Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanos aşısı yan etkileri: Tetanos aşısı kirli, paslı ya da vücutta farklı problemler oluşturabilecek şeylere karşı yapılan bir aşıdır. Eğer paslı bir şey elinize battı ise ya da bir kuduz köpek saldırdı ise mutlak tetanos aşısı yaptırmalısınız. Çünkü meydana gelen bu olaylar kişinin vücudunda çeşitli reaksiyonlara neden olabilir. Tetanos aşısı kişinin vücudunun bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Tabi eğer tetanos aşısına karşı bir alerjiniz varsa mutlaka bunu öğrenmeli ve başka aşıları tercih etmelisiniz. Yoksa vücudunuzda farklı yan etkiler oluşturabilir. Öncelikle yan etki ne demek bunu konuşalım. Yan etki yapılan bir müdahale ya da işlem sonrasında kişide istenmeyen komplikasyonların ortaya çıkmasıdır. Bu durum de kişi de bazı olumsuz tabloların oluşmasına neden olur. Eğer herhangi bir ilaç veya iğne ile ilgili daha önce bir sorun yaşadıysanız mutlaka bunu söylemelisiniz. Çünkü vücudunuza alerji yapmış bir şey varsa o zaman bu durum kişide alerjik reaksiyonların oluşmasına neden olur. Bu alerjik reaksiyonlar ise kişiyi anafilaktik şoka hatta ölüme kadar götürebilir. Bu yüzden tetanos aşısına karşı bir alerjiniz varsa eğer herhangi bir yan etki ile karşılaşmamak için test yaptırabilirsiniz. Yaptırdığınız test sonucu sizin tetanos aşısına karşı bir durumun olup olmadığını söyleyecektir ve hiçbir yan etki ile karşılaşma durumunuz kalmaz.

Tetanos aşısının oluşturmuş olduğu en belirgin yan etkiler nelerdir?
  • Tetanos aşısı yapılan bölgede; ağrı, kızarıklık, şişkinlik ve sertleşme meydana gelebilir. Kas içerisine yapılan enjeksiyon bazen küçük bir şişkinlik meydana getirebilir. Ağrınız hafiif ve biraz sancılı olabilir. Bu çok normaldir. Fakat hareket etmenizi engelleyecek şekilde bir ağrınız varsa mutlaka en yakın bir sağlık kuruluşuna başvurulmalısınız.
  • Aşının yapmış olduğu bölgede kızarma ya da hafif bir morarma görülebilir. Bu o bölgedeki iltihaplanmadan dolayıdır. Doktorunuzun vermis olduğu iltihap giderici ilacınızı kullanabilirsiniz.
  • Aşının vermiş olduğu bir diğer yan etki ise bulantı ve kusmasıdır. Her bünyede aynı belirtiyi göstermeyebilir. Bunun için ilaç kullanmanıza gerek yoktur. Güzel bir istirahat çok iyi gelecektir.
  • Tetanos aşısının vurulması ile kişinin vücudunu bir kabarıklık kapsayabilir. Vücudun alerjiye karşı vermiş olduğu bir tepkidir. Hemen bir sağlık kuruluşuna gidebilirsiniz.
  • Baş dönmesi, baş ağrısı, ishal, yorgunluk, halsizlik, solukluk, hafif morarma ve kalp atışında anormal bir tablo görülür.
  • Çocuklarda tetanos aşısı başka yan etkilere neden olabilir. Kesinlikle doktora danışılarak ve doktor kontrolünde uygulamalıdır. Yoksa çocuklarda felç ya da ölümcül reaksiyonlara sebebiyet verebilir.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Aşısı Nereye Yapılır?

Tetanoz Aşısı Nereye Yapılır?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Tetanoz Aşısı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

Tetanoz Aşısının Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısının Ağrısı Nasıl Geçer?

Güncel

Tetanoz Aşısı Acıtır mı?

Tetanoz Aşısı Acıtır mı?

Güncel

Tetanoz Aşısı Zararları Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Zararları Nelerdir?