Tetanoz Aşısı Kaç
15 Mayıs 2024

Tetanoz Aşısı Kaç

Tetanos Aşısı Kaç, Tetanos hastalığına sebep olan bakteriler sadece paslı çiviler de metallerde bulunmaz. İnsan ve havan bağırsaklarında, toprakta bulunarak yaşarlar ve çoğalır. Trafik kazası sonucu yaralanma veya herhangi bir yaranın toprakla temas etmesi sonucu tetanos hastalığı insanlara bulaşır. Tetanos toksik ve öldürücü enfeksiyon hastalığıdır. Yaralanma vakası gerçekleştikten sonra ilk 24 saat içinde mutlaka tetanos aşısı yapılmalı. Bakterilerin vücuda girdikten sonra kuluçka süresi 8-16 gündür. Kuluçka döneminden sonra hastalık belirtileri başlar. Çene kasılması ile başlayan hastalık, kasılmaların bütün vücuda yayılması ile hastalık ilerlemeye devam eder. Ağrılı, ateşli ve enfeksiyonlu çok tehlikeli bir hastalıktır.

Tetanos Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanos aşısı kaç doz yapıldığı ve en son hangi tarihte yapıldığı kayıt altına alınması gerekir. Yaralanma sonucu aşı süresinin bilinmesi gerekiyor, bilinmiyorsa zaman geçirmeden tetanos aşısı yaptırmalı. Çünkü aşının koruyucu etkisi zaman geçtikçe azalmaktadır. Tetanos aşısı kaç yıl koruduğusağlık bakanlığı tarafından belirtilmiştir. Koruma süresi yetişkinlerde, kişiye göre 5-10 yıl arasında değişiyor. Herhangi bir yaralanma durumu yoksa, aşının her 10 yılında bir yapılması gerekir. Tetanos hastalığına yakalanma riski taşıyan iş yerinde metallerle uğraşan kişiler, en ufak bir yaralanma da dahi hastaneye başvurması gerekmektedir. Bu nedenle her yıl aşı olmalıdır.

Tetanos Aşısı Kaç Doz Yapılmalı?

Tetanos bakterileri vücuda girdikten sonra, başarılı bir tedavi olması için tetanos aşısı toplam 5 doz olmak belirtilmiştir. Yaralanma vakası gerçekleştikten sonra ilk doz aşı vurulur, ikinci doz 6 ay sonra, üçüncü doz 1 yıl sonra, dördüncü doz 2 yıl sonra yapılmak üzere 5 doz olarak tamamlanır. Hastalıktan korunmak için tetanos aşısı kaç doz yapıldığı hayatı önem taşır. Hamilelik döneminde bebeği, hastalıktan korumak amacıyla başlar. Yetişkin olana kadar yapılan bu aşı üç hastalığa karşı çok etkilidir. Bunlar tetanos, ölü difteri ve boğmaca hastalığıdır.

Hamilelikte tetanos aşısı, aşamalı olarak iki doz olarak uygulanır. İlk doz hamileliğin 4. Ayda ikinci doz 7. Ayda olmak üzere uygulanmalıdır. Yeni doğan bebeğin tetanos bakterileri ne karşı korur. Bebeklerde tetanos aşısı 3 doz olarak uygulanır. İlk doz 2. Ayda, ikincisi doz 3. Ayda, üçüncü doz 4. Ayda tetanos aşısı yapılmalıdır. Çocuklarda dönemi tetanos aşısı iki doz olarak uygulanır. Birincisi ilkokulu birinci sınıfta yani 5-6 yaşlarında ve ikincisi lise döneminde yani 15-16 yaşında uygulanır. Yetişkinlerde ise 25 yaş civarında tetanos aşısıyaptırmalı. Tetanosaşısı yapıldıktan sonra alerji belirtiler görülebilir. Alerji varsa ve ateşli hastalık geçiren çocuklara yapılmaz.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Kaç Doz Yapılır?

Tetanoz Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Belirtileri ve Tedavisi

Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı

Yetişkinlerde Tetanoz Aşısı

Gebelikte Tetanoz Kaçıncı Haftada Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Kaçıncı Haftada Yapılır?

Tetanoz Aşısının Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısının Faydaları Nelerdir?