğin aşılarının olup olmadığını bilemezsiniz. Eğer köpek aşısız ise kuduz olabilir ve köpek ısırığı ile size de kuduz bulaşabilir. Bu yüzden tetanoz aşısı kesinlikle yaptırmalısınız. Yoksa vücudunuzda farklı problemlere yol açarak hayati risk oluşturabilir. 

Tetanoz aşısına neden olan etken bakterilerin ve mikropların vücuda girmesidir. Vücuda giren bakteri ve mikroplar kişide farklı belirtiler vererek kendini belli eder. İlk olarak kişide yorgunluk, hissizlik, çabuk yorulma, kendini güçsüz hissetme, bulantı, kusma, soğuk soğuk terleme ve ateş ile kendini belli eder. İlk olarak kişi bu durumu fark edemeyebilir. Ama daha sonra bir hastane ortamında yapılan tahlil ve tetkik sonuçlarına göre tetanoz aşısı yapılmasına karar verilir. 

Tetanoz aşısı ne kadar korur

Tetanoz aşısını bir kez yaptırdım daha yaptırmama gerek yok diye birşey yoktur. Çünkü tetanoz aşısı kişiyi  ölene kadar korumaz. Belirli bir süre geçtikten sonra etkisini yitirir. Çocuk yaşlarda iken toplamda 6 doz şeklinde yapılır. İlk aşıları anne doğum yaptıktan sonra hemen bebeğe yapılır. Daha sonra bebeğin biraz büyümesi ile birlikte 4-6 ay arası bebeğe tetanoz aşısı yapılır. Büyümeye başlayıp 7-8 yaş arası tekrar tetanoz aşısı vurulur. Son aşı ise 13-14 yaşında iken yapılır. Toplamda yapılan bu altı doz çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Her on yılda bir kişi tetanoz aşısı vurdurmak zorundadır. Eğer hamile iseniz de hamileliğin dördüncü ayında ve dördüncü haftasında Tetanoz aşısı yaptırmalısınız. Bu aşı hem anne adayı için hem de bebek için çok önemlidir.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Kaçıncı Haftada Yapılır https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-asisi-kacinci-haftada-yapilir.html Fri, 23 Nov 2018 04:49:42 +0000 Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı hafta yapılır, Tetanoz aşısı içinde canlı mikroorganizma bulunmaması nedeniyle tehlikeli bir durum meydana getirmez. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde kesinlikle uygulamasının yapılması Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı hafta yapılır, Tetanoz aşısı içinde canlı mikroorganizma bulunmaması nedeniyle tehlikeli bir durum meydana getirmez. Bu sebepten dolayı gebelik döneminde kesinlikle uygulamasının yapılması gereklidir. Gebelik döneminde oluşacak herhangi bir kesik, çivi batması, metale maruz kalma gibi problemler sebebiyle tetanoz hastalığının vücuda alınması annenin hayatını tehlikeye düşürebilir. Bu sebepten dolayı uygulamanın yapılması gerekir. Ayrıca bebek sağlığı için tetanoz aşısı uygulaması gereklidir. 

Doğum esnasında oluşabilecek herhangi bir komplikasyon veya steril olmayan aletler kullanılması sonucu tetanoz aşısı tetanos hastalığına maruz kalınması durumunda anne ve bebeğin hayatının korunması için uygulama yapılması önemlidir.

Hamilelikte tetanoz aşısı 

Hamilelikte tetanoz aşısı kaçıncı hafta yapılır sorusuna verilebilecek cevap biraz detaylıdır. Hamilelik sürecinde  2 doz uygulanır. Bu uygulama hamilelik sürecinin üçüncü ayının sonunda yapılırken; ilk uygulama dördüncü ayın başında yani yaklaşık olarak 20 haftada yapılması gereklidir. 

İkinci uygulamanın ise altıncı ayın sonunda yedinci ayın başında yapılmalıdır. Erken doğum dikkate alınarak doğum öncesinde 2 doz tetanoz aşısının yapılması gereklidir. İkinci doz tetanoz aşısı  ise otuzuncu hafta içerisinde uygulanır. Bu sayede annenin ve bebeğin hayatı koruma altına alınır.

Doğum sonrasında üç doz aşı yapılması sağlanır. Toplam beş doz olacak şekilde tetanoz aşısı uygulaması gerçekleştirilir. Gebelik başladığı andan itibaren doğum sürecine kadar tetanoz uygulaması sağlık ocakları tarafından yapılır. Hamile kalındığı zaman daha öncesinde tetanoz aşısı uygulaması yapılmış ise aile hekiminin vereceği karar ile tetanoz aşısı uygulamasını tekrar uygulanabilir. Tekrar tetanoz aşısı uygulanması anneye ve bebeğe hiçbir zarar teşkil etmezken; istenilirse uygulama yapılmayabilir. 
]]>
Tetanoz Aşısı Kol Ağrısı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-kol-agrisi.html Sat, 24 Nov 2018 04:29:40 +0000 Tetanoz Aşısı Kol Ağrısı, karın içi enfeksiyonun bakteri ve toksinleri içeren hastalıktır. Çocuk ve yetişkinlere yapılan aşıdır. Hastalıklara karşı koruyucu oluşturur. Bağışıklık sorunu yaşatan hastalık olduğu içi Tetanoz Aşısı Kol Ağrısı, karın içi enfeksiyonun bakteri ve toksinleri içeren hastalıktır. Çocuk ve yetişkinlere yapılan aşıdır. Hastalıklara karşı koruyucu oluşturur. Bağışıklık sorunu yaşatan hastalık olduğu için tetanoz aşısı koldan yapılır. Kola vurulan iğne kas içine kadar gider ve kastan vücut eklemlerine kadar yavaşça dağılır. Kolda yakıcı ağrı hissedilir. İğneden sonra kol hafif sızı olarak devam eder. Tetanoz aşısı olmadan önce kişi dinç olmalıdır. Tetanoz aşısı kol ağrısı fazla olur. Aşı yapıldığı gün kişi mutlaka evinde dinlenmelidir. Aşı 5-10 yıl arası koruyuculuğu devam eder. Kol şişebilir ve iğne yapılan yerde morluk, kızarıklık oluşabilir. Kişi yatarak dinlenmelidir.

Tetanoz aşısı kol ağrısı tedavisi

Aşı olan kol üzerine yatılmamalıdır. Aşı olan kol ile ağır eşya kaldırılmamalıdır. Kola fazla yüklenilmeden diğer elle işler yapılmalıdır. Kolda dayanılmaz ağrı varsa ağrı kesi kullanılmalıdır. Ağrı kesici ağrıyı keser ve daha sonra ağrı yine başlayabilir. Aşı sonrası kol 3-5 saat kızarıklık, şişlik olabilir. Aşı yapılan nokta morluk olabilir. Şiş olan yere buzla kompleks yapılabilir. Sigara, alkol alımı durdurulmalıdır. Odanın sürekli temiz hava alması sağlanmalıdır. Kol ağrısı 12 saat sürebilir. En az 1 gün dinlenilmelidir. Gün içerisinde banyo yapılabilir. Banyo yapmak için yaklaşık 6 saat geçmelidir. Gece kol ağrısından uyku düzeni sarsılabilir  Ağrı diğer günde devam ederse ve mide bulantısı, iştahsızlık, yüksek ateş sorunları oluyorsa doktora gidilmelidir. Aşının dozu ağır olduğu için ölümcül riski taşımaktadır. 
]]>
Tetanoz Aşısı Olan Banyo Yapabilirmi https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-olan-banyo-yapabilirmi.html Sat, 24 Nov 2018 18:38:04 +0000 Tetanoz Aşısı Olan Banyo Yapabilirimi, Bu konu toplum tarafından özellikle en çok gündemde yerini her zaman koruyan ve insanları meşgul eden bir sorundur. Ne yazık ki çoğu kişi kulaktan dolma bilgilerle bu konu hakkında yo Tetanoz Aşısı Olan Banyo Yapabilirimi, Bu konu toplum tarafından özellikle en çok gündemde yerini her zaman koruyan ve insanları meşgul eden bir sorundur. Ne yazık ki çoğu kişi kulaktan dolma bilgilerle bu konu hakkında yorum yapıp gündem belirlemeye çalışmaktadır. Ancak gerçek olan şudur ki yapılan aşının nasıl korunacağını ve ne zaman banyo yapılabileceğini yine aşıyı yapan sağlıkçılardan bilgi almak en doğru yöntemdir. Tabi bazı aşıların ardından hemen banyo yapılmaz özellikle çocuklara yapılan aşılarda, banyo ne zaman yapılacağı ilgili sağlık kuruluşu tarafından bilgilendirilir. Bizim konumuz Tetanoz aşısından sonra banyo yapılmasıyla ilgili olarak hiçbir sıkıntının olmayacağı yönündedir. Çünkü Tetanoz aşısı kol kaslarından yapılan bir koruyucu iğne olduğundan aşı sonrası yaklaşık olarak 12.16 saat aralığında ağrı seyredebilir. Bu na bağlı olarak hafif kızarıklık ve şişlik de görülebilir. Bundan dolayı telaşa gerek yoktur. Bu bağlamda ağrı kesici olarak bir ilaç kullanmakta doğru değildir. Ancak kişi isterse bu durumda yarı aspirin kullanabilir. Aşı sonrası görülen baş dönmesi zayıf olan bünyenin mikroplara karşı güç kazanması yönünde olan çalışmasıdır.

Tetanoz Aşısı Sonrası Nasıl Banyo Yapılır

Tetanoz aşısı olanlar hiçbir kuşku duymadan rahat bir şekilde banyolarını yapabilirler. Ancak diğer bir uyarı bu aşı yaptıran hastalar sigara, alkol kullanmamalıdır. Banyo konusunu daha ayrıntılı belirtmek gerekirse, Aşının hastanın üzerinde sudan kaynaklanacak bir etki bırakacak yani banyo yapmasına engel olabilecek bir şey söz konusu değildir. Ancak aşı sonrası banyo yapmakta endişe duyuyorsanız,  Tetanoz aşısı yaptırdıktan sonra yaklaşık olarak 4 saat bekleyin ve sonra banyonuzu yapmanızda fayda var. Bu tamamen kendi psikolojik durumunuzla ilgili bir durumdur. Çünkü Tetanoz aşısı kol kaslarına yapılması nedeniyle banyo yapmanızı etkileyecek bir şey değildir. Ancak banyo yapacağınız zaman suyun ne soğuk nede aşırı sıcak olması gerekir banyo suyu ılık olmalıdır. Geçmiş olsun.

]]>
Hamilelerde Tetanoz Aşısı Yan Etkileri https://www.tetanoz.org/hamilelerde-tetanoz-asisi-yan-etkileri.html Sun, 25 Nov 2018 14:25:29 +0000 Hamilelerde tetanoz aşısı yan etkileri, Bu soru hepimizin kafasını kurcalayan ve cevap olarak kesin bilgiye ulaşılamamış bir konudur. Yapılan bir çok bilimsel araştırma neticesinde hamilelerde tetanoz aşısı yan etkiler Hamilelerde tetanoz aşısı yan etkileri, Bu soru hepimizin kafasını kurcalayan ve cevap olarak kesin bilgiye ulaşılamamış bir konudur. Yapılan bir çok bilimsel araştırma neticesinde hamilelerde tetanoz aşısı yan etkileri normal bir insanda olduğunun dışında daha farklı ve ağır değildir. Hatta yapılan araştırmalar bizlere şunu göstermiştir ki; hamilelerde  tetanoz aşısı yapılması sonucunda aşı bebeğe de geçer ve böylece bebek doğduğunda tetanoza karşı bağışıklık kazanmış olur. 

Ancak hamilelerde tetanoz aşısı yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı durumlar vardır. Bunlara dikkat edilmediğinde olumsuz sonuçlarla karşılaşılabilir. Yan etkiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Fakat kanıtlanmış ve bir çok kişi üzerinde tespit edilmiş yan etkiler ise şöyledir: 
 • Aşı yapılan yerde ağrı olması: Tetanoz aşısı yapıldıktan ortalama 1 gün sonra aşı yapılan yerde ağrı ve acı duyulabilir. Bunların yanı sıra aşı bölgesinde şişlik varsa vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. 
 • Aşı sonrası vücutta ateş olması: Aşı yapıldıktan bir süre sonra kişide ateşlenme görülebilir. Bu çok normaldir. Hamilelerde görülen bu ateşlenmeyi geçirmek için doktora başvurup verdiği ilaçlar kullanmalıdır. Doktora başvurmadan bilinçsizce ilaç kullanımı yapılmamalıdır. 
]]>
Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi.html Mon, 26 Nov 2018 10:20:24 +0000 Tetanoz Aşısı; Tetanoz yaralanmalara karşı yapılan bir aşı türüdür. Tetanoz aşısı çocukluk yaşından itibaren yapılan sağlık açısında oldukça önemli bir aşıdır. Sağlık bakanlığı tarağından yaralan Tetanoz Aşısı; Tetanoz yaralanmalara karşı yapılan bir aşı türüdür. Tetanoz aşısı çocukluk yaşından itibaren yapılan sağlık açısında oldukça önemli bir aşıdır. Sağlık bakanlığı tarağından yaralanmalar ve kesikler sonrasında doktorların yapması amacıyla ücretsiz olarak yapılan bir aşı türüdür. Çocuklarda sağlık açısından belli dönemlerde yapılan bu aşı sayesinde boğmaca, ölü difteri gibi rahatsızlıklara karşı tetanoz aşısı yapılmaktadır. Şayet bir kimse paslı çivi batması veya bıçak kesiğine maruz kalması halinde tetanoz aşısı yapılmaktadır. Eğer bu aşı vaktinde yapılmaz ise yaralanmanın oluştuğu bölgede mikropların yayılması durumu söz konusudur. Bu mikroplar zaman içerisinde çoğalarak kangren gibi ciddi hastalıklara neden olabilmektedir. Mikropların yayılmasını engelleyerek, doğal bir savunma oluşturan tetanoz aşısı sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir.

Tetanoz Aşısı Hangi Aralıklarla Yapılmalı

Tetenoz aşısı bir defa yapıldıktan sonra ömür boyu sağlığı koruyan bir aşı değildir. Ancak yetişkinlerde tetanoz aşısı uygulanması halinde 5-10 yıl etkisini korumaktadır. Çocuklarda ise 16 aylıkken, 7 yaşındayken ve 14 yaşındayken toplamda 3 kez vurulmaktadır. Bebeklerde ise 2, 3 ve 4 aylık dönemlerde doktor tavsiyesi ile 1 kereye mahsus vurulmasında fayda bulunmaktadır. Ayrıca hamile olan Anneler ise tetanoz aşısı doktor tavsiyesi ile vurulduğu bilinmektedir.

Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur

Hastalıklara karşı vücudun direncini koruyan tetanoz aşısı kas dokusu üzerinde oldukça etkili bir hastalık türüdür. Bu aşı kişinin kalça bölgesinden veya kolunda iğne yardımı ile yapılmaktadır. Uzman doktor ve hemşireler geniş damar bölgesinden, tetanoz aşısını enjekte ederek bu hastalığın aşısını gerçekleştirirler.

Tetanoz Aşısının Tedavi Edici Özelliği

Uzmanların uzun yıllar yapmış olduğu araştırmalar sonrasında; Kesik ve yaralanmalar sonrasında kangren gibi rahatsızlıklar ile karşılaşmamak amacıyla tetanoz aşısı yapılması gerektiğini tespit etmişlerdir. Tetanoz aşısı vücutta kesik yoluyla açılan yaralara karşı yapılmaktadır. Buradaki amaç zararlı virüs ve bakterilerin çoğalmasını engellemektir. Bunun yanı sıra mikroplara karşı bir savunma gücü oluşturan tetanoz aşısı kişinin sağlığına kavuşmasını sağlamaktadır. Nadiren de olsa tetanoz aşısının yan etkileri bulunmaktadır. Aşının vurulduğu bölgede kızarıklık veya şişkinlik olduğu görülmüştür. Bu nedenle kişi bu aşıyı yaptıktan sonra, aşı bölgesinde ağrı ve şişlik olması halinde konuyu uzman doktora bildirmelidir.

]]>
Tetanoz Aşısı Kaç Kere Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-kac-kere-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 17:02:39 +0000 Tetanoz aşısı kaç kere uygulanır, Mikroorganizma bulundurmayan zararsız aşılar içerisinde yer alırken; suçicegi, kızamık gibi aşılardan içeriği farklıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirli dönemlerde uygulaması yap Tetanoz aşısı kaç kere uygulanır, Mikroorganizma bulundurmayan zararsız aşılar içerisinde yer alırken; suçicegi, kızamık gibi aşılardan içeriği farklıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından belirli dönemlerde uygulaması yapılmaktadır. Özellikle hamilelere uygulanması son derece önemlidir. Bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere göre belirli dozlarda ayarlanarak uygulaması yapılır. Tetanoz aşısı bebeklere doğumdan itibaren uygulanırken; çocuklarda ise bir buçuk yaşında uygulaması yapılır. Tetanoz aşısı gebelerde iki kez hamilelik içerisinde; üç kez de hamilelikten sonra bir yıl arayla uygulanan aşılardır. Tetanoz hastalığından korunmak için uygulanan bu aşıdan kesin sonuç alınması için 5 doz uygulama yapılması gereklidir.

Tetanoz aşısı uygulaması

Tetanoz aşısı kaç kere uygulanır sorusunun cevabı aşı vurulacak kişinin yaşı ile ilgilidir. Örneğin bebeklerde ve yetşkinlerde uygulanan tetanoz aşı adetleri farklıdır. 

Bebeklerde tetanoz aşısı 3 doz uygulanır. Bebek doğduğu zaman ilk aşı ikinci ayda yapılır. İkinci aşı üçüncü ayda uygulanırken; üçüncü aşı ise dördüncü ayda yapılarak uygulanır. Bebeklere uygulanan bu aşı ile tetanoz hastalığının ölümcül etkilerinden korunmak için uygulanır. 

Çocuklarda ise tetanoz aşısı 16 aylıkken uygulanmaya başlarken; ikinci aşı ise sekiz yaşına girildiği zaman uygulanır. Üçüncü aşı ise 14 yaşında uygulanarak süreç tamamlanır. Bu süreç sonunda yetişkinliğe girildiği için ona göre takvim içerisinde uygulamaya devam edilir. 

Yetişkinlerde tetanoz aşısı ise belirli periyotlar içerisinde uygulanır. Genellikle 10 yılda bir uygulanması tavsiye edilirken; tetanoz aşısının kesik, batma, yara, ameliyatla oluşabilecek komplikasyonlar gibi problemlerden yetişkinleri korumak için uygulanan yöntemler içerisinde yapılır. Bu uygulama ile birlikte hastalığa karşı vücudun bağışıklık kazanması sağlanır. 

Tetanoz aşısı kaç kere uygulanır sorusuna cevaben Sağlık Bakanlığı sağlıklı her bireyin 10 yılda bir tetanoz aşısı yaptırmasını tavsiye etmektedir. Ancak çivi batması, kesik veya herhangi bir kaza sonucu oluşan metal teması gibi durumlarda doktorun vereceği karar ile tetanoz aşısı uygulaması uygulanabilir. Bu süreç içerisinde önemli olan kişinin sağlığını korumaktır. Çünkü tetanoz hastalığı ölümcül olması sebebiyle tehlikeli bir hastalıktır. Hastalıktan korunmak için aşı şarttır.
]]>
Tetanoz Aşısı Hangi Kola Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-hangi-kola-yapilir.html Mon, 26 Nov 2018 23:22:31 +0000 Tetanoz Aşısı Hangi Kola Yapılır, tetanoz hastalığı sporlu bakteri ile oluşur. Zararlı bakteri olduğu için kişinin sağlığını etkiler. Hastalık bağışıklık sistemine etki ettiği için zaman kaybetmeden hemen aşı yapıl Tetanoz Aşısı Hangi Kola Yapılır, tetanoz hastalığı sporlu bakteri ile oluşur. Zararlı bakteri olduğu için kişinin sağlığını etkiler. Hastalık bağışıklık sistemine etki ettiği için zaman kaybetmeden hemen aşı yapılmalıdır. Aşı sağlık ocağında ücretsiz olarak yapılır. Her 10 senede bir tetanoz aşısı yapılır. 5-10 yıl arası aşı koruyuculuk sağlar. Tetanoz aşısı hangi kola yapılır denildiğinde sol kola aşı vurulur. Kişinin yazı yazmadığı kola yapılır. Kişi solaksa sağ koluna aşı yapılır. Aşının içindeki doz yüksek olduğu için direk kas ve eklemlere doğru gider ve yavaşça dağılır. Kişi yaralanma geçirmişse veya bıçakla bir yerini kesmişse bakteri yara olan yere bulaşır ve iltihap oluşturur. Mutlaka geç kalınmadan aşı yapılmalıdır. Ağır hastalık olduğu için ölüm riski yaşanabilir. Sol kola yapılan aşı başta şişlik ve kızarıklık oluşturur. Kişi evinde dinlenmeye çekilmelidir. En az 1 gece uyuyarak dinlenilmesi gerekir. 

Tetanoz aşısı yapılan kola bakım 

Sol kola yapılan aşı kolun şişmesine ve ağrımasına neden olur. Aşıdan sonra kişi dinlenmelidir. Kolda ağrı çok varsa ağrı kesici kullanılabilir. Kolun üzerine bastırılmadan hareket edilmesi sağlanmalıdır. Aşı olan kol ile iş yapılmamalıdır ve ağır eşya kaldırılmamalıdır. Diğer kolla iş yapılmalıdır. Ağrıyan bölgeye buz ile bastırılıp masaj yapılabilir. 6 saat geçtikten sonra banyo yapılabilir. Kolda dayanılmaz ağrı oluşuyursa doktora gidilmelidir. Tetanoz aşısının dozu yüksek olduğu için yan etki yapabilir.
]]>
Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-agrisi-nasil-gecer.html Tue, 27 Nov 2018 14:55:23 +0000 Tetanoz aşısı ağrısı nasıl geçer, Tetanoz her insana yapılması gereken bir aşı olup ölü hücrelerden elde edilen bir aşıdır. Özellilkle boğmaca difteri gibi hastalıkların oluşmasını engelleyen Tetanoz aşısı her bire Tetanoz aşısı ağrısı nasıl geçer, Tetanoz her insana yapılması gereken bir aşı olup ölü hücrelerden elde edilen bir aşıdır. Özellilkle boğmaca difteri gibi hastalıkların oluşmasını engelleyen Tetanoz aşısı her bireyin küçük yaşlarda olması gereken bir aşıdır. Aynı zamanda bu aşıların her insanda geçerliliği ortalama dört yıl ile on yıl aralığındadır. Olası hayvan ısırmaları ve olası demir ile kesiler de ekstra olarak da vurulması gereken bir aşıdır. Başka bir deyişle bayanların gebelik dönemlerinde bıçak altına yatması veya ameliyat olacak hastaların mutlaka uygulatması gereken bir aşıdır. Genelde tüm kesi ameliyatlarında otomatik olarak uygulanan bir aşıdır. 

Tetanoz aşısı ağrısı nasıl geçer

Tetanoz aşıları çok eski tarihlerden beri yapılan ve genellikle kırsal kesimlerde düzenli olarak tüm çocuk ve yetişkinlere uygulanır. Nedeni de aşının sürekliliğinin belli dönemler aralığında olmasıdır. Her ne kadar ortalama beş yılda bir yenilenmesi gereken bir aşı olsa da ilk aşılar mecburi olsa da diğer yıllardaki aşılar sadece olası yaralanmalar durumunda gerçekleştirilir. Eskiden karından enjeksiyon ile gerçekleştirilen bu aşı şimdilerde ise koldan kas içerisine enjeksiyon yapılarak uygulanır. Her aşıda olduğu gibi bu aşıda da vurulan bölgede acı ağrı yanma ve kızarıklık görülebilmektedir. Bu tür Tetanoz aşısı ağrısı durumlarında uygulanan kişinin bir günlük dinlendirilmesinde fayda vardır. Bu sayede olası diğer sorunların oluşmasının önüne geçilmiş olur. Bunun dışında Tetanoz aşısı ağrısı nasıl geçer sorusunun en önemli ayrıntısı ciddi şekilde gerçekleşmediğinin bilinmesi gerektiğidir. Kas içerisine uygulanan aşı kaslar aracılığı ile diğer organlara dağılım göstermektedir. Aşı ölü hastalık hücrelerinden yani bakteri toksinlerinden üretildiği için bağışıklık sisteminin kişilerdeki direnci ile alakalı ağrılar görülebilmektedir. O nedenle de hastanın bir gün dinlendirilmesi aşının ağrı etkilerinin kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. 

Tetanoz aşısı üç kademeli olarak hastalara uygulanmaktadır. Özellikle paslı ve kesici aletler gibi veya köpek gibi hayvanlar tarafından ısırıldığında insanlara uygulanır. Bu tür durumlarda ilk doz hemen işlemin gerçekleşmesinin ardından uygulanır ve ikinci doz için bir ay beklenir daha sonra ikinci doz uygulanır ve tekrardan kişide olası ağır hastalıklar meydana getirmemesi için üçüncü doz altı ay sonra uygulanarak aşının uygulanması sonlanır. Bu üç dozun uygulanmasının arkasına hasta her defasında yaşanacak ağrılar için bir gün dinlendirilmelidir. Böylelikle ölü hücrelerden üretilerek yapılan bir aşı olsa da bakteri toksinleri ile yapıldığından ağrı görülmektedir. 
]]>
Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-kimlere-yapilmaz.html Wed, 28 Nov 2018 05:52:04 +0000 Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz, Tetanoz aşısı yapılarak insanları bu hastalığa karşı korumasını yapabilecek konuma getirilerek, insanların bu hastalığa maruz kalmasının önüne geçilir. Çocuklara, Sağlık Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz, Tetanoz aşısı yapılarak insanları bu hastalığa karşı korumasını yapabilecek konuma getirilerek, insanların bu hastalığa maruz kalmasının önüne geçilir. Çocuklara, Sağlık kuruluşları tarafından bu hastalığın önüne geçmek adına beş doz uygulama yapılmaktadır. Tetanoz aşısı (Difteri, boğmaca, Tetanoz aşısı) toplum tarafından karma aşı olarak dillendirilmektedir. Çocuklarda ikinci aydan başlayarak dördüncü aya değin ilk üç doz, On altı ve Yirmi dört aylarında ise dördüncü doz, ilkokul birinci sınıfta ise beşinci doz uygulaması yapılarak çok uzun süreli bir koruma sağlanmaktadır. Yenidünyaya gelen çocuklarda tetanozun, önlenmesi için, hamile bayanlara hamilelik döneminde iki doz Tetanoz uygulaması yapılarak doğacak olan çocuğu da koruma altına almış olursunuz. Ancak kişilerde yaralanma esnalarında ya da paslı çivi ya da tel yırtıklarından yaralara bakılarak, pis yara olması durumunda şayet aşıdan sonra beş yıl geçmişse tekrar aşı yapılabilir. Ancak yara temizse aşıdan sonra geçen zaman on yıl olmuşsa tekrardan Tetanoz aşısı yapılabilir. Tetanoz aşısı çocuklukta yapıldığında üç hastalığa karşı yüksek oranda tam koruma sağlamaktadır. Bunlar, Difteri Boğmaca ve Tetanozdur.

Tetanoz Aşısı Ne Kadar Korur Tetanoz geçirilmiş, olması bağışıklık olması anlamına gelmez. Çocukken şayet üç doz alındı ise koruma sağlar. Bu mikrop canlı olarak uygulanmadığından, koruma olabilmesi için her on yılda bir yapılmalıdır. Çocukluktan sonra uygulanacak olan aşı sadece Tetanoz aşısı olacaktır. Vücutta Tetanoz mikrobu etkin olur ve aşı yapılmaz ise hasta felç ve kasılmalara sebep olarak, solunum felç olur ve hasta hayatını kaybedebilir. Bundan dolayı Tetanoz aşısı çok mühimdir.

Tetanoz Aşısı Kimlere Yapılmaz Tetanoz toksit aşısının herhangi bir doz uygulamasında çok ciddi görülen alerjilerde, kişilere tekrar Tetanoz aşısı uygulaması yapılmamalıdır. Orta ve çok ciddi rahatsızlığı olan insanlara tekrarında Tetanoz aşısı yapması sıkıntılıdır. Bu aşı hastaların, iyileşmesi olduğunda tekrar yapılabilir. Difteri, Tetanoz, hücre boğmaca ya da difteri, Tetanoz, boğmaca, aselüler boğmaca aşılarına yan etkilerin çoğu aşının içerisindeki boğmaca içeriğine bağlıdır.

]]>
Tetanoz Aşısı Kaç Yaşında Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-kac-yasinda-yapilir.html Wed, 28 Nov 2018 13:01:25 +0000 Tetanoz Aşısı Kaç Yaşında Yapılır, birtakım sebeplerden ötürü etki yaratan tetanoz rahatsızlığının önlenmesi açısından belirli aralıklarla yetkili sağlık personellerince aşı yapılması gerekir. Bu hususta 1 buçuk ya Tetanoz Aşısı Kaç Yaşında Yapılır, birtakım sebeplerden ötürü etki yaratan tetanoz rahatsızlığının önlenmesi açısından belirli aralıklarla yetkili sağlık personellerince aşı yapılması gerekir. Bu hususta 1 buçuk yaşında yapılan tetanoz aşısı 7 yaşından itibaren tekrar yapılarak yenilenmiş olur. Söz konusu tetanoz aşısı kaç yaşında yapılır denildiğinde bahsedilen yaşlardan sonra 10 yılda bir yapılmaktadır. Bu uygulamanın belirli periyot dahilinde yapılması hastalığa maruz kalınmaması yönünden son derece önem teşkil eder. Çocukluk çağında uygulanan tetanoz Sağlık Bakanlığı tarafından beş doz olarak belirlenir. İlerleyen yaşlarda açık yara söz konusu olduğunda hastanın aşı durumu gözden geçirilir. Tetanoz hastalığının daha önce yaşanmış olması bağışıklık kazanacağı anlamına gelmez. Bu nedenle olası bir yaralanma durumunda ihmal edilmeden doktora başvuru yapılması sağlığın korunması hususunda önem taşır.

7 yaşında tetanoz aşısı

Okul çağına gelmiş her cinsiyetteki çocuğa yapılan hastalık önleyici uygulama olan tetanoz aşısının 7 yaşında yapılması vücudun dirençli olmasına kaynaklık eder. Mikropların uok olmasına yardımcı olan bu aşı türü erken yaşta vücuda işlediği zaman koruma görevi üstlenir. Bu yaşta vücut yapısı dirençli olmadığından tetanoz aşısının yan etkileri de düşünülmelidir. Aksi halde önlem alınmasından ziyade beraberinde ciddi sağlık problemlerinin oluşmasına mahal hazırlar.
]]>
Tetanoz Aşısı Alkol https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-alkol.html Thu, 29 Nov 2018 00:16:21 +0000 Tetanoz aşısı alkol; Tetanoz aşısından sonra dikkatli olmalıyız. Vücutta oluşabilecek yara ve şişme gibi sorunlarda veya alkol, sigara kullanımında dikkat etmeliyiz. Tetanoz aşısı yapılan yerde ağrı olur. Aynı zamanda ağ Tetanoz aşısı alkol; Tetanoz aşısından sonra dikkatli olmalıyız. Vücutta oluşabilecek yara ve şişme gibi sorunlarda veya alkol, sigara kullanımında dikkat etmeliyiz. Tetanoz aşısı yapılan yerde ağrı olur. Aynı zamanda ağrının yanısıra uyuşukluk görülür, şayet ağrı şiddetli ise doktorumuza danışmadan ağrı kesici almamalıyız.

Aşı sonrasında kişinin dinlenmesi oldukça önemlidir. Tetanoz aşısı ile vücudun zayıflatılan mikroplara karşı bağışıklık kazanması sağlanır. Bu nedenle aşıdan sonra dinlenmek vücudumuzun bağışıklık sistemini güçlendirmiş oluruz. Güçsüz kalmamamız içinde dengeli beslenmemiz şarttır. Tetanoz aşısı yapıldığında kişinin kesinlikle alkol almaması lazım. Alkol bağışıklık sistemimizi çökerteceğinden güç kaybetmemize ve alkol aşının etkisini azaltmasından dolayı içilmemesi en doğrusudur.

Tetonoz aşısından sonra görülen olaylar;
 • Bölgede geçici kızarıklık, 
 • Şişlik,
 • Ağrı,
Olacağından tetanoz aşısı alkol tüketimi kişinin vücut dengesini bozacağı için sakıncalı bir durumdur. Alkol alımı bazı durumlarda ölümcül sonuçlar doğurabilir.
Tetanoz aşısı vücudumuzu güçlendirmeye yararken, aldığımız alkol vücudun bağışıklık sistemini bir anda gücünü azalttığı gibi, tetanoz aşısı sonrasında görülen ağrılarılarımızı da arttırıyor.
]]>
Ameliyatlarda Tetanoz Aşısı Yapılır Mı https://www.tetanoz.org/ameliyatlarda-tetanoz-asisi-yapilir-mi.html Thu, 29 Nov 2018 14:29:29 +0000 Ameliyatlarda tetanoz aşısı yapılır mı, tetanoz bakteri yolu ile bulaşan hastalıkları içerisinde yer alır. Clostridium Toksinine sebep olduğu belirtilmektedir. Bu bakteri ısı ve kimyasal problemlere son derece dayanıklıdır ve Ameliyatlarda tetanoz aşısı yapılır mı, tetanoz bakteri yolu ile bulaşan hastalıkları içerisinde yer alır. Clostridium Toksinine sebep olduğu belirtilmektedir. Bu bakteri ısı ve kimyasal problemlere son derece dayanıklıdır ve ortadan kaldırılması zordur. İnsan vücuduna genellikle yaralanma yolu ile yerleşirken; kesik, yaralanma, paslı metallere yaranın maruz kalması gibi problemler ile insan bedenine yerleşir. Aşısı olmayan kişilere amelyat yolu ile de bulaşabilir. Tetanoz bakterisinin çoğalması için oksijensiz ortama ihtiyaç bulunur. Kişiden kişiye  bulaşıcı olmayan bir bakteri olmaması sebebiyle kişiden kişiye geçmezken; vücuda girdiği zaman tehlike arz eder. Öldürücü etkisi bulunan tetanozun kuluçka dönemi bulunmaktadır. Bir haftalık kuluçka döneminin ardından sinir sistemine etki ederek kaslara hasar verir. Beyin bölümüne kadar ulaştığı zaman sinir sizteminin etkilerini yok eder. Tetanoz hastalığı felç başta olmak üzere ölüme kadar sebebiyet verebilir. Tetanoz hastalığı ile birlikte hastada çene kilitlenmesi gibi problemler görülür. Bu esnada hastada yutkunma güçlüğü, kaslarda kasılma ve sertleşme, ense sertliği gibi problemler görülürken; kalp atışında problemler yaratır. Ciddi problem oluşturan bu hastalıktan korunmak için düzenli olarak tetanoz aşısı uygulaması yapılması gerekir.

Ameliyatlarda tetanoz aşısı uygulaması,

Tetanoz hastalığı steril olmayan aletlerden bulaşması sebebiyle ameliyat öncesinde hastaya uygulanması yapılması gereken aşılar içerisinde yer alır. Hastada oluşan yaralar nedeniyle tetanozun riski oldukça yüksekken; ameliyat, sıyrık, diş enfeksiyonları, hamilelik, çivi batması gibi problemler ile karşılaşıldığında bulaşabilecek hastalıklar içerisinde yer alır. Tetanoz riski taşıyan kişiye kısa zamanda müdahale edilmesi gerekir. Herhangi bir ameliyat uygulamasında hasta takibi içerisinde aşının varlığı araştırılır. Öncelikle hastanın tetanoz aşısının kontrolleri yapılır. Ameliyat öncesinde de hastaya yapılan kontrollerde tetanoz aşısı bulunmuyor ise öncelikle tetanoz aşısı uygulaması yapılır. Yakın zamanda hastaya tetanoz aşısı uygulaması yapılmış ise aşı yapılmasına gerek yoktur. Tetanoz hastalığı steril olmayan aletlerden ameliyat esnasında kullanılacak makas neşter gibi alet kullanımında bulaşmasına neden olan hastalık olması sebebiyle mutlaka aşının varlığı kontrol edilmelidir. Tetanoz aşısı koruma amaçlı 10 yılda bir uygulanan aşılar içerisinde yer alır. Ancak açık yarası ve geçmeyen yarası bulunan kişiye koruma amaçlı beş yılda bir uygulanmalıdır. Hasta tetanoz aşısı olduğunu hatırlamıyor ise tetanoz immünglobulini olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Tetanoz hastalığı vücuda girdiği zaman gerekli tedavisi bulunmamaktadır. Bu sebepten dolayı hastalığa yakalanmamak için ameliyat öncesinde aşı uygulaması yapılır. Ameliyattan önce gerekli tüm koşulların yerine getirilmesi için aşı uygulaması kontrol edilmelidir.
]]>
Tetanoz Aşısı Baş Ağrısı Yaparmı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-bas-agrisi-yaparmi.html Thu, 29 Nov 2018 15:46:32 +0000 Tetanoz aşısı baş ağrısı yapar mı: Tetanoz aşısı yan etkileri olan bir aşıdır. Diğer aşı türlerine göre daha ağır ve bazı sorunlar yaşatan bir aşı türü olan tetanoz aşısı baş ağrısına çoğu zaman neden olmaz. Tetanoz aşısı baş ağrısı yapar mı: Tetanoz aşısı yan etkileri olan bir aşıdır. Diğer aşı türlerine göre daha ağır ve bazı sorunlar yaşatan bir aşı türü olan tetanoz aşısı baş ağrısına çoğu zaman neden olmaz. Fakat bazı kişilerin vücut hassasiyeti biraz daha fazla olabilir. Bu gibi durumlarda baş ağrısı gözlemlenebilir. Baş ağrısı ateşi olan kişilerde daha çok gözlemlenmektedir. Tetanoz aşısı her insanda aynı etkilere sahip değildir. Farklı insanlarda farklı yan etkilere neden olabilen tetanoz aşısı bazı insanların vücudunda ateşin belirgin bir şekilde yükselmesine neden olmaktadır. Bu nedenle kişinin başında da ağrı oluşabilir. çok fazla rastlanmasa da nadiren baş ağrısına sebep olan tetanoz aşısı 10 yıl arayla vücuda uygulanabilen bir aşı çeşididir. 

Tetanoz aşısı baş ağrısı yaparmı, bu kişiye göre değişir cevabı verilmektedir. Biraz öncede belirttiğimiz gibi özellikle çocuklarda tetanoz aşısının yan etkileri olarak görülen yüksek ateş, kol üzerinde ağrı, vücutta yorgunluk ve bitkinlik oluşmasına baş ağrısı da eşlik edebilir. Bu nedenle baş ağrısı hafif bir şekilde seyrediyorsa çoğu zaman sorun teşkil etmez. Fakat baş ağrısı oldukça şiddetli bir şekilde başlamış ve azalma göstermiyorsa doktora gitmekte fayda vardır. Tetanoz aşısı baş ağrısı yaparmı, çoğu zaman doktorlarda buna olabilir cevabı verecektir. Vücutta sadece tetanoz aşısı değil hangi nedenle ateş yükselmesi yaşanırsa yaşansın mutlaka baş ağrısı hissedilmektedir. Bu nedenle tetanoz aşısında baş ağrısı olup olmaması değil de ağrının şiddeti önemlidir. 

Tetanoz aşısı baş ağrısı yaparmı, buna evet yada hayır olarak kesin cevaplar vermek mümkün değildir. Her insanın vücudu ve bünyesi farklıdır. Bu nedenle kolda bile hissedilen ağrı bazı kişilerde hafif seyirde bazı kişilerde ise hareket ettiremeyecek boyutlara gelebilmektedir. Baş ağrısı da işte bu şekilde bazı kişilerde hiç oluşmazken bazı kişilerde gözlemlenebilir.
]]>
Tetanoz Kan Tahlilinde Belli Olurmu https://www.tetanoz.org/tetanoz-kan-tahlilinde-belli-olurmu.html Fri, 30 Nov 2018 10:11:11 +0000 Tetanoz Kan Tahlilinde Belli Olurmu, Tetanos rahatsızlığı cilt yaralanmaları ve zedelenmeleri sonrasında ortaya çıkar. Tetanos çoğunlukla paslı çivi batması veya mikrop içerikli bir bıçak kesiği sonrasında ortaya çıkmı Tetanoz Kan Tahlilinde Belli Olurmu, Tetanos rahatsızlığı cilt yaralanmaları ve zedelenmeleri sonrasında ortaya çıkar. Tetanos çoğunlukla paslı çivi batması veya mikrop içerikli bir bıçak kesiği sonrasında ortaya çıkmıştır. Tetanos rahatsızlığı çeken bir kimsede, kesiğin oluştuğu bölgede morartı, şişkinlik oluşmaktadır. Bu morartı ve şişkinlikler tedavi edilmemesi halinde kangren rahatsızlığına kadar devam edebilmektedir. Tetanos müdahale edilmemesi halinde zararlı mikrop ve bakteriler çoğalarak kişinin sağlığını olumsuz olarak etkiler. Tetanoz kan tahlilinde belli olur mu sorusu bir çok hastanın sormuş olduğu sorular arasında yerini korumaktadır. Evet tetanos rahatsızlığı uzman hekim tarafından yapılan tahlil ve tetkikler sonrasında ortaya çıkmaktadır. Bu tahliller için hastadan alınan kan, uygun cihazlarda kontrol edildikten sonra bu teşhis konulabilmektedir.

Tetanos Tespiti ve Yapılması Gerekenler

Zararlı mikrop ve bakterilerden kaynaklı olarak kişide ciddi anlamda hastalık belirtileri oluşabilir. Böylesi bir durumda uzman hekime başvuruda bulunulmalıdır. Tetanoz kan tahlilinde belli olur mu sorusu soran hastanın psikolojik rahatlaması açısından uzman hekim tahlil ve tetkikler gerçekleştir. Bundan sonra tetanos aşısı vurulan hastanın kısa süre içerisinde hastalıktan kurtulduğu tespit edilmiştir. Şayet bu hastalığa zamanında müdahale edilmez ise kişide bölgesel şişkinlikler ve hücresel yıkımlardan kaynaklı tahribatlar oluşabilir. Yaralanmanın oluştuğu bölgede enfeksiyonlar çoğalarak dokusal problemlere neden olur. Böylesi bir durumda tetanos aşısı yapılması gerekmektedir.

Tetanos Tanısı Konulan Kişilerin Yapması Gerekenler

Organ tahribine neden olan zararlı bakteriler zamanla tedavi edilmemesi halinde kişinin ölümüne neden olabilir. Bunun için uzman hekime başvuruda bulunan hastanın tanısı ve teşhisi konulur. Akabinde tetanos aşısı yapıldıktan sonra doktor tarafından verilen ilaç tedavilerine harfiyen uyulur. Belli bir süre sonra tekrardan tetanoz kan tahlili yapılarak hastalığın vücuttan yok olup olmadığı tespit edilir. 

]]>
Tetanoz Aşısı Sonrası Banyo Yapılırmı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-sonrasi-banyo-yapilirmi.html Fri, 30 Nov 2018 22:46:59 +0000 Tetanoz aşısı sonrası banyo yapılır mı sorusunun cevabı kişileri en çok meraklandıran cevaplardan biridir. Bu meraklanma durumunun ana nedeni aşıdan sonra banyo yapmanın iyileşmenin aksine kötüleşme durumunun ortaya çıkabil Tetanoz aşısı sonrası banyo yapılır mı sorusunun cevabı kişileri en çok meraklandıran cevaplardan biridir. Bu meraklanma durumunun ana nedeni aşıdan sonra banyo yapmanın iyileşmenin aksine kötüleşme durumunun ortaya çıkabilmesidir. Uzmanlar her aşı için farklı bir durum oluşabileceğini belirtmektedirler. Bu nedenle makalenin ana konusu olan tetanoz aşısı sonrasına yoğunlaşılacaktır. Tetanoz aşısı sonrasında herhangi bir olumsuzluk oluşmamakta ve kişi gündelik yaşantısına geri dönebilmektedir.

Tetanoza neden olan zararlı bakteriler toprakta bulunmaktadırlar. Bu bakteriler paslı metallerin vücuda batması ile insana geçerler. Tetanoz için uygulanan aşı işlemi kolda yer alan kas kütlesine uygulanmaktadır. Bu sebeple aşının uygulanması sonrasında 10-12 saat gibi bir süreyle aşı yapılan bölgede şişkinlik ve hafif şiddette ağrı oluşabilmektedir.

Tetanoz aşısının etkisi

Tetanoz kaslarda ağrıya yol açan kasılmalar oluşturur. Bir tetanoz aşısı yapıldıktan sonra ortalama 10 yıllık bir koruyucu etki gösterebilmektedir. Bu sürenin ilk 5 yıllık süresi mikroba karşı tam koruma sağlarken son 5 yıllık sürede ise giderek  azalma gösteren bir koruma etkisi vardır. Tetanoz aşısı sonrası banyo yapılır mı sorusuna uzmanların verdiği cevap makalenin devamında sunulmuştur.

Tetanoz aşısı sonrasında aşı olan kişiyi çok fazla rahatsız edecek herhangi bir durum oluşmamaktadır. Yapılan aşı ile kişinin vücuduna, vücudun bağışıklık sistemini tetanoz mikrobuna karşı güçlenmesi için zayıflatılmış mikrop enjekte edilmektedir. Bu nedenle aşı sonrasında hafif baş dönmesi oluşabilmektedir. Bütün etki bu kadar olduğu için aşı olan kişinin banyo yapmasında bir sakınca yoktur. Eğer rahat olamıyor, bazı olumsuz düşüncelere kapılıyorsanız aşının yapılması üzerinden 4 saatlik bir zaman geçmesini bekleyebilir ve bu şekilde gönül rahatlığı ile banyo yapabilirsiniz. 
]]>
Tetanoz Aşısı Nereye Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-nereye-yapilir.html Sat, 01 Dec 2018 07:31:11 +0000 Tetanoz aşısı nereye yapılır, Genel olarak enjeksiyon yapılan bölgeler ya damar içerisine ( İ.V ) ya da müsküler ( İ. M ) olarak kas içerisine yapılmaktadır. Tetanoz aşısı her iki kolun deltoid denilen kas bölgesine yapıl Tetanoz aşısı nereye yapılır, Genel olarak enjeksiyon yapılan bölgeler ya damar içerisine ( İ.V ) ya da müsküler ( İ. M ) olarak kas içerisine yapılmaktadır. Tetanoz aşısı her iki kolun deltoid denilen kas bölgesine yapılır. Yapılan tetanoz aşısı kişinin bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kas içerisine yapılan tetanoz aşısı bütün sağlık kuruluşlarında yapılmaktadır. Kişinin tetanoz aşısı yaptırması gereklidir. Çünkü bir metal ya da paslı bir malzemenin ele batması ile birçok bakteri ve mikrop vücuda kolaylıkla geçer. Ve bu geçen mikrop ve bakteriler kişide istemeyen sorunlara yol açar. Beklenmedik birçok hastalığın ortaya çıkmasına neden olur. Bu hastalıklara karşı önlem almak için mutlaka tetanoz aşısı yaptırmalısınız. Bu sayede mikropların vücutta birikmesine ve hastalıkların vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Tetanos aşısı nereye yapılır sorusuna vereceğimiz cevap diğer aşı türlerinden farklı olan tetanoz aşısının yapılışı ve uygulandığı bölge farklıdır. Tetanoz aşısının içerisinde bulunan madde sayesinde kas içerisine yapılması gerekir. Her iki kolun deltoid bölümünde yer alan kaslar tetanoz aşısı vücudun diğer bölgelerine göre daha uygun görülmüştür. Omuzlarda bulunan kasların aşırı daha kısa sürede tüm vücuda dağıtması bu bölgenin seçilmesinde etkili olmuştur. Ömürde bir kez yapılmayan tetanoz aşısının çocuk yaşlarda iken altı doz daha sonra da her on yılda bir tetanoz aşısı yaptırmalısınız. Hastalıklara karşı daha dirençli ve sağlam bir vücuda sahip olmak için aşılarınızı yaptırmalısınız.

Tetanos aşısı nasıl yapılır: Tetanos aşısı her dönem de farklı olarak yapılmaktadır. Bebeklik, çocukluk ve yetişkin dönemlerinde farklılık gösteren tetanoz aşısının birçok faydası bulunmaktadır. Bebeklerde doğumdan sonraki iki, dört ve altıncı aylarında yapılan tetanoz aşısı bebeklerin her iki kolundan yapılabilir. Çocuklarda ise bebeklik döneminin aşıları tamamlanmış ise diğer aşılar yapılır. çocuklarda ise birinci sınıfa başlarken yani yedi yaşında birde sekinci sınıfta iken on üç on dört yaşlarında iken her iki kolun deltoid bölümüne yapılır. Yetişkinler de ise her iki kolun deltoid bölümüne kas içerisine her on yılda bir tetanoz aşısı yapılır.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Ne Zaman Yapılır https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-ne-zaman-yapilir.html Sun, 02 Dec 2018 06:18:32 +0000 Hamilelikte tetanoz ne zaman yapılmalıdır, Tetanoz aşısı aslında hamilelikten önce yapılması gereken bir aşıdır. Fakat bir çok anne adayı hamilelikten önce tetanoz aşısı yaptırmadıkları için bu aşıyı yaptırmak hamil Hamilelikte tetanoz ne zaman yapılmalıdır, Tetanoz aşısı aslında hamilelikten önce yapılması gereken bir aşıdır. Fakat bir çok anne adayı hamilelikten önce tetanoz aşısı yaptırmadıkları için bu aşıyı yaptırmak hamilelik dönemi süresi içine kalmaktadır. Hamilelik sonrası yani doğum gerçekleştikten sonra annenin herhangi bir mikrobun vücuda giriş yapmasını engellemek için tetanoz aşısı uygulanmaktadır. Bu nedenle hamilelik öncesinde tetanoz aşısı yapılmamış ise anne adayı hamilelik döneminde mutlaka tetanoz aşısını yaptırmalıdır. Anne adayının ve karnındaki bebeğin bağışıklık sisteminin artması ve bulaşıcı mikroplardan en hassas olduğu anlarda korunmaları için tetanoz aşısını mutlaka yaptırmaları gerekmektedir. Tetanoz aşısı içeriğinde bulunan değerler bağışıklık sisteminin bir parçası olarak bilinen değerlerdendir. Bu nedenle vücutta bulunan bağışıklık sistemine katkı sağlayarak vücudun her türlü mikroba karşı savaşmasını desteklemektedir. Vücuda dayanıklılık ve direnç veren tetanoz aşısı vücudun hastalıklarla veya tüm sorunlarla savaşması için vücuda güç vermektedir.

Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman yapılmalıdır sorusunun cevabı hamilelik dönemi boyunca tetanoz aşısını yaptırabilirsiniz olur. Hamilelikte illa belli bir hafta veya belli bir ay gerekli değildir. Tetanoz aşısını hamileliğin istediğiniz bir döneminde doktora giderek yaptırabilirsiniz. İsteyenler tetanoz aşısını hamilelik döneminde doktor kontrolüne gittikleri ana denk getirip doktordan bu konuda bilgi aldıktan sonra aşılarını yaptırabilirler. Böylece kalben daha rahat bir şekilde tetanoz aşısı yaptırabilirsiniz.

Hamilelikte tetanoz aşısı ne zaman yaptırılır diye doktora sorduğunuzda da çoğu zaman istediğiniz zamanda diye cevap alırsınız. Fakat bir çok doktor hamileliğin erken dönemlerinde yani hamileliğin 3. ayından hemen sonra tetanoz aşısının yapılmasını uygun görmektedir. Erken aylarda uygulanan tetanoz aşısı gebelik dönemi boyunca anne adayının daha fazla korunması demektir. Bu nedenle erken dönemde tetanoz aşısı yaptırılması tavsiye edilmektedir. Fakat erken dönemde tetanoz mutlaka yapılmalıdır diye bir zorunluluk yoktur sadece hamilelik dönemindeki anne adayını koruma altına almak için önerilen bir tavsiyedir.
]]>
Gebelerde Tetanoz Aşı Takvimi https://www.tetanoz.org/gebelerde-tetanoz-asi-takvimi.html Sun, 02 Dec 2018 07:39:31 +0000 Gebelerde tetanoz aşısı takvimi, gebelik sağlık açısından dikkate alınması gereken dönemler içerisinde yer alır. Hamilelik esnasında anneye bazı aşılar uygulanır. Bu aşılar içerisinde tetanozda yer alır. Tetanoz aşısın Gebelerde tetanoz aşısı takvimi, gebelik sağlık açısından dikkate alınması gereken dönemler içerisinde yer alır. Hamilelik esnasında anneye bazı aşılar uygulanır. Bu aşılar içerisinde tetanozda yer alır. Tetanoz aşısının içerisinde canlı mikroorganizma bulunmadığı için gebeliğe hiçbir zararı bulunmaz. Oysa diğer aşılar olan kabakulak, Suçiçeği, kızamık, kızamıkçık gibi aşılarda canlı organizma bulunduğu için sağlık açısından zararlı durumlar ortaya çıkabilir. 

Gebelerde tetanoz aşısı takvimi gebelik döneminde güvenli şekilde uygulanabilir. Tetanoz aşısı difteri tetanoz aşısı, difteri toksinlerinden pürifiye edilerek inaktif tetanoz hazırlanır ve toksoid aşı olması özelliği bulundurur. Gebelik dönemi öncesinde tetanoz aşısı hiç yapılmamış ise 10 yılda bir tetanoz aşısı uygulaması yapılırken; gebelik dönemine yakın zamanlarda tetanoz aşısı uygulansa bile gebelik esnasında aşının yenilenmesi tavsiye edilir. Tetanoz aşısı ile birlikte gebelikte oluşan antikorlar bebeğe geçeceği için yeni doğduğu dönemde bebek tetanoz hastalığına karşı bağışıklık elde eder. Bu sebepten dolayı bebek doğduğunda tetanozdan korunması için gebelik döneminde tetanoz aşısı uygulanır. Özellikle doğum esnasında steril olmayan aletlerin kullanılması sonucu bebeğe bulaşmaması için oldukça önemlidir. Gebelerde tetanoz aşısı takvimine göre uygulanması anne adayı içinde oldukça önemlidir. Steril olmayan ortamlarda doğum gerçekleşmesi sonucu anneye bulaşacak tetanoz hastalığı annenin ölümüne sebebiyet vereceği için gebelik esnasında kesinlikle yapılması gerekenle aşılar arasında yer alır. Böylece tetanoza karşı vücut bağışıklık kazanmış olur.

Gebelikte tetanoz aşısı takvimi

Gebeliğin başladığı andan itibaren dördüncü ayın başında ilk tetanoz aşısı uygulaması yapılır. Genellikle bir ay arayla ikinci aşı uygulanırken ikinci aşı yaklaşık olarak altıncı ayda uygulanır. Gebelik tamamlandıktan sonra yani doğumdan 1 yıl sonra anneye bir tetanoz daha uygulanır. Tetanoz toplam 5 doz uygulandığı için doğum sonrasında birer yıl arayla tekrar aşı uygulaması yapılır. Daha önce tetanoz aşısı bulunmayan gebelerin gebelik döneminde en az iki kere tetanoz aşısı yaptırması gerekir. Uygulanan aşıda ilk aşıyla ikinci aşının arası doğumdan en az üç hafta önceye denk gelecek sürede ayarlanmalıdır. Gebelikte tetanoz aşısı takvimine göre yeterli süre içerisinde uygulanmayan tetanoz aşısı yüzünden vücut bağışıklık kazanamayacağı için bebeğin ve annenin de hayati tehlikesi bulunabilir. Bu sebepten dolayı vakit kaybedilmeden uygun takvim içerisinde gebelik döneminde tetanoz aşısı yapılmalıdır.
]]>
Tetanoz Nasıl Bulaşır https://www.tetanoz.org/tetanoz-nasil-bulasir.html Mon, 03 Dec 2018 04:34:24 +0000 Tetanoz Nasıl Bulaşır: Ateşli hastalıklar arasında yer alan tetanoz, kazıklı humma hastalığı olarakda bilinen oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Tetanos hastalığına neden olan tetanoz mikrobu havasız yerde yaşayan mikroplar Tetanoz Nasıl Bulaşır: Ateşli hastalıklar arasında yer alan tetanoz, kazıklı humma hastalığı olarakda bilinen oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Tetanos hastalığına neden olan tetanoz mikrobu havasız yerde yaşayan mikroplar arasındadır ve vücut haricinde çoğalma özelliğine sahiptir. Toprak, insan dışkısı ve gübrede sık rastlanan tetanoz mikrobu kişide baş ağrısı, ateş, aşırı sinirlilik, çenede ve ensede sertlik ya da titreme şeklinde ortaya çıkar ve zaman içerisinde iyice ilerleyerek çenenin açılmasını engelleyecek boyuta ulaşabilir.

Tetanoz nasıl bulaşır, hastalığın ilerlemesiyle karın kaslarında sertleşme, hastada sese karşı aşırı hassasiyet durumu, yutkunma güçlüğü ve bu nedenden kaynaklanan beslenme zorluğu ve solunum kaslarının kasılması sonucu hastada ölüme kadar gidecek bu tehlikeli hastalık bulaşması bakımından kesinlikle dikkatli olmayı gerektirecek bir hastalıktır. Tetanoz nasıl bulaşır sorusunun cevabı bildiği takdirde bu hastalığa karşı bazı tedbirler alınabilir. Tetanoz genellikle birtakım yaralanmalar sonucu vücuda girer. Örneğin vücuda paslı bir çivinin batması, kıymık girmesi, birtakım açık yaralar, böcek veya arı sokmaları, yanıklar, kırıklar ya da özellikle at gübresi gibi hayvan dışkıları gibi durumlardan bulaşır. Bununla beraber dokularda oluşan ezikler ve yıpranmış bölümler tetanos mikrobunun üremesinin daha daha kolay olmasını sağlar. En çok delici ve batıcı cisimlerin vücuda girmesi durumunda tetanozun bulaşma olasılığı daha çoktur. Çünkü bu gibi yaralanmalar tetanoz virüsünün vücutta hastalığı başlatması için uygun ortamın oluşmasını sağlarlar. Böcek ve arı sokmaları da tetanozun bulaşmasına ortam hazırlayabilir. Çünkü birtakım böcek ve arılar bakterilerin bulunduğu ortamlarda bulunurlar ve bu böceklerin sokması durumunda da bu virüs bulaşabilir.

Tetanozun Bulaşma Yolları;

İnsandan insana bulaşmayan tetanoz aynı zamanda kulak zarı delinmesi esnasında, kullanılan enjeksiyonların iyi sterilize edilmediği durumlarda ve dövme ve sünnet ile de bulaşabilir. Tetanoz hastalığından korunmak için tetanoz aşısı yaptırılabilir. Bu aşı tetanoza karşı 5 yıl bağışıklık kazanılmasını sağlar. Çocukluk yaşlarında yapılan tetanoz aşısı kişiyi yaşam boyu bu hastalığa karşı korumaz. Bunedenle tetanoz riski altında olan kişilerin tetanoz aşısını yenilenmesi gerekir.
]]>
Gebelere Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/gebelere-tetanoz-asisi.html Tue, 04 Dec 2018 03:39:37 +0000 Gebelerde tetanoz aşısı: Anne karnından ölüme kadar tetanoz aşısı vurulur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tetanoz aşısı uygulanmalıdır. Vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olması için tetanoz aşısı Gebelerde tetanoz aşısı: Anne karnından ölüme kadar tetanoz aşısı vurulur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesi için tetanoz aşısı uygulanmalıdır. Vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olması için tetanoz aşısı şarttır. Gebe bayanların hamilelik döneminde aşılarını düzenli olarak yaptırılmalıdır. Tetanoz aşısı da gebelik döneminde yapılması gereken bir aşıdır. Diğer aşılar bebeğe zarar verebilirken tetanoz aşısı hamilelik döneminde yapılması gereken bir aşıdır. Gebelik döneminde yapılan tetanoz aşısının içerisinde canlı bir mikroorganizma olmadığı için ne anne için ne de bebek için tehlikeli bir durum oluşturmaz. 

Düzenli olarak aşısını yaptıran bir gebe saha sağlıklı bir gebelik geçirebilir. Fakat daha önce tetanos aşısı vurulmamış ya da uzun süredir tetanoz aşısı vurulmayan bir gebenin mutlaka tetanoz aşısı vurulması gereklidir. Yoksa istenmeyen problemler çıkabilir. Hamilelik dönemimde yapılan tetanoz aşısı bebeğin daha sağlıklı olmasını bebeğin doğumdan sonra oluşabilecek hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar. Bu yüzden gebelik döneminde anne mutlaka aşılarını düzenli olarak yapılması gereklidir. Doğumdan sonra bebeğin enfeksiyon, bakteri ve mikrop kapma ihtimali çok yüksektir. Bu yüzden bebeğin tetanos aşısına ek olarak difteri, dizanteri ve boğmacaya karşı aşı yapılmalıdır. Bu sayede bebeğin tetanoz aşısı daha güçlü bir şekilde tutar ve bebek daha sağlıklı olur.

Gebelerde tetanoz aşısı ne zaman yapılır: Genel olarak gebeliğin üçüncü ve dördüncü döneminde yapılan tetanoz aşısı gebeliğin her döneminde de yapılabilir. Fakat eğer gebe daha önce tetanoz aşısı yaptırmamışsa o zaman doktoruna danışarak en kısa sürede tetanoz aşısı yaptırmalıdır. Art arda iki ayda da gebe tetanoz aşısı yaptırmalıdır. Ama daha önce tetanoz aşısı yaptırmış ve üzerinden uzun bir zaman geçmemiş ise kişi illa da aşı yaptırmak zorunda değildir. Fakat her işi garantiye almak da fayda var bunun için doktorunuza sorabilirsiniz. Hem sizin sağlığınız hem de bebeğinizin sağlığı için anne adaylarının bu konularda çok dikkatli olması gerekir.
]]>
Tetanoz Aşısı Süresi https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-suresi.html Tue, 04 Dec 2018 12:37:30 +0000 Tetanoz aşısı süresi koruma ve aktivasyon süresi olarak iki şekilde ele alınabilir. Koruma süresi aşının doz sayısına ve uygulanma aralıklarına göre farklılık gösterirken aktivasyon süresi kişinin bağışıklık sistemini Tetanoz aşısı süresi koruma ve aktivasyon süresi olarak iki şekilde ele alınabilir. Koruma süresi aşının doz sayısına ve uygulanma aralıklarına göre farklılık gösterirken aktivasyon süresi kişinin bağışıklık sisteminin durumuna göre 4-16 saat arasındadır.

Tetanoz aşısı nedir: Tetanoz aşısı doğada bol miktar bulunan ve oksijensiz ortamda dahi varlığını aktif olarak sürdürebilen Clostridium Tetani adlı bakterinin vücut içerisinde ürettiği toksik maddelerle meydana gelen ve kaslarda şiddetli kasılmalara neden olarak ölüme kadar giden sonuçlara yol açan bir hastalığa karşı geliştirilmiş aşıdır. Bakteri vücuda girdikten sonra iki ila on gün arasında hastalık belirtileri ortaya çıkar.

Tetanoz aşısı aktivasyon süresi: Tetanos aşısı yapıldıktan sonra vücudun aşıdaki ölü antikorlara karşı tepki geliştirip bağışıklık sağlaması vücut direnci yüksek olan kişilerde ve gençlerde dört saat içerisinde başlar. Daha yaşlı kişilerde ve çeşitli sebeplerle bağışıklığı baskılanmış kişilerde ise aktivasyon süresi16 saati bulabilir.

Tek doz tetanoz aşısı süresi: Daha önce hiç tetanos aşısı olmamış kişilerde ilk doz aşı yapılır yapılmaz koruyuculuk başlar ancak bu aşının koruma süresi oldukça sınırlıdır. Tek doz aşı genellikle en fazla üç ay koruma sağlar.

İki doz tetanoz aşısı süresi: İlk dozdan yaklaşık bir ay sonra ikinci bir doz tetanoz aşısı yapılırsa bu aşının koruma süresi altı ayı bulmaktadır.

Üç doz tetanoz aşısı süresi: Üç doz tetanoz aşısı bazı ülkelerde standart doz şemasıdır. İkinci doz aşıdan 5 ay sonra yapıldığında beş yıl süre ile tetanoza karşı koruma sağlar. 

Dört doz tetanoz aşısı süresi: Üçüncü dozdan bir sene sonra yapılır. etkisi beş yıldan fazla sürer. On yıla kadar koruduğu düşünülmektedir.

Beş doz tetanoz aşısı süresi: Dördüncü dozdan bir sene sonra uygulanır. 10 yıla kadar kesin olarak koruma sağlar. Dünya Sağlık Örgütü ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından kabul edilen standart doz şemasıdır.

Rapel Tetanoz aşısı süresi: On yıl aşı süresinden sonra herhangi bir kesikte yapılan rapel doz tetanoz aşısı tetanoz aşısı koruma süresini 5 yıl daha uzatır.
]]>
Tetanoz Kuluçka Süresi https://www.tetanoz.org/tetanoz-kulucka-suresi.html Wed, 05 Dec 2018 07:35:48 +0000 Tetanoz Kuluçka Süresi; Tetanoz solunum ve kas spazmlarına yol açan ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Tetanoz mikrobu bildiğimiz gibi sadece "paslı çivi" yada "küflü teneke'de" olmaz, ne yazık ki bunlar toprağın üst kı Tetanoz Kuluçka Süresi; Tetanoz solunum ve kas spazmlarına yol açan ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Tetanoz mikrobu bildiğimiz gibi sadece "paslı çivi" yada "küflü teneke'de" olmaz, ne yazık ki bunlar toprağın üst kısmında, insan ve hayranların bağırsaklarında bulunur. Bu yüzden tetanoz mikrobuna her yerde rastlamanız mümkündür.

Vücudumuza giren bu mikrobun kuluçka süresi 2-14 gün arasıdır. Kesici aletlerde yaralanmalarda ise bu süreç 24 saate kadar düşmektedir. Kuluçka döneminde kısa olan hastalarda belirtiler 2 günde başlar, soluk borusunu ve solunum kaslarını etkileyen ağrı kas spazmları ve ağır sinir sistemi sonucu ölüm gerçekleşir.2 haftayı ölmeden geçiren hastaların yaşama şansı daha fazladır.
Tetanoz belirtilerinde kişilerin yaşlarına göre belirtiler farklılık gösterebilir. Tetanoz bakterisi sinir sistemini ciddi anlamda etkileyen zehirli maddeler üretir.

Tetanoz Kuluşka Süresi Sonrası Belirtiler;
 • Çene ve boyunda başlayan kas kasılmaları
 • Çenede kramplar olması
 • Salya akıntısı olması
 • Baş ağrısı
 • Ağzı açamama
 • Yutkunma problemleri 
 • Solunum güçlüğü çekilmesi
 • Ağrılı ve istemsiz oluşan kasılmalar
 • Anormal kalp ritmi
 • Vücudun ağrılı kas tutulması
 • Ateş ve terleme
 • Tansiyonda yükselme
 • İdrar kaçırma
]]>
Tetanoz Profilaksisi https://www.tetanoz.org/tetanoz-profilaksisi.html Thu, 06 Dec 2018 04:17:58 +0000 Tetanoz Profilaksisi, Akut nitelikli enfeksiyon olan tetanozun ölümcül boyutlara ulaşmasını engeller. Tetanoz esnasında ağır bir şekilde kas spazmlarının gerçekleşmesi yaşam kaybına sebebiyet verebilir. Bu nedenle tetanoz pr Tetanoz Profilaksisi, Akut nitelikli enfeksiyon olan tetanozun ölümcül boyutlara ulaşmasını engeller. Tetanoz esnasında ağır bir şekilde kas spazmlarının gerçekleşmesi yaşam kaybına sebebiyet verebilir. Bu nedenle tetanoz profilaksisi sağlık için son derece önem teşkil etmektedir. Açık yaralarda kullanılan bu sağlık yöntemi doğru bir tıbbi müdahale dahilinde yapılır. Söz konusu tetanoz profilaksisi, acil nitelikli ilk yardım kaynaklı uygulamalarda dikkate alınması gereken ihmal durumuna açık olmasına müsade edilmeyen bir önlemdir. Açık deri sorununun olması ile enfeksiyon riski artış gösterir. Hal böyle olunca bu hususta sağlık personelleri tarafından zaman kaybına mahal vermeden önlem alınması oldukça önemlidir.

Tetanoz profilaksisi nasıl yapılır

Tetanoz profliaksisi hakkında eğitim almış sağlık personelleri tarafından hasar görmüş dokuya uygulanan söz konusu bu önlemin alınması aşamasında cilt yüzeyinin temiz olması sağlık bakımından oldukça önemlidir. Aksi halde enfeksiyon oluşumuna ortam hazırlanmış olur. Bununla birlikte hastanın kan ve idrar tahlilinin yapılması da süreci olumlu yönde etkiler. Öte yandan vücuttaki yabancı cisimlerin sağlığa uygun olarak doğru bir metotla alınması gerekir. Ölü dokunun hasarsız bir şekilde alınması da önem teşkil eder. Yaranın temizlenip pansuman yapılmasından sonra açık deri kapatılarak SAT testi uygulanıp tetanoz immun globilin verilerek kişinin tetanoza maruz kalması önlenir. Bağışıklığın aktif hale gelmesi amacıyla kontrollü bir şekilde bir ay sonra aynı aşı tekrar yapılmalıdır. Bu kapsamda tetanoz profilaksisi uygulanmış olmaktadır.
]]>
Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-kac-doz-yapilir.html Thu, 06 Dec 2018 14:14:10 +0000 Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır, tetanoz aşısının dozları Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu dozlarda bebeklere, gebelere, yetişkinlere ve çocuklara farklı dozlarda yapılmaktadır. Bebeklere tetanoz aşısı doğumundan Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır, tetanoz aşısının dozları Sağlık Bakanlığının belirlemiş olduğu dozlarda bebeklere, gebelere, yetişkinlere ve çocuklara farklı dozlarda yapılmaktadır. Bebeklere tetanoz aşısı doğumundan itibaren yapılmaktadır, çocuklarda ise, 16. aydan sonra tetanoz aşısının dozları uygulanmaktadır. Tetanoz aşısı gebelerde belirli olan dozlarda vurulmaktadır. Tetanoz hastalığından korunmak için yapılan tetanoz aşısı kas içine yapılan bir aşıdır. Tetanoz aşısından kesin sonuç almak için aşı 5 dozda uygulanmaktadır. Bebeklerde tetanoz aşısı genellikle 3 doz olarak yapılmaktadır. Bebek doğduktan sonra 2. ayında, 3. ayında ve 4. ayında olmak üzere tetanoz aşısı yapılır. Çocuklarda tetanoz aşısı bebeklik döneminde 3 doz tetanoz aşısı vurulduğu için 16. aylık iken yeniden tetanoz aşısı vurulur. Çocukluk döneminde en son tetanoz aşısı ise 14 yaşında iken omuz kasından yapılarak bütün dozlar tamamlanmış olur.

Tetanoz Aşısının Dozu Nasıl Ayarlanmaktadır 

Çoğunlukla tetanoz aşısı her yaş dönemine göre farklı dozlarda uygulanmaktadır. bebeklik ve çocukluk dönemine kadar toplamda 5 doz tetanoz aşısı uygulanır. Yetişkinlerde genellikle çocukluk dönemini atlattıktan sonra yaklaşık olarak 5 ya da 10 yıl sonra tetanoz aşısının mutlaka tekrarlanması gerekmektedir. Gebelik döneminde tetanoz aşısı son derece önemlidir, sadece 2 doz uygulanması yeterli olacaktır. Tetanoz aşısı gebeliğin ilk 4. ayında ilk doz, ikinci dozda gebeliğin 7. ayında tekrarlanmaktadır. Gebelik döneminde yapılan tetanoz aşısı sayesinde yenidoğan bebeğin tetanoz hastalığına yakalanma riski en aza indirilmektedir. 
]]>
Tetanoz Aşısı Acıtırmı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-acitirmi.html Thu, 06 Dec 2018 15:19:29 +0000 Tetanoz aşısı acıtırmı, bu kişinin acı eşiğine, aşıyı uygulayan kişinin tecrübesine ve aşı için kullanılan iğnenin kalınlığına göre değişiklik gösterir. Ancak tetanos aşısı penisilin ve ağrı kesici ilaçlar ka Tetanoz aşısı acıtırmı, bu kişinin acı eşiğine, aşıyı uygulayan kişinin tecrübesine ve aşı için kullanılan iğnenin kalınlığına göre değişiklik gösterir. Ancak tetanos aşısı penisilin ve ağrı kesici ilaçlar kadar can acıtan bir uygulama değildir.

Tetanoz aşısı nedir Tetanoz aşısı acıtırmı bunun en önemli noktalarından birisi tetanoz aşısının içeriğiyle ilgilidir. Tetanoz aşısı içerik olarak tetanoz hastalığına neden olan bakterinin ölü halinden veya bu bakterinin hücre duvarlarından meydana geldiğinden tetanos aşısı acıtırmı bunun yanıtı tek başına aşının içeriği olamaz. Çünkü bu bileşenlerin yanı sıra aşıda sadece izotonik su vardır ve bunlar acı veren maddeler değillerdir.

Uygulanma sırasında tetanoz aşısı acıtırmı Tetanoz aşısı uygulanırken sol kol deltoid kas içerisine uygulandığından tetanos aşısı acıtırmı sorusunun yanıtı en çok uygulama sırasında kişinin duyacağı acıya göre söylenebilir. Tetanoz aşısı deltoid kas içerisine girdiğinde iğne kaslarda vücut tarafından kolay tamir edilebilen küçük kas yırtıklarına neden olur ve kişiye acı hissini en çok bu bölgesel küçük kas yırtıkları verir. Tetanoz aşısı uygulaması sırasında kullanılan iğnenin uzunluğu bu acıyı direkt olarak etkileyen en önemli nedendir. Ayrıca iğneyi yapan kişinin tecrübeli olması, tek seferde yeterli derinliğe kadar iğneyi sokabilmesi acının az hissedilmesini sağlar. Tetanoz aşısı yaparken standart uç yerine bebeklere iğne yapmak için kullanılan küçük iğne uçları kullanılması acıyı azaltacaktır.

Aşı yapıldıktan sonra tetanos iğnesi acıtırmı Tetanoz iğnesi yapıldıktan sonra acı olmasa da birkaç gün ağrı hissedilmesi normaldir. Kaslarda meydana gelen hasar vücut tarafından onarılırken aşı yapılan kolda ağrı hiseedilebilir ve bu gayet normal bir durumdur. Bu yüzden tetanos aşısı daha az kullanılan kol tarafından yapılır. Sağ elini kullanan insanlar için tetanoz aşısı bölgesi sol koldur. 

Tetanoz hastalığı oldukça ciddi ve ölüm oranı yüksek bir hastalık olduğundan olası kesiklerde tetanoz aşısı acıtır mı diye düşünmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurarak tetanoz aşısı olunmalıdır. Ülkemizde tetanoz aşısı devlet hastaneleri ve sağlık ocaklarında ücretsiz olarak yapılır.
]]>
Tetanoz Hastalığı https://www.tetanoz.org/tetanoz-hastaligi.html Fri, 07 Dec 2018 08:20:30 +0000 Tetanos hastalığı, öldürücü etkisi olan tetanos hastalığı; yaralara bulaşan Clostridium tetani isimli bakteriye bağlı olan zehirin, yaralar aracılığı ile vücuda girmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Halk arasında a Tetanos hastalığı, öldürücü etkisi olan tetanos hastalığı; yaralara bulaşan Clostridium tetani isimli bakteriye bağlı olan zehirin, yaralar aracılığı ile vücuda girmesi sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Halk arasında adına "kazıklı humma" da denilen tetanos, kasların kasılması ile ortaya çıkan ciddi bir rahatsızlıktır. Tetanos bakterisi; toprakta, bilhassa da at gübresi gibi hayvan dışkılarında bulunan bir bakteridir. Vücutta oluşabilecek yaralar, kesikler, böcek ısırıkları ve benzeri yaralardan tetanos bulaşması mümkündür. Kısacası, deri üzerindeki açık yaralar bu hastalığın bulaşmasına zemin hazırlayan en önemli faktörlerdir.

Özellikle gelişmekte olan ülkeler, daha anne karnında iken tetanos hastalığına karşı koruyucu tedbirler almaktadır. Bu sayede tetanos hastalığı nadiren görülen bir rahatsızlık haline gelmiştir. Tıbbın kurucusu olarak bilinen Hipokrat zamanından beri bilinmekte olan tetanos hastalığı; yaşınız kaç olursa olsun dikkat etmeniz gereken ciddi bir hastalıktır.

Tetanosun ortaya çıkma nedenleri:

Günümüzde sadece paslı çivi ile bulaştığı sanılan tetanos hastalığı, sanıldığının aksine pek çok faktörden ötürü bulaşabilir. Örneğin; tozun toprağın içinde çalışmak ve bu işle uğraşırken yaralanmak, trafik kazaları, açık kırıklar, kesikler, hayvan gübrelerinin kullanıldığı alanlar... Daha birçok yol ile tetanos bakterisi vücuda giriş yapabilir.

Her insan hayatı boyunca bu hastalığa yakalanma riskine sahiptir. Ne yazık ki tetanos hastalığını geçirmiş olmak tekrar bulaşmayacağı anlamına gelmez. Birçoğumuzun önemsiz zannettiği tetanos bakterisi, kan yolu ile zehrini tüm dokulara hızlıca ulaştırır. Sinir merkezlerini etkileyip ölümcül sonuçlar doğurabilir.

Belirtileri:

Tetanos hastalığına neden olan bakteri, kuluçka dönemini tamamladıktan sonra belirti vermeye başlar. Özellikle şiddetli baş ağrısı, huzursuzluk ve aşırı hassasiyet görülmesi tetanosun ön belirtileri arasındadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kasları etkisi altına alan bir hastalıktır. Bu yüzden çoğunlukla çenede başlayan ağrılı kasılmalar yaşanır. Çenede kitlenme, yutkunma zorluğu, boyun, sırt ve karın bölgesindeki kaslarda kasılmalar görülür. Kaslarda spazmlar, ağzı açamama, salya akması, terleme, ateş, kalp çarpıntısı, solunum güçlüğü ve tansiyonun yükselmesi gibi belirtiler de yine tetanos hastalığına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Şunu belirtmeliyim ki; tetanos bakterisi vücuda hangi bölgeden girerse girsin belirtiler aynıdır.

Tanısı ve Tedavi:

Tetanos hastalığının kesin teşhisi sadece klinik bulgular ve beraberinde hastadaki belirtilere bakılarak konulmaktadır. Tedavisi mutlaka yoğun bakım şartlarında yapılmalıdır. Hastaya damar yolundan antiserum verilmelidir. Bu yüzden herhangi bir yaralanma olayında kişiye önlem amacı ile antiserum uygulanır. Tetanos hastaları gürültüsüz ve az ışıklı bir ortamda tedavi edilmesi daha uygundur. Hastada meydana gelen kas kasılmaları için, kas gevşetici ilaçlar verilir. Doku üzerindeki yaraları tedavi etmek için penisilin uygulanabilir. Yine hastaya havale geçirmesini önleyici ve sakinleştirici ilaçlar verilmesi, tedavi sürecinde yapılacaklar arasındadır. Tetanos hastalığının kesin korunma yolu, belli aralıklarla ve uygun dozlarda yapılan aşılama yöntemidir. 
]]>
Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-sonrasi-kol-agrisi.html Sat, 08 Dec 2018 03:53:22 +0000 Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı; Tetanoz aşısı ölümcül tetanoz hastalıklarından korunmak için kas dokusu içerisine yapılan bakteri toksinleri içeren bir aşıdır. Tetanoz aşısı sağlık bakanlığının da onaylamış Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı; Tetanoz aşısı ölümcül tetanoz hastalıklarından korunmak için kas dokusu içerisine yapılan bakteri toksinleri içeren bir aşıdır. Tetanoz aşısı sağlık bakanlığının da onaylamış olduğu bir aşıdır. Yeni doğan bebeklerden yetişkin kişilere kadar yapılan bir aşıdır. Tetanoz aşısı ihmal edilmemesi gerekmektedir. Allah korusun paslı çivi batması gibi durumlarda hastalık nüks etmekte ve ölümcül olabilmektedir. Tetanoz aşısı tetanoz hastalığından bizi korumaktadır. Aşı üç doz halinde yapılmakta ve kalçadan değil de sağ veya sol koldan yapılmaktadır. Tetanoz aşısı yapıldığında kişiden kişiye göre reaksiyonları farklı olabilmektedir.

Tetanoz Aşısı Sonrası Kol Ağrısı; Kişide aşının yapıldığı kolda kızarıklık, şişlik olabilmektedir. Bazen nadir de olsa aşının yapıldığı kol tamamen şişebilmektedir. Tetanoz aşısı ayrıca baş ağrısı ateş gibi farklı reaksiyonlar gösterebilir. Tetanoz aşısı denildiği gibi ağrı, kızarıklık veya şişlik olsa da aşının yapmış olduğu yan etkiler olduğu için yaklaşık olarak 3-7 gün sonra kendiliğinden geçecek ve hatta kişinin kolunda iz bile kalmayacaktır. Tetanoz aşısı olan kişi, aşının olunduğu gün banyo yapmaması ve aşı olan kolunu zorlayacak hareketlerde bulunmaması gerekmektedir. Aksi durumda kolu daha fena ağrıyacak ve canı yanacaktır.
]]>
Hamilelikte Tetanoz Aşısı Sonrası https://www.tetanoz.org/hamilelikte-tetanoz-asisi-sonrasi.html Sat, 08 Dec 2018 22:08:48 +0000 Hamilelikte Tetanoz Aşısı Sonrası, Hamilelik süresinde yapılacak olan aşılardan biridir. Tetanoz aşısı mikroorganizma içermediğinden hamilelikte rahatça ve güvenle yaptırılabilecek bir aşıdır. Daha öncesinden tetanoz aşı Hamilelikte Tetanoz Aşısı Sonrası, Hamilelik süresinde yapılacak olan aşılardan biridir. Tetanoz aşısı mikroorganizma içermediğinden hamilelikte rahatça ve güvenle yaptırılabilecek bir aşıdır. Daha öncesinden tetanoz aşısı yaptırmamış yada aşıdan 10 yıl geçmiş ise hamilelikte tetanoz aşısı yaptırabilirler. Hamilelikte yapılan tetanoz aşısı anne adayında oluşmuş olan antikorlar bebeğe geçtiğinden dolayı bebeği yeni doğan dönemine kadar oluşabilecek tetanoz hastalığına karşı korumaktadır. 

Ayrıca hamilelikte herhangi bir riske karşı tetanoz mutlaka uygulanması gerekir. Bunun asıl amacı hem anneyi hem de bebeği korumaktır. Hamilelikte tetanoz aşısı sonrasında evde dinlenilmeli ve 2 gün banyo yapılmamalıdır. Tetanoz aşısı olan kolda ağrı ve şişlik olmaması için aşı yapılan kolun fazla zorlanmaması gerekir. Hamilelikte tetanoz aşısı sonrası kolda herhangi bir iz kalmaz. Hamilelikte tetanoz aşısı sonrasında oluşabilecek yan etkiler fazla yoktur. Bunlar her kadında aynı olmayabilir. Gebelikte bir çok aşılar sakıncalı olsa da tetanoz aşısının hiçbir sakıncası yoktur. Aynı zamanda hamile olan bir kadının bağışıklık kazanması için 3-4 doz aşı yapılmasında da bir sakınca yoktur.

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Sonrası Oluşan Yan Etkiler
 • Aşı olan yerde ağrı: Enjeksiyon yapıldıktan sonra 1 güne kadar iğne yerinde ağrı oluşur. Ancak bu yan etkisi bir günden fazla sürmez.
 • Yüksek ateş: Tetanoz aşısının asıl hedefi vücuda giren tetanoz virüslerinin vücut tarafından yok edilmesidir. Bu sayede bağışıklık sistemi  güçlenir. bu sebepten dolayı tetanoz aşısı sonrasında ateş görülebilir.
 • Ciltte kızarıklık: Genellikle cildi hassas olan kişilerde enjeksiyon sonrasında kızarıklık oluşur.
 • Aşırı advers etkisi: Çok fazla görülmese de nadiren oluşan tetanoz aşısı geçici kasılma ve kramp gibi yan etkileri görülebilir. 
]]>
Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-kac-yil-korur.html Sat, 08 Dec 2018 22:28:59 +0000 Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur, Tetanoz halk arasında kazıklı humma olarak bilinmektedir. Bakterilerin açık yaralar yolu ile insan ve hayvanlara bulaşmaktadır. Tetanoz hastalığından korunmak amacı ile yapılan aş Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur, Tetanoz halk arasında kazıklı humma olarak bilinmektedir. Bakterilerin açık yaralar yolu ile insan ve hayvanlara bulaşmaktadır. Tetanoz hastalığından korunmak amacı ile yapılan aşıya ise tetanoz aşısı adı verilmiştir. Ateşli ve tehlikeli bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Halk arasında paslı çivi ve paslı metal eşyalardan bulaştığı bilinen bir hastalık türüdür. İlk kez 1924 yılında Descombey tarafından geliştirilen tetanoz aşısı, Türkiye'ye 1989 yılında çocuklara uygulanması zorunlu aşılar grubunda yerini almıştır. Aşı, sadece bebeklik ve çocukluk dönemlerinde yapılmamaktadır. Gebelikte de 2 doz şeklinde anneye uygulanmakta ve böylece bebek anne karnındayken koruyuculuğu sağlanmaya başlanmaktadır. Hamileliğin 20. haftasında yapılan aşı daha sonra 5 doz şeklinde yapılmaktadır. Bebek doğduktan sonra 2, 3 ve 4. aylarda toplam 3 doz şeklinde uygulanmaktadır. 16. ve 24. haftalarda da 4. doz uygulanır.

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur

İlköğretim 1. sınıfta son doz yapılan tetanoz aşısı uzun yıllar koruma sağlamaktadır. Sadece herhangi bir yaralanma durumunda yara kirli ise ve aşının üzerinden 5 yıl geçmiş ise aşı tekrarlanır. Fakat yara temiz ama aşının üzerinden 10 yı geçmiş ise aşı tekrar yapılır. Hastalığa karşı tam koruma sağlamak amacı ile aşı her 10 yılda bir tekrarlanmalıdır. B aşı türü kas içerisine yapılan enjeksiyon ile yapılmaktadır. Sağ veya sol kol fark etmeden kola kasa enjekte edilmelidir. Kaba ete tetanoz aşısı yapılmaz. 

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur Ve Yan Etkileri; 
 • En fazla görülen yan etkisi aşının yapıldığı kolda kızarıklık, şişme ve hafif ağrıdır. Şişlik bütün kolda olabileceği gibi sadece aşının yapıldığı bölgede de olabilmektedir.
 • İştahsızlık
 • Halsizlik
 • Hafif ateş
 • Ateşlenmeye bağlı olarak gelişebilecek kasılmalardır.
Ağrıyı kesmek ve ateşi düşürmek amacı ile ağrı kesiciler kullanılabilinir. Bebeklerde ise düşük dozda parasetamol semptomları hafifletecek ve bebek daha huzurlu olacaktır.
]]>
Tetanoz İğnesi https://www.tetanoz.org/tetanoz-ignesi.html Sun, 09 Dec 2018 17:04:37 +0000 Tetanoz İğnesi, her on yılda yapılması gereken bir aşı türüdür. Clostridium Tetani spor bakterilerin vücuda girmesi ile oluşan bir bulaşıcı enfeksiyonel hastalık olan tetanoz bakteri yolu ile bulaşmaktadır. Bu Tetanoz İğnesi, her on yılda yapılması gereken bir aşı türüdür. Clostridium Tetani spor bakterilerin vücuda girmesi ile oluşan bir bulaşıcı enfeksiyonel hastalık olan tetanoz bakteri yolu ile bulaşmaktadır. Bu bakteri toprakta insan ve hayvanların sistemlerinde bulunur. Kirli ve açık yaralar yolu ile insanlara bulaşarak tetanoz hastalığına sebep olur. Tetanoz kaza ve yaralanmalarda kirli elbiselerin yaraya temas etmesi, hijyenik olmayan ortamlarda doğum yapılması, steril olmayan iğnelerin yani enjektörlerin vücuda girmesi gibi nedenler tetanoz hastalığı bulaşmaktadır. Bakteri bulaştıktan sonra 3-21 gün içerisinde toksin salgılanarak sinirleri felç etmekte ve spazmlara neden olmaktadır. Oldukça önemli bir hastalık olan tetanoz da önlem alınmaz ise sonuçlarında ölüm riski bile bulunmaktadır. Yaranın merkezi sinir sistemine uzaklığı ise önemli konulardan biridir. Tetanoz hastalığı bulaşmış bir kişi mutlaka tetanoz aşısı vurulmalıdır. Bunun dışında çocukluk çağlarında, hamilelere, ilk okul çağında olan çocuklara da önlem olarak tetanoz iğnesi vurulmalıdır.

Tetanoz İğnesi  Nasıl Vurulur ve Ne Kadar Koruma Sağlar

Beş doz olarak uygulanan tetanoz iğnesi ilk iki, üç ve dördüncü aylarda ilk dozları daha sonra da  16-24 hafta arasında ise dördüncü doz uygulanarak beşinci dozu ilköğretim çağında uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra yeni doğan çocukları da tetanozdan korumak için hamile anne adaylarına da iki doz tetanoz aşısı vurulması gerekmektedir.

Daha önceden tetanoz geçirmiş bir kişi tetanoz hastalığına bağışıklık kazanmamaktadır. Çocukluk çağında yapılan üç doz uygulaması tam olarak koruma sağlamaktadır diyebilmekteyiz. Bunun dışında ise her  on yılda bir kez yapılacak olan tetanoz iğnesi hastalığın oluşmasını mümkün kılmayacaktır.

Tetanoz İğnesinin Yan Etkileri;

 • Kızarıklık
 • İğne yerinde şişme
 • Hassasiyet
 • Ağrı
]]>
Tetanoz Aşısı Nerden Vurulur https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-nerden-vurulur.html Mon, 10 Dec 2018 00:19:25 +0000 Tetanoz aşısı nerden vurulur sorusu sıklıkla karşılaşılan ve bir o kadar da merak edilen bir sorudur. Tetanoz aşısı nerden vurulur sorusunu cevaplamadan önce tetanoz aşısı nedir bundan bahsedelim.  Halk arasında kazıklı hum Tetanoz aşısı nerden vurulur sorusu sıklıkla karşılaşılan ve bir o kadar da merak edilen bir sorudur. Tetanoz aşısı nerden vurulur sorusunu cevaplamadan önce tetanoz aşısı nedir bundan bahsedelim.  Halk arasında kazıklı humma olarak da bilinen tetanoz hastalığı bazı zararlı bakterilerin açık yaralardan vücuda girmesiyle meydana gelir. Çoğunlukla  kas ağrılarının hissedildiği ve yüksek ateşli geçen bu hastalığın sebebi halk tarafından paslı bir metalin deriyi kesmesi olarak bilinmektedir. Fakat bu halk arasında bilinen yanlışlardan biridir. Tetanoza sebep olan clostridium tetani adlı bakteridir. Tetanoz hastalığı ölümcül bir hastalık olduğundan önlem alınmalıdır. Tetanoz aşısı bu hastalığın tek çaresidir. Şimdi de tetanoz aşısı nerden vurulur öğrenelim.

Tetanoz Aşısı Nerden Vurulur

Tetanoz aşısı nerden vurulur sorusuyla sıkça karşılaşılmaktadır. Tetanoz aşısı kas içine yani intramüsküler yapılan bir aşıdır. Bu yüzden tetanoz aşısı koldan yapılmaktadır. Tetanoz aşısı vurulduktan sonra kol bölgesine hafif kızarıklık ve ağrı olabilmektedir. Tetanoz aşısı nerden vurulur sorusuyla ilgili şüphelerin akıldan silinmesi için sadece koldan vurulabileceğini vurguladık. Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra vücudunuz bakterilere karşı bağışıklık kazanmaya çalışacağından hafif ateş görülebilir. Tetanoz hastalığı ölümcül bir hastalık olduğundan ve tedavisi sadece tetanoz aşısıyla gerçekleştiğinden hayati önem taşımaktadır. Tetanoz aşısı kişiden kişiye bulaşmaz. Fakat vücudunuz herhangi paslı çivi, tel veya metal bir cisimle temas ettiyse mutlaka önlem almalısınız. Bazı kişiler mutfakta bıçağın elini kesmesi soncunda da tetanoz olabilirler. Bu şekilde önemsenmeyen yaralar aslından sorun olabilir. Bu yüzden mutlaka dikkat etmeli ve tedbir almalısınız. Tetanoz aşısını herhangi bir sağlık ocağından veya aile hekiminizden yaptırabilirsiniz. 
]]>
Difteri Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/difteri-tetanoz-asisi.html Mon, 10 Dec 2018 07:16:23 +0000 Difteri tetanoz aşısı: Bu aşı herkesin yaptırması gerektiği sağlık açısından çok önemlidir. Difteri tetanoz aşısı birçok hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırır. Günümüzde birçok kişi difteri tetanoz aş Difteri tetanoz aşısı: Bu aşı herkesin yaptırması gerektiği sağlık açısından çok önemlidir. Difteri tetanoz aşısı birçok hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırır. Günümüzde birçok kişi difteri tetanoz aşısı eksikliği nedeniyle enfeksiyonel hastalıklara kapılıp hayatlarını kaybetmektedir. Bu nedenle herkesin mutlaka yaptırması gerekli olan bir aşıdır. Difteri aşısı tek başına bulunan bir aşı olmadığı için erişkin ve çocuklarda tetanoz aşısına katılarak yapılır. Hatta boğucu aşılarda karıştırılarak üçlü aşı tek seferde yapılır. Bu üçlü karışımdan oluşan aşıya genel olarak tetanoz aşısı denmektedir.

Difteri tetanoz aşısı nasıl uygulanır

Difteri tetanoz aşısı yapılırken çocuklara ve yetişkinlere farklı dozlar kullanılır. Çocuklara yapılan doz arttırılarak yetişkinlere uygulanır. Difteri tetanoz aşısı yapıldıktan sonra kişiler aşının etkisiyle difteri hastalığına yakalanmazlar. Ayrıca aşının içerisinde bulunan tetanoz aşısı sayesinde de kişilerin bağışıklık sistemi güçlenir ve diğer hastalıklara karşıda daha güvende olur ve yakalanma riskini azaltır. Difteri tetanoz aşısı kasların içerisine enjekte edildiği için biraz ağrılı bir aşıdır. Aşı sonra kişilerde aşı bölgesinde ağrı, kızarıklık ve bazı küçük çocuklarda ateş gibi reaksiyonlar oluşabilir. Yalnız bu etkilerin hepsi kısa süreli ve geçicidir. Hepsi kısa bir süre sonra kendiliğinden geçer. 

Difteri tetanoz aşısı sağlık merkezlerinde +2 ve +5 derecelerde saklanmaktadır. Bu derecenin dışında saklanması durumunda aşı birçok özelliğini kaybeder ve fayda sağlamaz. Aksine kişide çeşitli zararlar meydana getirebilir. Eğer bu aşıyı yaptırmadıysanız herhangi bir sağlık biriminden vakit kaybetmeden difteri tetanoz aşısı yaptırmanız sizi birçok hastalığın risk grubunda olmaktan kurtarır.
]]>
Emzirirken Tetanoz Aşısı https://www.tetanoz.org/emzirirken-tetanoz-asisi.html Mon, 10 Dec 2018 21:10:54 +0000 Emzirirken tetanoz aşısı, her insanda farklı zamanlarda yapılabilir. Tetanoz aşısı diğer aşılarda olduğu gibi ömrünün sonuna kadar koruma sağlayan aşı olmayabilir. Emziren annelerde tetanoz aşısı yaptırabilirler. Bunda he Emzirirken tetanoz aşısı, her insanda farklı zamanlarda yapılabilir. Tetanoz aşısı diğer aşılarda olduğu gibi ömrünün sonuna kadar koruma sağlayan aşı olmayabilir. Emziren annelerde tetanoz aşısı yaptırabilirler. Bunda herhangi bir sakınca yoktur. Bunun en belirgin nedeni ise içerisinde mikroorganizma bulundurmamasıdır. Tetanoz aşısı kademeli olarak yapılan bir aşı olduğundan hamilelik döneminde ve doğumdan sonraya 3 -4 aşama ile yapılabilen bir aşıdır. Hamilelik boyunca yaptırılmayan tetanoz aşısı emzirme döneminde olsa dahi mutlaka yaptırılması gerekir. Emzirme döneminde anneden bebeğe süt aracılığıyla geçiş yapmayan canlı organizmalı bir aşıdır. Hamile iken ve emzirme döneminde iken yapılan tetanoz aşısı anneye veya bebeğe herhangi bir zarar teşkil etmez. Tam tersine bu aşı anne ve bebeğin sağlığı açısından çok önem taşımaktadır. 

Emzirirken Tetanoz Aşısı Sonrası

Emzirirken tetanoz aşısı yaptırmanın da belirgin özellikleri vardır. Aşı sonrasında o bölgede sertlik ve ağrı, şişlik ve kızarıklık, sindirim problemleri, bağışıklık tepkileri ve alerjik reaksiyonlar görülebilir. Emziren annelerde bu aşı için herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir. Tetanoz aşısı yaptırdıktan sonra dinlenmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra daha sakin bir gün geçirmenizde de fayda vardır. Banyo yapılması ise aşı yapıldıktan 6 saat sonrasında yapılması uygundur. Aşı yapılırken kolunuzu kasmamalısınız. Unutmayın ki tetanoz aşısı sağlığınız açısından önemli aşılardan biridir.
]]>
Tetanoz Aşısı Nasıl Vurulur https://www.tetanoz.org/tetanoz-asisi-nasil-vurulur.html Tue, 11 Dec 2018 09:59:02 +0000 Tetanoz aşısı nasıl vurulur: Tetanoz aşısı paslanma ve kirli maddelerden korunmak için yapılan bir aşıdır. Vücut direncini korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan bir aşıdır. Genel olarak tetanoz aş Tetanoz aşısı nasıl vurulur: Tetanoz aşısı paslanma ve kirli maddelerden korunmak için yapılan bir aşıdır. Vücut direncini korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapılan bir aşıdır. Genel olarak tetanoz aşısının vurulacağı yer her iki kolun deltoid kası denilen bölgesine yani kas içine enjeksiyon Latince intramüsküler olarak yapılmaktadır. Tetanoz aşısı bir kereye mahsus yapılan bir aşı değildir. Hamilelik döneminde, bebeklik döneminde, çocuk ve yetişkin dönemlerinde de tetanoz aşısı uygulanabilir. Bebeklik döneminin ikinci, dördüncü ve altıncı döneminde  birer doz olarak aşı uygulaması yapılır. Çocukluk döneminde yedi ve on üç yaşlarında yapılır. her on yılda bir düzenli olarak yapılması gereken bir aşıdır. Çünkü tetanoz aşısı bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara karşı direnç kazanmanıza yardımcı olur.

Tetanoz aşısı nasıl vurulur: Tetanoz aşısı vurdurmak için aile hekiminize danışabilirsiniz. Aile hekiminizden uzak bir yerde iseniz herhangi bir sağlık kuruluşunda tetanoz aşısını yaptırabilirsiniz. Tetanoz aşısının yaklaşık olarak beş ile on yıl arasında koruyucu bir etkisi vardır. Ayrıca tetanoz sadece paslı ve kirli maddelerden bulaşmayıp toprak,kum gibi bazı ortamlardan da kısa süre içerisinde kolayca insan vücuduna temas edebilmektedir. Tetanoz aşısı nasıl vurulur sorusunun cevabı ise bebek, çocuk ve yetişkinlerde farklıdır. Bebeklerde yapılan tetanoz aşısı kas içine enjekte edilir. Bebekler daha narin ve hassas olduğu için aşının etkisi ile kollarda şişme ve morarma meydana gelebilir. Çocuklarda ise yedi ve on üç yaşında tetanoz aşısı vurulur. Kol vücuda doğru bükülerek kasın olduğu bölgeye enjekte edilir. Bebeklik ve çocukluk aşıları bittikten sonra her on yılda bir tetanoz aşısı yapılır. Daha sağlıklı bir bünyeye sahip olabilmek için yer yaştaki insanlara tetanoz aşısının gerekli ve zorunlu olduğunu belirtip mutlaka yapmalarını tavsiye etmeliyiz.
]]>