1 Doz Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?
15 Mayıs 2024

1 Doz Tetanoz Aşısı Kaç Yıl Korur?

1 doz tetanos aşısı kaç yıl korur: Bağışıklık sisteminin güçlenip daha sağlıklı bir vücuda sahip olmak için yapılan tetanos aşısı vücut için gerekli olan bir aşıdır. İçerisinde canlı bakteri bulunamadığı için hamilelik dönemlerinde de yapılabilir bir aşıdır. Diğer aşılardan biraz farklı olarak bebek çocuk ve yetişkinlerde tetanos aşısı uygulanır. Bebeklerde toplamda altı doz almak üzere uygulanır. Bebeğin ikinci ayında, dördüncü ayında ve altıncı ayında birer doz şeklinde uygulanır. Daha sonra bebeğin on sekizinci ayında bir doz yapılır. Çocukluk döneminde yapılan tetanos aşısı ise birinci ve sekizinci sınıftaki öğrencilere yapılmaktadır. Tetanos aşısı bir kereliğe mahsus yapılan bir aşı değildir.

Tetanos aşısının ömrü: Her on yılda bir yapılması gereken bir aşıdır. Tetanos aşısının yapılmasının amacı vücudun hastalıklara karşı direnç kazanmasıdır. Bu sayede vücutta oluşan hastalıkların sayısı azalmış olur. Paslı, kirli ya da zararlı olan başka yabancı maddeler yüzünden vücuda bakteri ya da mikrop girişi gözlemlenir. Bu mikrop ve bakteriler kişinin vücudunda farklı tabloların meydana gelmesine neden olur. Bu durum kişiyi olumsuz etkilemektedir. Bakteri ve mikropların vücuda girmesi sonucunda bazı sorunlar meydana gelmişti. Oluşan bu sorunların meydana getirmiş olduğu bazı belirtiler vardır. Kişi kendini iyi hissetmesi, bulantı, kusma, soğuk terleme, ateş, gözlerde bulanıklık ya da kalp atışlarında düzensizlik meydana gelir. Bu durumun sonucunda kişi mutlaka bir hastaneye gitmelidir. Hasta olan kişiye yapılan tahlil ve tetkikler sonucunda tetanos aşısı yapılmasına karar verilir. Yapılan tetanos aşısı kişiyi beş ile on yıl arasında muhafaza eder. Yabancı maddelere karşı vücudun direnç kazanmasına yardımcı olur.

1 doz tetanos aşısı kaç yıl korur: Aşının en etkili olduğu dönem ilk beş yıldır. Bu süre zarfında aşının hastalıklara karşı daha fazla dirençli olduğu beş yıldan sonra ise bu oranın azaldığı görülmektedir. Bu yüzden özellikle de sağlığınız için yetişkinler her beş yılda bir düzenli olarak tetanos aşısı vurdurmalıdır. Herhangi bir sağlık kuruluşuna giderek tetanos aşısı yaptırabilirsiniz. Genel olarak her iki kolun deltoid bölgeye yani kas bölümüne yapılan tetanos aşısının bağışıklık için gerekli olan bir aşı olduğu unutulmamalıdır. Unutmayın sağlık her şeyden önce gelir. Her şey ihmale gelebilir fakat sağlık ihmalkarlığa gelmez. En ufak bir ihmalkarlık hayatınıza mal olabilir. Bu yüzden size tavsiyemiz her beş ile on yıl arasında düzenli olarak tetanos aşısı yaptırmanızdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Begum

26 Mayıs 2024 Pazar

Daha demin beni kedi tutmaları ve derin 1cm uuznluktaydi kanadı ben tetanoz olalı 5 ay oldu birşey olur mu

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Begum,

Endişelenmeni anlıyorum. Tetanoz aşısı genellikle 10 yıl boyunca koruma sağlar, bu nedenle 5 ay önce yapılan tetanoz aşısı seni korumaya devam edecektir. Ancak, yaranı temiz tutmak ve enfeksiyon belirtileri gözlemlemek önemlidir. Eğer yaran kızarma, şişme veya İltihaplanma gösterirse bir sağlık profesyoneline danışmanı tavsiye ederim. Geçmiş olsun!

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Tetanoz Aşısı Acıtır mı?

Tetanoz Aşısı Acıtır mı?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Tetanoz Nasıl Bulaşır?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetanoz Aşısı Alkol Tetonoz Aşısından Sonra Görülen Olaylar

Tetanoz Aşısı Alkol Tetonoz Aşısından Sonra Görülen Olaylar

Tetanoz Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Belirtileri ve Tedavisi

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Tetanoz Aşısı Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Gebelikte Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz Aşısı Olan Banyo Yapabilir mi?

Tetanoz Aşısı Olan Banyo Yapabilir mi?

Güncel

Tetanoz Aşı Takvimi

Tetanoz Aşı Takvimi

Güncel

Tetanoz Aşısı Nerden Vurulur?

Tetanoz Aşısı Nerden Vurulur?

Güncel

Hamilelikte Tetanoz Ne Zaman Yapılır?

Hamilelikte Tetanoz Ne Zaman Yapılır?